Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Trūcīgajiem ik dienas dos 0,4 kg baltmaizes

2006. gadā 170 000 līdz 180 000 trūcīgo personu ar labdarības organizāciju starpniecību dienā bez maksas varēs saņemt 0,4 kilogramus kviešu baltmaizes. Tas būs iespējams, izmantojot Eiropas Savienības (ES) intervences krājumos esošos produktus.

Labdarības organizāciju rīcībā varēs nodot ne tikai intervences krājumos esošo maizes ražošanai nepieciešamo izejvielu — labību, bet arī rīsus, sviestu, piena pulveri un citus produktus.

Intervences produktus var iekļaut vai tiem var pievienot citus produktus, ja tas nepieciešams pārtikas saņēmējam. To paredz Ministru kabinetā (MK) otrdien apstiprinātā kārtība, kādā tiek administrēti un uzraudzīti tirgus intervences pasākumi augkopības un lopkopības produktiem.

Tiesības saņemt pārtikas produktus programmas ietvaros būs mājsaimniecībām, kurās ienākumi iepriekšējos sešos mēnešos vienam mājsaimniecības loceklim ir zemāki par MK noteikto garantēto minimālo ienākumu līmeni. Personas bez noteiktas dzīves vietas programmā tiks iekļautas bez ienākumu izvērtēšanas.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes Mājsaimniecību budžeta apsekojuma rezultātiem par 2003. gadu Latvijā bija 176 300 iedzīvotāju, kuriem naudas ienākumi bija mazāki nekā 21 lats mēnesī.

Kā norāda Zemkopības ministrijas (ZM) speciālisti, kārtība izstrādāta, lai realizētu Eiropas Komisijas (EK) programmu trūcīgajām personām, nosakot trūcīgo personu skaitu pārtikas produktu saņemšanai, kā arī produktu veidus, kādus izsniegs trūcīgajām personām, un produkta dienas normu vienai personai. Programma tiks finansēta no Eiropas Kopienu budžeta Eiropas Lauksaimniecības vadības un garantiju fonda Garantiju nodaļas līdzekļiem.

ZM aprēķini liecina: lai dienā apgādātu 180 000 trūcīgo personu ar 0,4 kilogramiem kviešu baltmaizes, nepieciešamas 72 tonnas maizes, kura saražošanai vajadzētu izmantot 48 tonnu kviešu miltu. Lai iegūtu šādu daudzumu miltu, dienā nepieciešams pārstrādāt 64 tonnu kviešu graudu, bet gadā — 23 300 tonnas.

Apmēram 50% graudu vēl nepieciešami uzņēmēja peļņai. Tātad kopējais nepieciešamais kviešu graudu apjoms varētu būt 35 000 tonnu. Intervences cena graudiem 1. oktobrī ir noteikta 101,31 eiro par tonnu jeb 71,20 latu par tonnu. Līdz ar to kopējā graudu vērtība veido ap 2,5 miljoniem latu.

Finansējums 1% apmērā no šīs summas būtu jāparedz administratīvām izmaksām, kas veido 25 000 latu un 5% — transporta izmaksām, kam būtu nepieciešami 125 000 latu. Ja viss graudu apjoms tiktu vests no citas dalībvalsts, tad transporta izmaksas veidotu ap 30 eiro (21 lats) par tonnu graudu. Kopējā 35 000 tonnu graudiem gadā nepieciešamā summa ir 24 598 lati, bet kopumā minētā pasākuma īstenošanai, ieskaitot administratīvās un transporta izmaksas, — 175 000 latu.

ZM pārstāvji norāda, ka normatīvā akta rezultātā palielināsies pārtikas produktu ražošanas apjomi, konkrēti 2006. gadā — kviešu baltmaizes ražošanas apjomi. Tas 2006. gadā ietekmēs maizes ražošanas nozari, kurā uzņēmēji, piegādājot maizi labdarības organizācijām, varēs iegūt kā peļņu bezmaksas izejvielu — graudus no intervences krājumiem.

ZM speciālisti vienlaikus atzīst, ka, izvērtējot šīs programmas ietekmi no nabadzības samazināšanas viedokļa, pastāv risks, ka šāda palīdzība nesamazinās nabadzību, jo veicinās saņēmēju atkarību no bezmaksas piegādēm. Šāda aktivitāte var nebūt motivējošs instruments, lai pats indivīds domātu, kā izkļūt no nabadzības.

Latvijā programmas administrēšanas un kontroles pasākumus veiks Lauku atbalsta dienests.