Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mediķu algu celšana veicinās atmodu veselības aprūpē

Valdības lēmums par pakāpenisku medicīnas darbinieku algu paaugstināšanu nākamo piecu gadu laikā ir pirmais solis, lai mudinātu medicīnas darbiniekus atgriezties veselības aprūpē un lai «veselības aprūpē sāktos atmoda». Tā uzskata Latvijas Ārstu biedrības prezidents Viesturs Boka.

Pagaidām mediķi «savos maciņos valdības lēmumu vēl nejūt» un ieguvums būs jūtams tikai pēc dažiem mēnešiem. Taču pakāpeniska medicīnas darbinieku algu paaugstināšana ir pirmais solis, lai mudinātu cilvēkus domāt par iespēju atgriezties strādāt savā profesijā, sacīja Boka.

Savukārt Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītāja Ruta Vīksna aģentūrai LETA sacīja, ka «plānotais algas palielinājums nav tik graujošs, ka ārsti sāks momentā atgriezties veselības aprūpē, taču tas ir pirmais solis, lai noturētu veselības aprūpē esošos darbiniekus».

Vīksna norādīja, ka arodbiedrība «nav sajūsmināta» par tik nelielu algas pielikumu, taču apzinoties, ka viens lats algas pielikumam prasa pusmiljonu latu no valsts budžeta, medicīnas darbinieki ir priecīgi, ka nākamajos gados tiem garantēts stabils algas pielikums.

Pozitīvi vērtējams, ka pirmo reizi valdībā ir pieņemts politisks dokumenta par medicīnas darbiniekiem, sacīja Vīksna.

Latvijas Māsu arodbiedrības prezidents Aigars Lavrinovičs aģentūrai LETA atzina, ka pozitīvi vērtējams fakts, ka nākamo piecu gadu laikā ir nodrošināta stabilitāte un attīstība medicīnas darbinieku atalgojuma sistēmā, tomēr darba samaksa 318 latu apmērā, kas pēc pieciem gadiem tiek solīts medmāsām, ir pārāk niecīga.

Arodbiedrības atzinīgi vērtē, ka tiks noteikta zemākās darba algas likmes ārstniecības personām, kas strādā ārstniecības iestādēs, kuras pilda valsts pasūtījumu veselības aprūpē. Līdz šim algas pielikums ne vienmēr nonāca medicīnas darbinieku maciņos un slimnīcu vadītāji papildus piešķirtos līdzekļus tērējuši citu vajadzību apmierināšanai.

Valdība otrdien atbalstīja pakāpenisku medicīnas darbinieku darba samaksas palielināšanu nākamo piecu gadu laikā. Plānots, ka 2010. gadā ārsts par slodzi saņems 530 latus, vidējais ārstniecības personāls — 318 latus, bet jaunākais ārstniecības personāls — 212 latus.

«Patlaban nav pamata šaubīties, ka pieņemtais lēmums tiks īstenots,» sacīja Ārstu biedrības vadītājs. Viņš aicina Veselības ministriju, turpinot darbu veselības aprūpes sakārtošanā, sadarboties ar veselības aprūpes speciālistiem un uzklausīt to priekšlikumus.

Arī Vīksna sacīja, ka Veselības ministrijai vēl priekšā daudz darba, lai esošajos normatīvajos aktos izdarītu grozījumus, kas nepieciešami darba samaksas pieauguma nodrošināšanai. Tāpat valdībai ir jāpieņem daudzi citi svarīgi dokumenti, piemēram, pamatnostādnes par neatliekamās palīdzības attīstību un normatīvie akti.