Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas karavīru misiju Irākā pagarinās līdz gada beigām

Ministru kabinets otrdien akceptēja lēmumprojektu par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru misijas Irākā pagarināšanu līdz šā gada 31. decembrim. Gala lēmums šajā jautājumā būs jāpieņem Saeimai.

Kā pirms valdības akceptā norādīja aizsardzības ministrs Einars Repše (JL), saskaņā ar Valsts kancelejas Juridiskā departamenta sniegto atzinumu jauns Saeimas lēmums par misijas pagarināšanu nemaz nav nepieciešams.

Pietiekot vien ar iepriekšējo parlamenta atbalstu Latvijas karavīru dalībai misijā Irākā un ANO Drošības padomes pērn jūnijā pieņemto rezolūciju, kas nosaka, ka faktiski ANO daudznacionālo spēku uzturēšanās pilnvaras beidzas tad, kad ir konstitucionāli ievēlēta valdība, kam pēc plānotā jānotiek līdz 2005. gada beigām.

Kultūras ministre Helēna Demakova (TP) norādīja, ka šā gada septembrī mainīsies ANO Drošības padomes sastāvs, tādēļ nevar paredzēt tās tālākos soļus.

Arī Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) atzina, ka jauns Saeimas lēmums būtu tomēr nepieciešams, jo «politiski ir skaidrs, ka mūsu līdzdalība misijā Irākā būs atkarīga no sabiedrotajiem». Kā atzina Kalvītis, viņam esot sajūta, ka termiņu vajadzētu tomēr noteikt precīzi.

Aizsardzības ministrija (AM) norāda, ka Saeima jau 2003. gada 20. martā pieņēma lēmumu atļaut NBS vienībām piedalīties starptautiskajās miera nodrošināšanas operācijās un starptautiskajās humānajās operācijās Irākā līdz 2003. gada beigām. Saeimai pieņemot šādu lēmumu, Latvija oficiāli pauda atbalstu cīņai pret terorismu un savu vēlmi veicināt vispārējo drošību, uzskata AM.

2003. gada 16. oktobrī ANO, izvērtējot situāciju Irākā, pieņēma lēmumu, ka drošības un stabilizācijas nodrošināšanai Irākā ir nepieciešams ANO daudznacionālo spēku atbalsts. Pamatojoties uz šo rezolūciju, Saeima 2003. gada 11. decembrī līdz 2004. gada oktobrim pagarināja Latvijas vienību dalību miera nodrošināšanas operācijās Irākā ANO daudznacionālo spēku sastāvā.

ANO Drošības padome, veicot sociālpolitisko apstākļu un drošības situācijas analīzi, 2004. gada 8. jūnijā pieņēma jaunu rezolūciju, kurā pauda viedokli, ka daudznacionālo spēku klātbūtne Irākā nepieciešama vēl gadu. Kā norāda AM, rezolūcija nosakot, ka faktiski ANO daudznacionālo spēku uzturēšanās pilnvaras beidzas tad, kad ir konstitucionāli ievēlēta valdība, kam pēc plānotā jānotiek līdz 2005. gada beigām.

Šādos apstākļos, lai konkretizētu Latvijas NBS vienību uzturēšanās Irākā laiku, nepieciešams precizēt lēmuma projektu un pagarināt karavīru uzturēšanās termiņu, lēmumprojektu pamato AM.

NBS vienības uzturēšanās Irākā tiks nodrošināta Aizsardzības ministrijai atvēlētā budžeta ietvaros, līdz ar to papildu finansējums nav nepieciešams.