Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pabriks Krievijas vēstniekam skaidro deklarācijas būtību

Ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP) otrdien, tiekoties ar Krievijas vēstnieku Viktoru Kaļužniju, vēlreiz apliecināja Latvijas vēlmi parakstīt robežlīgumu, kā arī norādīja uz to, ka vienpusējās deklarācijas tapšanai ir strikti juridiski iemesli.

«Tā nav Krievijas pusei saistoša, bet nepieciešama tikai tāpēc, lai mēs spētu šo procesu novest līdz veiksmīgai ratifikācijai parlamentā,» aģentūrai LETA sacīja Pabriks.

Latvija no Krievijas papildu informācijas joprojām nav. «Viņi iekšēji apspriež un izvērtē, kā reaģēt,» pieļauj ministrs. Latvija šodien nosūtīja Krievijai arī kārtējo skaidrojumu par vienpusējo deklarāciju. Latvija joprojām aicina Krieviju uz politiskajām sarunām, neatkarīgi no tā, vai robežlīgums tiks parakstīts tai laikā, kad iecerēts.

«Šī ir vienpusēja deklarācija, kas nekādā veidā nav pievienota šim līgumam,» uzsvēra Pabriks. «Tā netiks iesniegta parakstīšanas laikā Krievijai, tā ir skaidrojoša deklarācija, lai mēs uzturētu savus tiesiskuma principus».

Deklarācija uz Saeimu tiks sūtīta pēc tam, kad robežlīgums būs parakstīts. «Deklarācija bija vajadzīga tādēļ, lai mēs varētu runāt par tiesisko turpinātību un par Latvijas leģitimitāti kā par vecu, nevis jaunu valsti,» sacīja Pabriks.

Savukārt jaunais robežlīgums, kuru Latvija galu galā parakstīs, visādā veidā respektē pašreiz starp Latviju un Krieviju eksistējošās robežas un noņem Latvijas teritoriālās pretenzijas. «Parakstot robežlīgumu, mēs atsakāmies no teritoriālām, nevis tiesiskām pretenzijām,» sacīja ministrs. Savukārt 1920. gada Miera līgums ir pamats Latvijas attiecībām ar Krieviju.

«Krievija nez kāpēc uzskata, ka Miera līgums kopš 1940. gada nav spēkā,» piebilda ministrs.

Pabriks nevar garantēt, ka līgumu izdosies parakstīt 10. maijā. «Krievija teikusi, ka neparakstīs ātrāk, kamēr mēs neatsauksim deklarāciju, bet kā mēs varam atsaukt tādu dokumentu, kas palīdz mums šo līgumu ratificēt,» norāda ministrs. «Jautājums ir — cik ilgs laiks vajadzīgs katrai valstij, lai saglabātu savu seju un vienotos par tālāko ceļu,» sacīja ministrs.

Citas valstis Latvijas pusei teorētiski varot gan prasīt, kāpēc deklarācija netika publicēta pirms trim vai pieciem gadiem.

«Es jau labprāt gribētu, lai mums tā [deklarācija] arī agrāk būtu bijusi, bet es skaidrus juristu vērtējumus dabūju tikai marta beigās,» skaidro Pabriks. «Iepriekšējie ministri un premjeri nespēra ne soli, jo neticēja, ka Krievija līgumu parakstīs, līdz ar to negatavoja dokumentus. Es nonācu situācijā, kad man šie dokumenti ir reāli jāsagatavo,» teica ministrs. «Šie jautājumi nebija sagatavoti, es saņēmu lielā mērā nesagatavotu līgumu,» sacīja Pabriks.