Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īsziņa par stāvvietu sarežģīs dzīvi

Šodien beidzot jāsāk darboties jaunajai īsziņu norēķinu sistēmai par automašīnas atstāšanu Rīgā. Tomēr daudzi vadītāji joprojām par to nezina un atzīst, ka labāk izmantos naudu, kas ir vienkāršs, sen pārbaudīts un precīzs maksāšanas līdzeklis.

Nākas atzīt, ka jaunais pakalpojums vadītāju dzīvi padarīs sarežģītāku, turklāt izmaksās dārgāk. Lai to izmantotu, vispirms būs jāiegādājas priekšapmaksas karte, kuras minimālā cena ir 5 lati, kā arī uzlīme par 3,68 latiem. Pēc tās autostāvvietu kontrolieri varēs pazīt mašīnas, kuru vadītāji norēķinās ar īsziņām. Šoferim būs jāmaksā arī par īsziņu nosūtīšana, kas maksās atkarībā no mobilo sakaru operatora noteiktā tarifa. Viena īsziņa nepieciešama, lai aktivizētu pakalpojumu, bet vēl pa divām — sākumā un beigās — katrā stāvēšanas reizē.

Telefonu operatori nav pieteikušies

Piemēram, Tallinā uzlīme ir bez maksas un nekādas kartes nav vajadzīgas, jo izveidots virtuāls norēķinu konts. «Rīgas autostāvvietas» par šādu ērtību nav padomājušas. Uzņēmuma vadītājs Egīls Dīriņš RB sacīja, ka no četriem pieteikumiem konkursā izvēlēts uzņēmuma SIA «Business On Air» (BOA) piedāvājums, jo tas esot tehniski un finansiāli izdevīgākais. Vienkāršāku norēķinu kārtību neesot piedāvājis neviens cits pretendents. Tallinā tāda bijusi iespējama, jo tur pakalpojumu nodrošina mobilo sakaru operators. E. Dīriņš dzirdējis, ka «Latvijas Mobilais telefons» interesējies par projektu, taču, kad izsludināts konkurss, uzņēmums nolikumu nav izņēmis un projektu nav iesniedzis.

Konkurenti tiesājas

Cits pretendents uz jaunā pakalpojuma sniegšanu SIA «LD centrs» ir apstrīdējis konkursa rezultātus tiesā, tomēr pagaidām šo prasību ir noraidījis gan Iepirkumu uzraudzības birojs, gan Administratīvā tiesa. Tomēr uzņēmums lēmumu pārsūdzējis nākamajā instancē. SIA izpilddirektors Andris Legeckis norādījis, ka BOA projekts nav pietiekami draudzīgs lietotājiem un «LD centrs» piedāvājis vienkāršāku risinājumu ar virtuālā konta ieviešanu. Taču «Rīgas autostāvvietas» šo projektu pat īsti neesot izvērtējušas, tāpēc arī rezultāti apstrīdēti. A. Legeckis aicinājis Rīgas domi pārskatīt konkursa rezultātus, jo tagadējais uzvarētājs nav spējis sistēmu ieviest paredzētajā laikā.

Ieviešana atlikta vairākkārt

Tiešām īsziņu norēķinu sistēmas ieviešana ir atlikta vairākkārt. Taču tieši konkursa rezultātu apstrīdēšana ir galvenais faktors, ko «Rīgas autostāvvietas» min kā kavēšanās iemeslu. Pēdējo reizi termiņš tika atlikts līdz aprīļa vidum, taču tad izgāzās konkursa uzvarētāji — pirmajā partijā tika izgatavotas nekvalitatīvas uzlīmes, un šoferiem atkal nācās gaidīt divas nedēļas. Taču, kā RB apstiprināja E. Dīriņš, tagad izgatavota jauna partija un jau nedēļas nogalē gan kartes, gan uzlīmes būs pārdošanā «Narvesen» kioskos un vairāku firmu degvielas uzpildes stacijās. Ar laiku paredzēts izplatīšanas tīklu paplašināt.

Viedkartes izmanto maz

Jāpiebilst, ka kopš pērnā gada nogales darbojas cita sistēma, kuras ieviešana nav guvusi gaidīto popularitāti — norēķināšanās ar viedkartēm.

RB jau rakstīja, ka tā pašvaldībai izmaksājusi 330 tūkstošu latu, šā gada janvārī aktivizētas bija tikai 380 kartes. Līdz ar to var rēķināt, ka vienas kartes izmaksas bijušas gandrīz 1000 latu, taču E. Dīriņš kategoriski noliedz, ka nauda būtu aizlaista vējā. Viņš nelielo lietotāju skaitu skaidro ar faktu, ka uzreiz pēc ieviešanas viedkartēm bijuši piemēroti tikai 40 kases aparāti pilsētas centrā. Šobrīd ar viedkartēm var norēķināties visos 148 Rīgas autostāvvietu kases aparātos, un uzņēmuma vadītājs prognozē, ka lietotāju skaits tāpēc krasi pieaugs. Galvenais ieguvums no viedkartēm esot tas, ka tagad katrs aparāts aprīkots ar datoru, kas pievienots centrālajam serverim. Līdz ar to iespējams uzreiz redzēt un reaģēt, ja kāds no automātiem sabojājas. Tāpat tiek reģistrēts un saglabāts atmiņā katrs veiktais norēķins, kas var palīdzēt strīdīgās situācijās.

E. Dīriņš prognozē, ka tuvākajā nākotnē ap 20% vadītāju norēķināsies par stāvēšanu, izmantojot īsziņas, ap 20% — ar viedkartēm, bet 60% — ar naudu. Par to liecinot citu Eiropas valstu pieredze. Sākotnēji bija paredzēts pavisam atteikties no skaidras naudas norēķiniem, bet tagad tas atkarīgs no nesen ievēlēto deputātu politiskās gribas. Ja šādu lēmumu pieņems, jau darbosies divi elektroniski norēķinu veidi.

Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Andrejs Požarnovs RB sacīja, ka nevēlas iedziļināties īsziņu norēķinu sistēmas detaļās. Viņaprāt, tās izmantošana atkarīga no cilvēka dzīves stila: ja ir situācijas, kad mašīna jāatstāj, bet nav zināms, cik ilgi, ar īsziņas sūtīšanu varētu taupīt gan naudu, gan nervus. Savukārt par viedkaršu sistēmas efektivitāti komitejas vadītājs sacīja, ka visus lēmumus ir pieņēmusi iepriekšējā Rīgas dome un jaunā komiteja vēl situāciju nav analizējusi.

Der zināt!

Lai varētu norēķināties par mašīnas atstāšanu stāvvietā ar īsziņām, vispirms jānopērk priekšapmaksas karte, jānokasa PIN koda lauciņš un jānosūta SMS, lai aktivizētu savu kontu. Jāiegādājas arī īpaša zīme par Ls 3,80 un jāuzlīmē priekšējā loga kreisajā pusē.

LMT klientiem īsziņas jāsūta uz numuru 9300333, bet «Tele2» klientiem — uz 8819988.

Iebraucot stāvvietā, jānosūta īsziņa ar tekstu: «Start, automašīnas numurs, tarifa zona», piemēram, start AB1234 A.

Izbraucot no stāvvietas, jānosūta īsziņa ar tekstu «Stop, automašīnas numurs,» piemēram, stop AB1234.

Tarifu zonas dažādās Rīgas vietās ir atšķirīgas, visdārgākā — 1 Ls/h — ir A zona pašā Rīgas centrā, vislētākā ir D zona, kur stāvēšana izmaksā 0,40 Ls/h.