Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievija: Baltijas valstu pievienošana PSRS notika atbilstoši tā laika starptautiskajiem likumiem

Baltijas valstu pievienošana Padomju Savienībai un Sarkanās armijas daļu ievešana nebija pretrunā ar toreiz spēkā esošajiem starptautiskajiem likumiem, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija (ĀM), komentējot vairāku Eiropas politiķu izteikumus par Baltijas valstu okupāciju.

«Saskaņā ar starptautiskajiem likumiem 20. gadsimta vidū ar jēdzienu «okupācija» tika saprasta neviena neapdzīvotas teritorijas pārņemšana, pārņemot to savā kontrolē ar mērķi ieviest tajā savu suverenitāti. Turklāt šis termins apzīmēja bruņota konflikta rezultātā vienas karojošās puses armijas ieiešanu citas valsts teritorijā vai tās daļā,» teikts Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

«Lai pareizi novērtētu situāciju, kas pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās bija izveidojusies Baltijas valstīs, nevar lietot terminu «okupācija», jo starp PSRS un Baltijas valstīm nebija kara stāvokļa un vispār nenotika nekāda karadarbība, bet armijas ievešana notika pēc vienošanās un pēc skaidras šo republiku toreizējās vadības piekrišanas, lai arī kā pret šīm vadībām attiektos.»

«Turklāt Latvijā, Lietuvā un Igaunijā visu to atrašanās laiku Padomju Savienībā, izņemot Vācijas okupācijas un Otrā pasaules kara laiku, darbojās nacionālā valdība. Un, kā zināms, tieši šī vadība, lai kā tās tiek vērtētas šodien, kā attiecīgo republiku Augstākās padomes 1990. gadā pieņēma lēmumu izstāties no PSRS sastāva. Tā ka, apšaubot [Baltijas republiku] padomju perioda varas orgānu likumību, rodas jautājums par Baltijas republiku pasludinātās neatkarības likumību,» norāda ministrija.

«Līdz ar to arī jebkādas pretenzijas, ieskaitot materiālās kompensācijas pieprasīšana par it kā notikušo kaitējumu, kas, kā daži uzskata, radies 1940. gada notikumu dēļ, nav pamatotas,» uzskata Krievija

«Centieni PSRS toreizējo politiku vērtēt vienā līmenī ar hitleriskās Vācijas darbībām, kas Eiropā sāka agresīvu karu ar mērķi veselas tautas pakļaut verdzībai vai iznīcināt, ir absurdi, jo, pateicoties galvenokārt PSRS centieniem, tika nodrošināta hitleriskās Vācijas sagraušana un Eiropas atbrīvošana no nacisma.»

«Attiecībā uz Padomju Savienībā notikušām represīvajām darbībām pagājušā gadsimta 30.–50. gados, tas notika gan padomju republikās, gan arī Krievijā. Un Maskava neredz nekādu jēgu kārtējo reizi atgriezties pie šā jautājuma. Ja kāds tomēr to vēlas šodien pārvērst reālpolitikā, tad tas ir mēģinājums spekulēt ar atmiņām konjunktūras labā,» teikts Krievijas ĀM paziņojumā.