Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzīvokļu vērtība un cenu vājprāts

Aprīļa beigās valsts aģentūra «Mājokļu aģentūra» un Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija «Lanīda» kopīgi rīkoja sarunu par mājokļu tirgus attīstību, kurā piedalījās Rīgas lielāko nekustamo īpašumu uzņēmumu un arodorganizāciju, lielāko banku un Rīgas pašvaldības pārstāvji.

Sprieda par daudz ko. Arī par cenām un padomju laika apbūves dzīvokļu vērtību, tādos dzīvo liela daļa galvaspilsētas iedzīvotāju.

Pēc nekustamo īpašumu uzņēmumu vērtējuma Rīgā padomju apbūves sēriju dzīvokļu cenas caurmērā sasniedz 400 līdz 500 latu par kvadrātmetru. Pērn no janvāra līdz decembrim dzīvokļu cenas pieauga vidēji par 25 procentiem. Taču cenu kāpumam neredz gala arī šogad.

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas «Lanīda» prezidents Edgars Šīns domā, ka 30 līdz 40 gadu vecā padomju laiku paneļu namā pirkt dzīvokli par aptuveni 1000 eirām kvadrātmetrā esot neprāts. Nekustamo īpašumu uzņēmuma «Baltic Properties Group» līdzīpašniece Milāna Skumbiņa spriež, ka 20 līdz 30 procentus dzīvokļu pērk nevis dzīvošanai, bet lai pelnītu.

Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācijas prezidents Vilis Žuromskis saka, ka pašreizējās cenas ir vismaz 25 līdz 30 procentus augstākas par dzīvokļu vērtību. Edgars Šīns apgalvo, ka padomju apbūves dzīvokļu vērtība ilgākā termiņā ir apmēram puse no pašreizējās tirgus vērtības. Pircēji redz vajadzību remontēt istabas vai virtuvi. Bet bieži nepamana ēkas tehnisko nolietojumu, rūsas sagrauztās caurules un siltumizolācijas trūkumu. Augošās apkures cenas sagādās lielākus izdevumus nekā dzīvokļa pirkums.

Ja dzīvokļi nav tā vērti, tad kāpēc ceļas cenas? Cenu celšanos prezidenti skaidro dažādi. Arodorganizācijas «Lanīda» prezidents Edgars Šīns spriež, ka jau labu laiku krietnu daļu prasītās cenas veido pārdevēju spekulācijas uz cenu iespējamā pieauguma rēķina tuvākajā nākotnē.

Nekustamo īpašumu uzņēmuma «Arco Real Estate» prezidents Viktors Savins teic, ka cenas ceļas tāpēc, ka trūkst dzīvokļu. Vislielākais trūkums ir Rīgā. Bet citi atzīst, ka dzīvokļu pirkšana nevis dzīvošanai, bet peļņai šo trūkumu pastiprina.

Kamēr pieprasījums būs lielāks nekā piedāvājums, nekas labs nav gaidāms — cenas celsies.