Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SPRK neizsniedz licenci «Latvenergo» uzņēmumam «Augstsprieguma tīkls»

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome šodien nepieņēma lēmumu par elektroenerģijas pārvades licences anulēšanu VAS «Latvenergo», līdz ar to regulators neizsniedza licenci energokompānijai piederošajam uzņēmumam AS «Augstsprieguma tīkls».

Lēmumu atbalstīja padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka un padomes loceklis Edvīns Karnītis, balsojumā atturējās Raimonds Jonītis, savukārt pret licences anulēšanu iebilda padomes loceklis Ivars Zariņš.

Viņš uzskata, ka piedāvātais risinājums pietiekami nenodrošinās jaunā pārvades operatora neatkarību no «Latvenergo», kā tas nepieciešams liberalizētā tirgū. Kā aģentūrai LETA skaidroja Zariņš, jaunā uzņēmuma rīcībā pāriet tikai «Latvenergo» darbinieki, savukārt visa infrastruktūra, kas nepieciešama, lai veiktu pārvades sistēmas operatora funkcijas, joprojām kontrolēs «Latvenergo». Līdz ar to mātes kompānijai varētu būt pārāk liela ietekme.

Turklāt, pēc Zariņa domām, pieņemot piedāvāto risinājumu, būšot praktiski neiespējami regulēt pārvades operatora darbību gan attiecībā uz tarifiem, gan attiecībā uz operatora saistību izpildi.

SPRK padomes loceklis uzskata, ka neatkarīga pārvades operatora izveide ir nepieciešama, tomēr viņa skatījumā, labākais situācijas risinājums būtu, ja pārvades operatora funkcijas veiktu valstij piederoša akciju sabiedrība. «Tādā gadījumā «atkristu» arī jautājumi par privatizāciju,» norādīja Zariņš.

Tā kā valdība nolēma «Latvenergo» pārveidot par koncernu ar vairākiem meitas uzņēmumiem, pēc Zariņa domām, tagad situāciju varētu risināt, nododot uzņēmumam «Augstsprieguma tīkls» nepieciešamo infrastruktūru.

Kā norādīja SPRK padomes loceklis, viņa lēmums ir balstīts uz daudzgadēju pieredzi un izpēti tieši enerģētikas tirgus liberalizācijas jautājumos.

Tagad «Latvenergo» būs jāsagatavo un jāiesniedz regulatoram jauns priekšlikums.

Kā ziņots, atsevišķu «Latvenergo» funkciju nodošana jaunām energokompānijai pilnībā piederošām akciju sabiedrībām nepieciešama, lai izveidotu elektroapgādes nozares struktūru, kurā visiem elektroenerģijas tirgus dalībniekiem ir brīva un nediskriminējoša pieeja pārvades un sadales sistēmām. Šāda struktūra atbilst Eiropas Savienības direktīvas prasībām.

Lai «Augstsprieguma tīkls» varētu uzsākt pildīt pārvades sistēmas operatora funkcijas, pagājušajā gadā SPRK tika iesniegts pieprasījums jaunas pārvades licences saņemšanai, savukārt «Latvenergo» atteicās no esošās pārvades licences. Uzņēmumam 1997. gadā izsniegtā licence elektroenerģijas pārvadei filiālē «Augstsprieguma tīkls» tiks anulēta, kad tiks izsniegta licence jaunam pārvades sistēmas operatoram.