Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalvītis: Nevēlēšanās atzīt okupāciju apliecina Krievijas atšķirīgo vēstures interpretāciju

Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) ir pārliecināts, ka Krievijas amatpersonu noraidošā attieksme pret Baltijas valstu aicinājumu atzīt to okupācijas faktu apliecina Krievijas atšķirīgo vēstures interpretāciju, aģentūru LETA informēja valdības vadītāja padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Arno Pjatkins.

Baltijas valstīm izpratne par vēsturi sakrīt ar Rietumu valstīm, tai skaitā ASV, ko apliecina nesenā ASV prezidenta Džordža Buša vēstule Latvijas prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, kā arī citu Rietumvalstu līderu izteikumi, norādījis premjers.

Kalvītis uzskata, ka ir jānoiet ilgs ceļš, lai Krievijas izpratne par vēstures notikumiem sakristu ar Rietumu valstu izpratni.

Jau ziņots, ka Krievijas Ārlietu ministrija, komentējot vairāku Eiropas politiķu izteikumus attiecībā uz Baltijas valstu okupāciju, atzinusi, ka Baltijas valstu pievienošana Padomju Savienībai un Sarkanās armijas daļu ievešana nebija pretrunā ar toreiz spēkā esošajiem starptautiskajiem likumiem.

«Lai pareizi novērtētu situāciju, kas pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās bija izveidojusies Baltijas valstīs, nevar lietot terminu «okupācija», jo starp PSRS un Baltijas valstīm nebija kara stāvokļa un vispār nenotika nekāda karadarbība, bet armijas ievešana notika pēc vienošanās un pēc skaidras šo republiku toreizējās vadības piekrišanas, lai arī kā pret šīm vadībām attiektos,» uzskata Krievija.

Tāpat tiek norādīts, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā visu to atrašanās laiku Padomju Savienībā, izņemot Vācijas okupācijas un Otrā pasaules kara laiku, darbojusies nacionālā valdība. «Un, kā zināms, tieši šī vadība, neskatoties uz to, kā tās tiek vērtētas šodien, kā attiecīgo republiku Augstākās Padomes 1990. gadā pieņēma lēmumu izstāties no PSRS sastāva. Tā kā apšaubot [Baltijas republiku] padomju perioda varas orgānu likumību, rodas jautājums par Baltijas republiku pasludinātās neatkarības likumību,» atzīmē Krievijas Ārlietu ministrija.

«Līdz ar to arī jebkādas pretenzijas, ieskaitot materiālās kompensācijas pieprasīšana par it kā notikušo kaitējumu, kas, kā daži uzskata, radies 1940. gada notikumu rezultātā, nav pamatotas,» uzskata Krievija.

Arī Krievijas prezidenta palīgs Sergejs Jastržembskis šodien paziņojis, ka nevar būt ne runas par to, ka Padomju Savienība 1940. gadā būtu okupējusi Baltijas valstis