Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijai joprojām noraidoša attieksme pret Latvijas vienpusējo deklarāciju

Krievijai joprojām nav skaidrs, kādēļ Latvija vēlas robežlīgumam pievienot vienpusējo deklarāciju, tā ceturtdien pēc tikšanās ar Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu žurnālistiem sacīja Krievijas vēstnieks Viktors Kaļužnijs.

Viņam nav skaidrs, kāpēc «šis bremzējošais fakts tika nolikts uz galda». Turklāt, kā piebilda vēstnieks, Valsts prezidentes un Krievijas nostāja par deklarāciju ir līdzīga.

Latvijas un Krievijas robežlīgums nav vienīgais risināmais jautājums. Sarunā tika minēti visi problemātiskie jautājumi, sacīja Kaļužnijs. Galvenokārt tika pārrunāta prezidentes gaidāmā viesošanās Maskavā.

Kā norādīja vēstnieks, Krievijas prezidents Vladimirs Putins vairākkārt uzsvēris, ka 9. maijs ir samierināšanās diena, bet Vīķe-Freiberga savukārt paudusi gatavību sniegt Krievijai draudzīgu roku. Ja šīs vēlmes savienosies vienā punktā, tad «ledaino» periodu abu valstu starpā izdosies pārvarēt, uzskata vēstnieks.

«Līgums ir jāparaksta tīrā veidā,» ir pārliecināts Krievijas pārstāvis.

Kā sacīja vēstnieks, Krievijas prezidents savulaik izdarīja saprātīgu soli, nodalot politisko deklarāciju no robežlīguma, jo tas kavēja parakstīšanu. Kaļužnijs arī atzina, ka joprojām nav skaidrības, vai padomju varas laiks Latvijā traktējams kā «okupācija», «aneksija» vai kā citādi. Viņaprāt, vēsturniekiem būtu jātiek galā ar šo terminu.

Vīķe-Freiberga savukārt uzskata, ka abām pusēm jāpārrunā «sāpīgie jautājumi» un pēcāk būs vienkāršāk iespējams risināt robežlīguma jautājumu, tā žurnālistiem norādīja Valsts prezidentes preses sekretāre Aiva Rozenberga.

«Abās pusēs ir lietas, kas būtu jāizrunā, tā kā joprojām ir jautājumi, kas nav guvuši abu pušu pozitīvu attieksmi,» sacīja Rozenberga. Robežlīguma parakstīšana vajadzīga, lai risinātu citus praktiskus jautājumus. Valstīm ir atšķirīgi viedokļi, taču ir būtiski uzturēt sarunu, uzskata Valsts prezidente.

Svarīgi, lai Eiropas Savienības kaimiņpolitikas kontekstā Latvija būtu pragmatiska, uz nākotni vērsta valsts, kas zina vēsturi un ir gatava nākotnes jautājumu risināšanai, norādīja prezidentes pārstāve.