Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nedēļas notikumu apskats 30. aprīlis–5. maijs

  • Jubileja 4. maija Latvijai
  • Krievija «skalda un valda» Baltijā
  • Tiesnesis «norok» Latvijas izlasi
  • Laipni lūdzam, mister prezident!
  • «Motociklistu vasara» ir sākusies

 

Pompozi un vērienīgi 4. maija Latvija svinēja Neatkarības deklarācijas pieņemšanas 15. gadadienu. Bija protokola pasākumi, ordeņu pasniegšana, Vairas Vīķes-Freibergas uzruna pavalstniekiem, arī kopīga dziedāšana likteņupes Daugavas krastos.

Oficiālo svētku gaisotni sagandēja «štābistu» u. c. krievvalodīgo organizāciju protesti pie Brīvības pieminekļa laikā, kad ziedus tur nolika augstākās amatpersonas. Latvju tautas svētvietu no piketētāju histērijas sargāja policistu kordons. Valstij nelojālie pilsoņi un pastāvīgie iedzīvotāji uz «Mildas» pusi meta sēru lentēm greznotus puķu pušķus un kliedza, ka ļaunā pamāte Latvija pārkāpj viņu cilvēktiesības. Notika sparīga apsaukāšanās starp krieviem un latviešiem. Kārtībnieki aizturēja sešus nelatviešu izcelsmes huligānus.

Krievija, ja ticam ārlietu ministram Artim Pabrikam, attiecībās ar Baltijas valstīm piekopj «skaldi un valdi» politiku. Oficiālā Maskava atteicās parakstīt robežlīgumu ar Latviju, ja tam klāt pievienota skaidrojošā deklarācija, Krievijas Ārlietu ministrija arī izplatīja paziņojumu, kurā apgalvo, ka, no starptautisko tiesību viedokļa, notikumi Latvijā 1940. gadā nav vērtējami kā okupācija. Vienlaikus Krievija piekritusi parakstīt robežlīgumu ar Igauniju, kas atšķirībā no Latvijas iztiek bez skaidrojošām deklarācijām un nepretendē uz Krievijas anektētajām teritorijām, ziemeļu kaimiņu gadījumā — uz Pečoriem. Krievijas Ārlietu ministrija arī kategoriski atkārtoja, ka Maskava mūžam neatzīs t. s. Baltijas okupāciju.

Tikmēr Saeimas deputāti savā kolektīvajā politiskajā daiļradē nespēja vienoties par deklarācijas tekstu, kurā nosodīta padomju totalitārā komunisma iedaba.

Austrijā turpinās pasaules hokeja čempionāts. Skaļākais notikums bija Latvijas izlasei nepārprotami «pietiesātā» spēle ar ASV vienību. Pat klajā netaisnība neizprovocēja aptuveni 4000 latvju hokeja fanus masu nekārtību sākšanai Insbrukā. Mūsu karsēji pēc zaudējuma nordiskā mierā iedzēra aliņu un zākāja tiesnesi nenormatīvajā leksikā.

Pēc zaudējumiem Kanādas un ASV izlasēm Latvijas valstsvienība kvalifikācijas mačā apspēlēja Slovēniju un vismaz teorētiski turpina cīņu par čempionāta medaļām turnīra nākamajā kārtā.

Jāšaubās, vai ASV prezidents Džordžs Bušs Latvijas izlases piekāpšanos amerikāņiem uztvēra kā viesmīlības žestu. Tāpat jāšaubās, vai lielvalsts līderis emocionāli reaģē uz Rīgā plānotajām antibušistu akcijām. Augstā ciemiņa gaidās vairākums rīdzinieku šausminājās par pilsētai lemtajiem transporta sastrēgumiem un drakoniskajiem drošības pasākumiem, kamēr kareivīgākie Buša nīdēji šo politiķi privātās sarunās zākāja par «Irākas bērnu slepkavu».

Tikmēr Latvijas atbildīgās iestādes drudžaini gatavojās gada izcilākajam politiskajam notikumam valstī. Tika kosmētiski uzpostas namu fasādes un parkos stādītas atraitnītes.

Bet Džordžs Bušs ciemakukulim latviešu tautai veda savu Vašingtonas strikto paziņojumu WWII sakarā — cita vidū prezidenta kungs aicināja savu «draugu Vladimiru» Kremlī vīrišķīgi atzīt Baltijas valstu okupācijas un baltiešu paverdzināšanas faktu.

Latvijā oficiāli sākās motociklu vasara. «Dzelzs rumaku» jādelētāji rīkoja plašu un skaļu saietu Rīgā. Pēcāk dažu dienu laikā trīs motociklisti iekūlās traģiskās avārijās. Ceļu policijas priekšniecība pasteidzās pavēstīt, ka turpmāk visā Latvijā motociklisti tikšot kontrolēti īpaši bargi, jo viņa vidū esot nepieļaujami daudz trakuļu un žūpu, kuri noziedzīgi apdraud gan sevi, gan apkārtējos cilvēkus, gan ceļu satiksmes drošību kopumā.

Drošību Latvijā apdraudēja arī paši CSDD darbinieki. Pagājušajā nedēļā KNAB pieķēra trīs šīs iestādes Jelgavas nodaļas darbiniekus, pašu priekšnieku ieskaitot, kukuļņemšanā un autovadītāju dokumentu izsniegšanā maksāt spējīgiem pilsoņiem bez obligāto eksāmenu kārtošanas.