Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Blērs triumfē vēlēšanās

Lielbritānijas premjerministrs Tonijs Blērs uzvarējis parlamenta apakšpalātas vēlēšanās, paliekot valdības vadītāja amatā uz trešo secīgo termiņu. Pēc 609 vēlēšanu apgabalu rezultātu apkopošanas Blēra leiboristi ir uzvarējuši 348 apgabalos, iegūstot nepieciešamo vairākumu.

Saskaņā ar Lielbritānijas vēlēšanu sistēmu 646 reģionālie apgabali katrs ievēl vienu pārstāvi parlamentā. Ja partijai izdodas iegūt 324 vietas, tai ir garantēts vairākums parlamentā.

Konservatīvie ieguvuši 191 vietu, liberāldemokrāti — 58 vietas, bet citi kandidāti — 12 vietas.

Blēru ar uzvaru pirmdienas rītā apsveica konservatīvo līderis Maikls Hovards. «Nacionālie rezultāti liecina, ka Blērs paliks amatā uz leiboristu trešo termiņu, un es apsveicu viņu ar uzvaru,» sacīja Hovards.

Tomēr leiboristu pārsvars parlamenta apakšpalātā ir ievērojami samazinājies.

Vēlētāju aptaujas pie iecirkņiem ļauj prognozēt, ka Blērs saglabās vismaz 60–70 vietu pārsvaru 646 vietu parlamenta apakšpalātā, salīdzinot ar līdzšinējo 161 balss pārsvaru.

Televīzija «Sky» prognozēja, ka Blēra pārsvars būs 80 vietas, bet BBC paredz 70 vai mazliet vairāk balsu pārsvaru.

Blērs atzina, ka iedzīvotāju viedokli ietekmējis Irākas karš. «Es zinu, ka Irāka ir izšķirošais jautājums šajā valstī, bet ceru, ka mēs varam atkal būt vienoti un skatīties nākotnē,» teica Blērs.

Blērs kļuvis tikai par otro premjeru Lielbritānijas vēsturē aiz Mārgaretas Tečeres, kam izdevies uzvarēt trīs vēlēšanās pēc kārtas. Viņš ir arī pirmais leiboristu līderis, kas panācis savai pirms gadsimta dibinātajai partijai uzvaru trīs vēlēšanās pēc kārtas.

Savukārt Hovarda konservatīvajiem, reiz varenajai Tečeres un Vinstona Čērčila partijai, vajadzēs trešo termiņu pēc kārtas pavadīt opozīcijā.

Blērs, kas piektdien kļūst 52 gadus vecs, jau izteicies, ka trešais termiņš premjera amatā būs pēdējais. Kā nākamais iespējamais leiboristu līderis tiek minēts finanšu ministrs Gordons Brauns, kas ir galvenais britu ekonomiskās politikas virzītājs.