Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laventam piespriež brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem

Rīgas apgabaltiesa šodien «Bankas Baltija» (BB) krimināllietā apsūdzētajam bijušajam bankas uzraudzības padomes priekšsēdētājam Aleksandram Laventam piesprieda brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un septiņiem mēnešiem.

Tiesa atzina Laventa par vainīgu gandrīz visās apsūdzības epizodēs. Kā papildus sodu tiesa noteica arī mantas konfiskāciju.

Bijušajam BB prezidentam Tālim Freimanim tiesa piesprieda brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem, bet trešajam šajā lietā apsūdzētajam — Alvim Līdumam — brīvības atņemšanu uz trim gadiem un trim mēnešiem. Arī Freimanim un Līdumam noteikta mantas konfiskācija.

Spriedumu desmit dienu laikā var pārsūdzēt apelācijas kārtībā Augstākajā tiesā.

Rīgas apgabaltiesa 475 lappušu garo spriedumu lasīja gandrīz divas nedēļas.

Kā ziņots, prokurors Juris Pēda lūdza tiesājamajam Aleksandram Laventam piespriest brīvības atņemšanu uz 13 gadiem, Tālim Freimanim — uz deviņiem gadiem, Alvim Līdumam — uz sešiem gadiem, visiem piemērojot arī mantas konfiskāciju.

Šis ir jau otrais apgabaltiesas spriedums BB lietā. Iepriekš apgabaltiesa BB krimināllietu izskatīja ilgāk nekā četrus gadus un tai nomainījās trīs tiesneši. Krimināllietu visbeidzot izskatīja tiesnese Ināra Šteinerte, kuras vadībā tiesa Laventam piesprieda brīvības atņemšanu uz deviņiem gadiem, Freimanim — uz sešiem gadiem, Līdumam — uz trim gadiem un trim mēnešiem.

Lietu juriste sāka izskatīt 1998. gada rudenī, bet spriedums tika pasludināts 2001. gada decembra pēdējās dienās. Sprieduma pasludināšana ilga vairākas dienas, jo tas bija vairāku simtu lappušu apjomā.

Pēc šā sprieduma pasludināšanas Lavents iesniedza sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), kas atzina, ka ir pārkāptas viņa tiesības pēc vairākiem cilvēktiesību konvencijas pantiem. Pēc ECT sprieduma paziņošanas Augstākās tiesas Senāts nolēma nodot BB krimināllietu atkārtotai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā.

Sūdzības ECT snieguši arī Freimanis un Līdums.

Jaunā sastāvā tiesa šo krimināllietu atkārtoti sāka izskatīt 2003. gada 20. oktobrī. To izskatīt tika uzticēts tiesnesim Guntaram Kveskam.