Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijai jāmaina karojošā attieksme pret Baltiju

Krievija ir jāmaina karojošā attieksme pret Baltijas valstīm un jāatzīst to okupācija. Tā piektdien uzrunājot ASV Tirdzniecības palātu saistībā ar ASV prezidenta Džordža Buša vizīti, sacīja Latvijas institūta direktors un bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ojārs Kalniņš.

Viņš vērsa uzmanību uz to, ka 11 gadu laikā Latviju apmeklējuši jau divi ASV prezidenti. Tas ir nozīmīgs fakts, tā kā ASV prezidenti tik bieži neapmeklē pat tā dēvētās vecās Eiropas valstis.

Visas pasaules uzmanība šajās dienās ir vērsta uz Latviju, kas kalpo par labu mūsu valsts tēlam ārvalstīs. Bušs apciemos Latviju, Nīderlandi, Gruziju un Krieviju — valstis, kurās pastāv dažāda vēsturiskā pieredze.

Kalniņš pārliecināts, ka viens no Buša vizītes iemesliem ir uzlabot Baltijas un Krievijas attiecības. Viņa skatījumā acīmredzot arī ASV ir ievērojusi, ka Krievijas attieksme pret Latviju ir pārlieku karojoša, un būtu vēlams to padarīt konstruktīvāku. «ASV uzskata, ka jātiek galā ar vēsturi, jāizvērtē tā, bet pēc tam jāiet tālāk,» sacīja Latvijas institūta direktors. Savukārt Krievijai joprojām esot grūtības līdz galam izvērtēt savu vēsturi. «Novecojusī un destruktīvā ārpolitika pret Baltijas valstīm jāmaina,» atzina eksperts.

Krievijai jāmaina tonis, kādā tā runā ar Baltijas valstīm, uzsvēra Kalniņš. Turklāt lielākā daļa pasaules valstu atzīst, ka Latvijas okupācija bija nelikumīga. Pretējs viedoklis ir tikai Krievijai un varbūt Baltkrievijai, sacīja bijušais diplomāts.

Runājot par protesta akcijām, kas notiek Rīgā, Latvijas institūta direktors akcentēja, ka tā ir demokrātijas pazīme. «Tas ir pilnīgi normāli, ka cilvēki demokrātiskā valstī pauž savus uzskatus,» viņš skaidroja, turklāt akcijā «Es par mieru» tas tiek darīts gaumīgā veidā. Tas padara latviešus līdzīgus amerikāņiem, kuriem vienmēr sabiedriskajās lietās ir savs sakāmais «par» vai «pret», uzskata Kalniņš.

Savā runā Mazajā ģildē ASV prezidents runāšot par demokrātijas nozīmi un valstīm, kas atrodas ceļā uz demokrātiju. Tiks minētas minoritāšu tiesības plašā — Eiropas un visas pasaules, arī Krievijas — kontekstā.

Tirdzniecības kameras pārstāvji vēlējās arī dzirdēt vērtējumu par striktajiem drošības pasākumiem Rīgā, kuru dēļ daudziem rīdziniekiem nācies pamest pilsētas ielas. Kalniņš atzina, ka drošības pasākumu ieviešanā ASV un Latvijas puses strādājušas vienoti. Viņš arī pauda nožēlu, ka nav ieplānota publiska ASV prezidenta tikšanās ar Latvijas iedzīvotājiem, tomēr jāatceras, ka 1994. gadā, kad Rīgā viesojās Klintons, drošības situācija bija citāda nekā tagad — pēc 11. septembra.

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā šodien rīkos ASV prezidenta Džordža Buša vizītei Latvijā veltītas biznesa pusdienas, kurās tiks diskutēts par vizītes ietekmi uz Latvijas un Krievijas turpmākajām attiecībām.

Amerikas Tirdzniecības palātā Latvijā ir aptuveni 135 uzņēmumi un individuālie biedri, kuru kopējās investīcijas Latvijā ir aptuveni 500 miljoni ASV dolāru (Ls 260 miljoni). Organizācijas biedri nodrošina vairākus tūkstošus darba vietu Latvijā.