Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šlesers: Degvielas cenai jābūt par pieciem santīmiem zemākai

Degvielas mazumtirdzniecības cenai Latvijā jābūt par pieciem santīmiem zemākai, intervijā «Latvijas Avīzei» norāda satiksmes ministrs Ainārs Šlesers (LPP).

«Mani izteikumi un darbība ir radījusi bažas naftas produktu tirgotāju vidū. Viņi ir dzīvojuši tādā kā leiputrijā, jo līdz šim neviens degvielas tirgotājiem nav pievērsis uzmanību, un te pēkšņi sāk uzdot jautājumus,» uzsver ministrs.

Kā atgādina Šlesers, degvielas tirgotāji ir pauduši, ka, līdzko ceļas degvielas cenas pasaulē, tās jāceļ arī Latvijā. «Pašlaik cenas pasaules tirgū krītas, bet Latvijā tās nesamazinās. Kāpēc?» jautā valdības pārstāvis.

Ministrs norāda, ka pirms vairākiem mēnešiem Skandināvijā konstatēts, ka vairākas degvielas kompānijas, tajā skaitā arī «Statoil», savstarpēji vienojušās par noteiktu cenu līmeni. Kompānijas tika sodītas ar daudzu desmitu miljonu eiro lielu naudas sodu. «Rodas jautājums — ja Skandināvijas kompānijas, kuras tiek uzskatītas par godīgām kompānijām, ir spējušas slepeni vienoties, vai tās nevarētu vienoties arī Latvijā?» akcentē politiķis.

Šlesers pauž viedokli, ka nesenā straujā degvielas cenu samazināšana notikusi, jo «degvielas tirgotājus beidzot ir uzrunājusi sirdsapziņa».

«Bet pirmdien atkal viss nostājās vecajās sliedēs — cena pieauga. Kad žurnālisti jautāja, kā tur izdevies samazināt cenu par pieciem santīmiem, tirgotāji atbildēja, ka tā bijusi akcija. Zinu, kas ir akcija. «Statoil» neinformēja sabiedrību, ka sestdien un svētdien rīkos akciju, ka nedēļas nogalē degviela tiks tirgota par pašizmaksu vai zem tās. Pirmdien šī kompānija saprata, ka pieļāvusi lielu kļūdu, un vienīgā iespēja, kā glābt situāciju, bija celt cenu atpakaļ un paziņot, ka akcija beigusies,» norāda ministrs. «Degvielas tirgotāji saprata, ka viņu aste ir iespiesta, jo Šlesers paziņojis, ka degvielas tirgotāji grib pelnīt nesamērīgi daudz. Tirgotāji īslaicīgi izbijās, bet tūlīt saprata, ka reakcija nav bijusi pareiza, un paziņoja, ka rīkojuši akciju.»

Šlesers pauž pārliecību, ka situācija degvielas tirgū ir jāmaina. «Brīvajā tirgū ir jābūt vairākiem degvielas piegādātājiem, nevis tikai «Mažeiķu naftai». Pēdējā laikā mēs daudz runājam, ka Latvijā cenas nav tik augstas kā citās pasaules valstīs. Bet nevajadzētu aizmirst, ka ienākumi Latvijā arī nav tik augsti kā citur. Un tieši tāpēc valsts regulē cenas elektroenerģijai, cenšas regulēt gāzei, bet neregulē degvielas cenas, kaut gan varētu to darīt,» skaidro ministrs.

Kā ziņots, pēc Šlesera ierosinājuma valdības koalīcijas partneri uzdeva ekonomikas ministram Krišjānim Kariņam (JL) sagatavot ziņojumu par to, kā, neierobežojot brīvo degvielas tirgu, vairot konkurenci starp piegādātājiem. Ekonomikas ministrijai uzdots sagatavot savu redzējumu par to, ko varētu darīt, lai degvielas tirgū «ieviestu kārtību».