Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksbaņķieri sodu jau izcietuši

Piespriestie septiņi gadi un septiņi mēneši bijušajam «Bankas Baltija» («BB») Uzraudzības padomes priekšsēdētājam Aleksandram Laventam, seši gadi bijušajam bankas prezidentam Tālim Freimanim un trīs gadi, trīs mēneši abu līdzzinātājam, uzņēmējam Alvim Līdumam ir tieši tik daudz, cik visi «BB» lietā tiesājamie jau ir pavadījuši ieslodzījumā.

Nedaudz vairāk kā četru stundu laikā piektdien tiesnesis Guntars Kveska pabeidza lasīt pēdējās desmit apsūdzības rakstā tiesājamiem inkriminētās noziedzīgās epizodes un svarīgākās liecības. Kopumā tiesājamos apsūdzēja 81 noziedzīgā epizodē.

Pārējos punktos prokurors Juris Pēda norādīja uz eksbaņķieru darbībām, kas liecināja par kaitniecību valsts naudas sistēmai, uzticētās mantas piesavināšanos lielos apmēros, apzinātu grāmatvedības datu sagrozīšanu, slēpšanu un iznīcināšanu, kā arī ļaunprātīgu bankas novešanu līdz bankrotam.

Lai arī tiesnesis lielā mērā piekrita apsūdzībai, viņš vairākkārt norādīja, ka A. Laventa kā faktiskā bankas īpašnieka darbība lielākoties bijusi vērsta uz savu mantkārīgo vēlmju apmierināšanu, nevis tīšu bankas novešanu līdz bankrotam vai valsts monitārās sistēmas graušanu. Dažas no epizodēm tiesnesis atzina par nepierādītām. Apsūdzības rakstā minēts, ka A. Lavents ir piesavinājies un izsaimniekojis kopumā 204 miljonus 170 tūkstošus latu.

Apsūdzības daļā par neatļautu ieroča un munīcijas glabāšanu A. Laventu attaisnoja. Papildus brīvības atņemšanai, kas ir jau faktiski izciesta, tiesnesis piemēroja arī mantas konfiskāciju, kas vērsta uz vairākiem tiesājamo īpašumiem Rīgā, Jūrmalā un Liepājā. Daļai no tiem vēl pirms vairākiem gadiem bijis uzlikts arests. Kā papildsodu tiesa noteica arī aizliegumu piecus gadus nodarboties ar uzņēmējdarbību. Policijas uzraudzību kā drošības līdzekli tiesājamiem atcels pēc divām nedēļām, kad spriedums stāsies spēkā. Apelācijas kārtībā tiesājamie šo spriedumu desmit dienu laikā var pārsūdzēt Augstākajā tiesā. Ja šī iespēja tiks izmantota, tiesvedība šajā krimināllietā turpināsies vēl vismaz divus gadus.

Gatavojot 475 lappuses garo spriedumu, G. Kveska kā atbildību mīkstinošu apstākli ņēmis vērā A. Laventa veselības stāvokli, savukārt kā pastiprinošu — apvienošanos noziedzīgā grupā, kuras darbība izraisījusi smagas sekas. Tāļa Freimaņa darbībās atbildību mīkstinošus apstākļus tiesnesis nekonstatēja un kā pastiprinošu apstākli minēja noziedzīgās darbības izraisītās smagās sekas.

Alvja Līduma darbībā tiesa nekonstatēja nedz atbildību mīkstinošus, nedz to pastiprinošus apstākļus. Nozīme sprieduma sagatavošanā ir bijusi arī tam, ka visiem tiesājamiem ir sniegts pozitīvs raksturojums no ieslodzījuma vietas, kā arī tas, ka visi atzīstami par iepriekš nesodītiem, jo A. Laventam iepriekšējā sodāmība dzēsta.

Lai arī lietas šķetināšana noris jau desmit gadus, vakar nolasītais spriedums vēl nenozīmē, ka tiesvedība ap «pazudušajiem»«BB» miljoniem ir beigusies. Tiesnesis vakar noraidīja «Latvijas kuģniecības» vairāk nekā divpadsmit miljonu latu prasību pret «BB», taču nolēma apmierināt VAS «Latvenergo» astoņu miljonu latu prasību, nosakot visiem trim tiesājamiem solidāru atbildību šīs naudas atdošanā. Ja arī tiesājamie nolems nepārsūdzēt Augstākajā tiesā šo spriedumu krimināllietā, visticamāk, ka sāksies tiesāšanās civiltiesiskā nozīmē par zaudētās naudas atgūšanu.