Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Skolotājiem maz cerību uz lielāku algu

Skolotāji uz algas palielinājumu no 1. septembra var cerēt tikai tad, ja valdība vienosies pacelt minimālo algu. Piesaistīt pedagogu atalgojumu sabiedriskajā sektorā strādājošo nopelnītajam budžeta gada vidū neesot iespējams.

Ja par algu runā, budžets kļūst svēts

Neatkarīgās aptaujātie politiķi neiebilst, ka skolotāju alga, kas šobrīd ar likuma spēku atkarīga no minimālās algas valstī, ar laiku tiktu piesaistīta vai nu sabiedriskajā sektorā nodarbināto, vai tautsaimniecībā strādājošo gada vidējam atalgojumam. Taču šādas izmaiņas neesot iespējamas gada vidū, kad budžets ir apstiprināts. «Par to varētu diskutēt, lemjot par nākamā gada valsts budžetu,» atzina Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš (ZZS). Viņš atbalsta skolotāju algas piesaisti vidējam sabiedriskajā sektorā strādājošo atalgojumam, jo valstī jābūt vienotam kritērijam, kā noteikt algas. J. Strazdiņš norādīja, ka pašlaik norit sarunas par minimālās algas paaugstināšanu, taču arī šajā gadījumā ir jāņem vērā saspringtā ekonomiskā situācija valstī — zemākais iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju un augstākā inflācija Eiropas Savienībā. «Algas iespējams paaugstināt tikai tad, ja budžetā tam ir nauda,» uzsver deputāts.

Lielāku naudu prasīs arī šoruden

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Astrīda Harbaceviča Neatkarīgajai piekrīt, ka arodbiedrība, prasot minimālās algas paaugstināšanu un skolotāju atalgojuma piesaisti vidējai sabiedriskajā sektorā nodarbināto darba samaksai jau līdz 2005. gada 1. septembrim, «latiņu ir uzlikusi visai augstu» un sarunās, iespējams, vajadzēs, lai viens otram paietu pretim. «Taču mēs stingri iestājamies par to, ka algu paaugstinājums nedrīkst tikt pārtraukts — ja katru gadu 1. septembrī tas ir bijis, tad jābūt arī šoruden,» uzsver arodbiedrības vadītāja. Arodbiedrība uzskata, ka skolotājam ar augstāko izglītību, sākot darbu mācību iestādē, par vienu likmi būtu jāsaņem 265 lati.

Tautas partijas deputāts Dzintars Ābiķis piekrīt, ka izglītības darbinieki inflācijas dēļ kļūst trūcīgāki. Deputāts nenoliedz, ka nākotnē skolotāju algas varētu piesaistīt sabiedriskā sektorā strādājošo izpeļņai, bet: «Ar kādu koeficientu?» Deputāts uzsvēra, ka budžeta izstrādē piedalījās arī IZM, un gada vidū lielus līdzekļus algu paaugstinājumam atrast nav iespējams.

Darba grupai vairāki varianti

Neatkarīgā vēlējās noskaidrot izglītības un zinātnes ministres Inas Druvietes viedokli, vai līdz 1. septebrim ir iespējams grozīt Izglītības likumu (IL) un mainīt pedagogu algu sasaisti, vai IZM izteiks šādu priekšlikumu valdībai, vai pedagogu algu piesaisti sabiedriskajā sektorā nodarbināto izpeļņai ministre uzskata par labāko risinājumu un vai ir aprēķināts, cik līdzekļu nepieciešams, lai izpildītu LIZDA prasības. Atbildē, ko sagatavojusi ministres preses sekretāres v. i. Sandra Purviņa, norādīts, ka 28. aprīlī izveidotā «darba grupa, kurā iesaistītas ir visas ieinteresētās puses, šobrīd intensīvi strādā pie vairākiem variantiem». «Kad būs skaidrs optimālākais variants pedagogu darba samaksas paaugstināšanai valstī 2006.–2010. gadam, tas tiks piedāvāts ministrei, un ministre tālāk šo jautājumu rosinās valdībā. Un, protams, tiek veikti aprēķini par līdzekļu nepieciešamību.» Ja darba grupa par labāko atzīst LIZDA priekšlikumu algu jautājumā, tad IZM uzņemsies iniciatīvu tā izteikšanai valdībā, teikts atbildē.

Bijušais izglītības un zinātnes ministrs Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis (Jaunais laiks) uzsver, ka minimālās algas celšana ir valdības kompetencē. Vai pedagogu darba samaksu saistīt ar sabiedriskajā vai tautsaimniecības sektorā nodarbināto vidējo izpeļņu, būtu jāvērtē finansistiem. Viņaprāt, no IL nedrīkst svītrot normu par pedagogu algu piesaisti minimālajai algai, kamēr valdība un arodbiedrība nav vienojušās par citu risinājumu.