Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Baltkrievija nosoda ASV un Baltijas valstis par iejaukšanos tās iekšējās lietās

Baltkrievija, kuras prezidentu Vašingtona nosoda kā Eiropas pēdējo diktatoru, sestdien apsūdzēja Baltijas valstis un ASV par iejaukšanos Baltkrievijas iekšējās lietās.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pirmdien gatavojas piedalīties ceremonijās Maskavā par godu 60. gadadienai kopš Otrā pasaules kara beigām Eiropā līdz ar ASV prezidentu Džordžu Bušu un citu valstu līderiem.

Runādams pēc sarunām ar Baltijas valstu vadītājiem Latvijā, Bušs sestdien teica, ka Baltkrievijā jārīko brīvas vēlēšanas, un izslēdza jebkādu slepenu ASV vienošanos Maskavu, lai ļautu Lukašenko saglabāt varu.

Tas izraisīja sašutuma pilnu reakciju no Ārlietu ministrijas Minskā, kuras paziņojumā teikts, ka jebkāds ASV mēģinājums «iedzīt ķīli starp brālīgajām baltkrievu un krievu tautām» ir lemts neveiksmei un Baltkrievija pati noteiks savu demokrātiskās attīstības ceļu.

«Baltijas valstis nostājušās uz bīstama ceļa un iejaucas Baltkrievijas iekšējās lietās. Tas nav pieņemams un var radīt reģionālu spriedzi,» teikts paziņojumā.

«Zināmu valstu mēģinājumi iedibināt demokrātiskās vērtības Baltkrievijā pa «aizmugures durvīm» ir pretrunā ar civilizētu un pragmatisku attiecību veidošanu», norādīts tajā.

Lukašenko atsevišķi nosodīja sarunas Rīgā un ieteica Igaunijas, Latvijas un Lietuvas līderiem «izpētīt karti un parādīt savam bosam (Bušam), kur atrodas Baltkrievija», viņš teica kara veterāniem. «Pasaules praksē vēl nav bijis gadījuma, kad situācija kādā valstī tiek apspriesta, nepiedaloties šīs valsts pārstāvjiem.»

Lukašenko saskata Krievijā savu galveno sabiedroto un teica, ka Baltkrievija nevēlas nevienu biedēt. «Taču ļaujiet man sacīt, ka mēs esam apņēmušies cīnīties, kā mēs vienmēr esam cīnījušies, lai aizstāvētu savu zemi, savus bērnus, savas ģimenes.»

ASV aicinājumi veikt pārmaiņas Baltkrievijā sadūrušies ar Krievijas pretestību. Maskava raugās uz nemieriem bijušajās padomju valstīs ar bažām un apgalvo, ka reformas nevarot rīkot no ārienes.

Daži komentētāji izsakās, ka Baltkrievija ir nobriedusi revolūcijai, taču Lukašenko pēdējos mēnešos ir pastiprinājis kontroli pār valsti, bet liberālā un nacionālistiskā opozīcija ir maza un sašķelta.

Viens grupējums, kas pazīstams ar nosaukumu «Zubr», paziņoja, ka milicija uzbrukusi demonstrācijai Minskā un aizturējusi 51 aktīvistu, kas turēja kopš 1999. gada pazudušu triju opozīcijas politiķu portretus.

Milicija paziņoja, ka demonstranti tikuši atbrīvoti pēc dažām stundām.