Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prezidente: Krievijai jānosoda Molotova–Ribentropa pakts

Pašreizējai Krievijai kā bijušās PSRS tiesību mantiniecei būtu oficiāli jānosoda Molotova–Ribentropa pakts, tāpat kā to darīja PSRS, žurnālistiem Maskavā svētdien sacīja Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

«Krievija ir PSRS tiesiskā mantiniece un uzņemas gan tiesiskās saistības, kas palikušas no pagājušajiem laikiem, gan citas sekas. Pašreiz Otrā pasaules kara kontekstā visas Eiropas valstis atskatās uz pagātni un dod tai novērtējumu. Uzskatu, ka tas būtu jādara arī Krievijai,» sacīja Latvijas prezidente.

«Dažādām valstīm uzvara karā nesa dažādas sekas. Daudzas valstis tika atbrīvotas, Vācija — uzvarēta, Polija, Čehija un Bulgārija kļuva par PSRS satelītvalstīm, bet Baltijas valstīm vienu ārvalstu okupāciju nomainīja cita,» atgādināja Vīķe-Freiberga.

Vienlaikus viņa pauda viedokli, ka Latvijas un Krievijas divpusējo attiecību uzlabošanos varētu sekmēt «augstu Krievijas varas pārstāvju vizīte Latvijā».

«Tas, ka 10–15 gadu laikā neviens Krievijas premjerministrs vai ārlietu ministrs nav apmeklējis Latvijas Republiku, ir izņēmums salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm. Mēs sen un ar nepacietību gaidām Krievijas pārstāvju vizīti un pastāvīgi viņus uzaicinām,» izteicās Latvijas valsts vadītāja. Viņa izteica nožēlu, ka «joprojām nedarbojas Krievijas un Latvijas divpusējās sadarbības starpvaldību komisija», piebilstot, ka šā iemesla dēļ tiek atlikta vairāku konkrētu līgumu parakstīšana.

Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, viņa norādīja, ka ASV prezidents Džordžs Bušs, uzturoties Rīgā, nav devis formulējumus vai situācijas vērtējumus, kas norādītu uz problēmām nacionālo minoritāšu jomā Latvijā, vienīgi «sniedzis globālu redzējumu attiecībā uz demokrātijas pamatiem mūsdienu sabiedrībā, kas, protams, ietver arī minoritātes».

«Bušs pauda dziļu sapratni par mūsu valsts situāciju un to mantojumu, ko esam saņēmuši Otrā pasaules kara un padomju laiku rezultātā,» piebilda Latvijas prezidente.

«Latvijā ir liels skaits nepilsoņu, bet mūsu valsts likumdošana šajā jomā pilnībā atbilst starptautiskajām normām,» sacīja Latvijas vadītāja.

Vienlaikus Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji var naturalizēties un kļūt par pilntiesīgiem savas valsts pilsoņiem, ja viņi to vēlas, un varas iestādes nekad neliks tam šķēršļus. «Mēs nekad neesam centušies pazemot vai aizvainot savu iedzīvotāju tiesības vai asimilēt kādu, taču jānotiek dabiskai integrācijai,» viņa piebilda.

Kā ziņots, Vīķe-Freiberga šodien ieradās Maskavā, kur piedalīsies svinībās par godu 60. gadadienai kopš Otrā pasaules kara noslēguma.

Latvijas prezidente par došanos uz svinībām Maskavā paziņoja gada sākumā, vienlaikus nākot klajā ar deklarāciju, kurā pausta Latvijas nostāja vēsturiskos jautājumos par Otrā pasaules kara iznākumu. Deklarācija pievērsa plašu starptautiskās sabiedrības uzmanību.