Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pētījums: ārsti pārāk maz uzmanības pievērš veselības veicināšanai

Latvijas ārsti pārāk maz uzmanības pievērš veselības veicināšanai, liecina Veselības veicināšanas valsts aģentūras (VVVA) veiktais Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums par 2004. gadu.

Tikai 15% pētījuma laikā aptaujāto ikdienas smēķētāju ārsts pēdējā gada laikā ieteicis atmest smēķēšanu, 3,1% smēķēšanu atmest rekomendējusi medicīnas māsa, 4,6% — zobārsts, 3,1% — zobu higiēnists, bet 4,2% — citi veselības aprūpes darbinieki. Daudz biežāk smēķēšanu atmest mudina ģimenes locekļi vai citi cilvēki.

Lai gan aptuveni pusei Latvijas iedzīvotāju ir liekais svars, tikai 8,3% pētījuma laikā aptaujāto atzinuši, ka ārsts ieteicis samazināt svaru, 0,7% to darīt ieteikusi medicīnas māsa, bet 1,6% — citi medicīnas darbinieki. Biežāk svaru samazināt ieteikuši ģimenes locekļi un citi cilvēki.

Līdzīgi tikai nelielai daļai iedzīvotāju ārsti ir rekomendējuši mainīt ēšanas paradumus veselības problēmu dēļ. 15,4% aptaujāto mainīt uztura paradumus ieteicis ārsts, 1,1% — medicīnas māsa, bet 2,1% — citi medicīnas darbinieki.

Tāpat tikai aptuveni 10% pētījumā aptaujāto iedzīvotāju pēdējā gada laikā ārsti ieteikuši palielināt fizisko aktivitāti, bet 5% aptaujāto ārsts ieteicis veselības apsvērumu dēļ samazināt alkohola patēriņu, 0,8% to darīt rekomendējušas medicīnas māsas, 0,3% — zobārsts un 1,3% — citi medicīnas darbinieki.

Šonedēļ notikušajā diskusijā par ārstu atbildību veselības veicināšanā ģimenes ārsts Imants Lanka norādīja, ka Latvijā ģimenes ārstu prakses ir ļoti lielas, tāpēc ārstam nav iespējams ar katru pacientu pārrunāt veselības veicināšanas pasākumus. Pēc viņa domām, lētāka un efektīvāka ir sabiedrības izglītošana ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību.

Veselības aprūpes speciālisti diskusijas laikā uzsvēra, ka citās valstīs profilakses darbā daudz aktīvāk tiek iesaistītas medicīnas māsas, lai ārsti var pievērsties ārstēšanai.