Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zeme, kur dzimis Zevs

Aukstais un nemīlīgais pavasaris nepacietīgākos ceļotājus mudina ilgas pēc siltuma remdēt dienvidzemju pludmalēs. Sevišķi iecienīta šopavasar bijusi Ēģipte, taču tur jo drīz beigsies tā sauktā «samta» sezona un sāksies svelmainā vasara.

Tiem, kuriem pārmērīga cepināšanās saulē nav pa prātam, tūrisma firmas «Domina Travel Latvia» ceļojumu konsultante Olga Mironova iesaka doties uz Grieķijai piederošo Krētas salu, kur klimats maigāks. Pirmais čarterreiss no Rīgas uz Hērakleju būs jau 27. maijā.

Ar draudzīgu smaidu

Krēta ar galvaspilsētu Hērakleju atrodas Eiropas, Āzijas un Āfrikas krustcelēs. 264 kilometrus garā un vidēji 60 kilometrus platā Vidusjūras sala ir lielākā Grieķijā. Krēta lepojas ar brīnišķīgu dabu, siltām jūrām (to apskalo četras nelielas jūras: Lībijas, Egejas, Krētas un Jonijas), saulainām pludmalēm un daudziem arheoloģijas pieminekļiem. 8336 kvadrātkilometros dzīvo aptuveni 540 tūkstoši iedzīvotāju, kas pārsvarā dzīvo diezgan vienkārši un līdz mūsu dienām saglabājuši senās tradīcijas.

Salinieki ir ļoti viesmīlīgi un izpalīdzīgi, neatsakās palīdzēt pat tad, ja ar nedienās nokļuvušo nevar saprasties ne angliski, franciski, vāciski vai itāliski, ko parasti pieprot tūrisma biznesā nodarbinātie grieķi. Olga atceras kādu gadījumu, kad Latvijas tūristi iekūlušies negaidītā ķezā. Viņu noīrētais auto salūzis kaut kur salas vidienē tālu prom no viesnīcas. Pa mobilo tālruni izsaukuši glābējus, taču ne jausmas par to, kurā vietā ķibele gadījusies. Notvēruši pirmo pretimnācēju un iespieduši tam rokā telefonu. Kad atbraukuši palīgi, tūristi jau sēdējuši krētieša mājās, dzēruši nacionālos dzērienus — uzo (anīsa šņabi) un rakiju (vīnogu šņabi) — un žestu valodā jautri sarunājušies ar saimnieku.

Vīns un sirtaki

Piemērotas viesnīcas Krētā var atrast gan izlepis bagātnieks, gan pieticīgs ceļotājs, kuram galvenais ir svešās zemes iepazīšana, nevis ērtību baudīšana. Vislabākā nakšņošana ir nelielajās, savdabīgi skaistajās un omulīgajās piejūras pilsētiņās, kur daudz tavernu, restorānu, bāru un naktsklubu katra atpūtnieka gaumei. Kā jau Eiropas Savienības veterānvalsts teritorijā, Krētā visi norēķini veicami eirās un apkalpotājiem pienākas «tējas nauda» desmitās tiesas apmērā.

Ēdienkartēs bagātīgi pārstāvētas jūras veltes («Garides» — garneles, omāri), dažādi zivju ēdieni. Iepazīt nacionālo virtuvi vislabāk ar «Stifado» (miltos sautēts trusis), «Musakas» (gaļas, kartupeļu un baklažānu sacepums), «Dolmades gemistes» (krāsnī cepti, ar rīsiem un gaļu pildīti tomāti). Turklāt var pasūtīt mājas vīnu kā no pudelēm, tā arī no mucām. Pazīstamākie baltvīni: «Demestika», «Kambas» un «Mavrodafama».

Vīnu, Krētas lauku virtuves labumus (populāra uz atklātas uguns gatavota jēra gaļa un zivis) un enerģiskās grieķu dejas var baudīt arī, vakarējot kādā no salas ciematiem. Tur tautas mūzikas ansambļa pavadījumā iespējams pašiem izmēģināt sirtaki ugunīgos ritmus un priecāties par tautas tērpos ģērbto grieķu dejotāju izveicību.

Iepirkumiem var izvēlēties gan lielveikalus, gan mazas bodītes, taču nacionālo kolorītu, protams, vislabāk izjust tirgū. Viens no pirkumiem, kas noteikti jāpārved mājās no Krētas, ir vīns, tāpat kā olīveļļa — salinieki to uzskata par labāko pasaulē. Iecienīti arī grieķu zelta, sudraba un ādas izstrādājumi, īpatnējā keramika. Dodoties ekskursijās gida pavadībā, atpūtniekiem tiek piedāvāta iespēja pašiem kaut ko izgatavot no māla, apdedzināt to un paņemt līdzi kā suvenīru.

Krētā ir divi lieli akvaparki, kur atpūsties kopā ar ģimeni. «Water city» (4000 m2) šobrīd tiek uzskatīts par modernāko ūdens atrakciju parku Eiropā. Asu izjūtu cienītāji tur var izmēģināt trakojošo upi, «melno trubu», kamikadzi, tropisko baseinu un citas atrakcijas. Aizraujošus mirkļus sniegs arī niršana, aplūkojot koraļļu krasta zemūdens pasaules skaistākās vietas.

Zeva šūpulis un Atēnas peldvieta

Krētas sala iedalīta četrās provincēs: Hanja, Retimna, Lassithi un Hērakleja, kas apvītas sengrieķu leģendām. Pētnieki atklājuši, ka Knosas pilī, kur dzīvojis leģendārais ķēniņš Mīnojs, bijušas vairāk nekā 1400 istabas ar neskaitāmiem koridoriem un pārejām. Apmeklējot Mīnoja laika pilis, atkal atdzīvosies seno mītu varoņi: Egejas valdnieks un viņa meita Ariadne, varonīgais Tēzejs, briesmīgais Mīnotaurs, Ikars un Dedals. Galvaspilsētas Hēraklejas arheoloģijas muzejā savākts daudz dažādu priekšmetu no Krētas pilīm, tajā skaitā visplašākā mīnojiešu civilizācijas mākslas darbu kolekcija.

Lassithi ielejā saglabājies Bizantijas laika klosteris ar unikāliem sienu zīmējumiem. Šīs provinces vizītkarte ir mazās, baltās, salmu jumtiem klātās vējdzirnavas, kuru skaits tuvojas 10 tūkstošiem. Pie nelielā lauku ciematiņa «Psychro», uzkāpjot kalnā 1025 m virs jūras līmeņa, paveras lieliska panorāma uz gleznaino Lassithi novadu. Kalna galā ir ala, kurā tek pazemes upe. Leģenda vēsta, ka tieši te piedzimis varenais Zevs. Bet Lībijas jūras krastā atrodas Matala — pilsēta, uz kuru par bulli pārvērties Zevs atnesis nolaupīto Eiropu.

Savukārt Ajos Nikolausā — pēc daudzu atzinuma pašā skaistākajā Krētas pilsētā — Vulesmeni ezerā esot peldējusies dieviete Atēna. Valda mīts, ka ezers ar pazemes eju savienots ar 165 kilometrus attālo vulkānisko Santorini salu. Tā joprojām ir seismiski aktīva (pēdējais vulkāna izvirdums noticis 20. gadsimta 50. gados). Sala gan tikai 18 kilometrus gara, toties slavena ar melno smilšu pludmalēm un vairāk nekā 400 baznīcām. Lielākā daļa grieķu ir pareizticīgi — tas izpaužas arī sakrālajā arhitektūrā. Baznīcām raksturīgas baltas sienas un zili kupoli.

Pavadot atvaļinājumu Krētā, iespējams doties arī vienas dienas ekskursijā uz Grieķijas galvaspilsētu Atēnām. Divas naktis uz komfortabla ātrgaitas prāmja paies nemanāmi.