Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ziemeļkorejas rīcībā varētu būt sešas atombumbas

ANO Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs Mohammeds el Baradei paudis pārliecību, ka Ziemeļkorejas rīcībā varētu būt vairākas atombumbas.

Uzstājoties ASV televīzijā, viņš apgalvoja, ka Phenjanas rīcībā ir tik daudz plutonija, lai izgatavotu piecus vai sešus kodolieročus.

Ziemeļkorejas rīcībā ir arī vajadzīgā infrastruktūra, lai plutoniju pārvērstu ieročos, teica el Baradei.

Phenjana jau februārī paziņoja, ka tās rīcībā ir kodolieroči, taču līdz šim IAEA šo paziņojumu nebija apstiprinājusi.

Uz CCN jautājumu, vai IAEA lēš, ka Ziemeļkorejas rīcībā jau ir sešas atombumbas, el Baradei atbildēja: «Domāju, ka tas varētu būt tuvu mūsu aplēsēm.»

«Mēs zinām, ka viņiem ir plutonijs, kas var tikt pārvērsts piecos vai sešos ziemeļkorejiešu kodolieročos,» piebilda IAEA ģenerāldirektors. «Mēs zinām, ka viņiem ir industriālā infrastruktūra, lai plutoniju pārvērstu ieročos. Mēs esam arī lasījuši, ka viņiem ir [kodolieroču] nogādāšanas sistēmas.»

Vienlaikus IAEA pārstāve Melisa Fleminga intervijā BBC atzina, ka aģentūras rīcībā nav pārliecinošas un pārbaudāmas informācijas, kas varētu apstiprināt to, ka Phenjanas rīcībā ir seši kodolieroči. Taču tas nebūtu pārsteigums, viņa piebilda.

IAEA inspektori tika padzīti no Ziemeļkorejas 2002. gadā, un jau gandrīz gadu Phenjana atsakās atsākt sešpusējās sarunas par tās kodolprogrammas likvidēšanu.

Nesen saņemtā informācija liecina, ka Ziemeļkoreja gatavojas izdarīt kodolizmēģinājumu. El Baradei ir brīdinājis, ka kodolizmēģinājums var novest pie katastrofālām politiskām un ekoloģiskām sekām, aicinot starptautisko sabiedrību izdarīt uz Phenjanu spiedienu, lai piespiestu to atturēties no kodolizmēģinājumiem un atgriezties pie sarunu galda.