Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Putins cer, ka Bušs iestāsies par Baltijas krievvalodīgajiem

Krievijas prezidents Vladimirs Putins intervijā televīzijas kanālam CBS izteicis cerību, ka ASV prezidents Džordžs Bušs izmantos savu autoritāti, lai panāktu Baltijas valstu politikas «atbilstību starptautiskajiem standartiem», nodrošinot arī krievvalodīgo iedzīvotāju intereses.

«Bijušās Padomju Savienības republikas ir neatkarīgas valstis. Berlīnes mūra krišana, Austrumeiropas atbrīvošana, neatkarības piešķiršana bijušajām Padomju Savienības republikām kļuva iespējama, pateicoties izmaiņām pašā Krievijā un mūsu ārpolitikai, kas balstījās šajās izmaiņās,» apgalvoja Putins, atbildot uz jautājumu par savu attieksmi pret Buša vizīti Latvijā.

«Šīs valstis [Igaunija, Latvija un Lietuva] var, un tām jāspēj pašām izvēlēties iekšpolitiskās prioritātes, savus partnerus, [kā arī jāspēj] attīstīt attiecības ar visām pasaules valstīm. Un vēl jo mazāk mēs varam dot padomus Savienoto Valstu prezidentam, kur viņam doties vizītēs un kur nebraukt,» piebilda Krievijas prezidents. «Taču es ļoti rēķinos ar to, ka prezidents sarunās ar saviem partneriem Baltijā izmantos savu ietekmi, lai šo valstu politika būtu sabalansētāka, atbilstu mūsdienu starptautisko humanitāro tiesību standartiem, tai skaitā un tai daļā, kas attiecas uz nacionālajām minoritātēm.»

«Rīgā, piemēram, 60% iedzīvotāju ir krievvalodīgie,» turpināja Putins. «Tur ir vairāk nekā miljons krievvalodīgo, 450 tūkstoši no viņiem ir tā saucamie nepilsoņi. Tas ir absolūti nepieļaujami mūsdienu Eiropā. Šiem cilvēkiem ir liegtas elementārās politiskās tiesības. Gribētos cerēt, ka Savienoto Valstu prezidents izmantos savu ietekmi, lai visas problēmas aizietu nebūtībā, lai šo valstu politika valsts iekšienē [un] starptautiskajā arēnā būtu līdzsvarotāka [un] atbildīgāka.»

Viņš arī kā kļūdu novērtēja Lietuvas un Igaunijas prezidentu atteikšanos apmeklēt Maskavu, lai piedalītos nacistiskās Vācijas sagrāves 60. gadadienas svinībās.

«Manuprāt, tā ir liela kļūda, kā arī tas apstāklis, ka dažās no šīm valstīm tiek heroizēti tie, kas karoja SS karaspēkā,» teica Krievijas līderis. «Starp citu, cilvēki, kas šajā jautājumā piekrīt mūsu nostājai, turklāt dara to publiski, ir vietējo ebreju organizāciju pārstāvji, kas aktīvi protestē pret šādu vietējo varas iestāžu politiku.»