Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vecā labā latviešu kinoklasika

Apgāds «Atēna» laidis klajā Kristīnes Matīsas grāmatu «Vecās labās… latviešu kinoklasikas 50 spožākās pērles».

Šī grāmata dod iespēju ieskatīties leģendāro latviešu kinofilmu tapšanas vēsturē. Tajā iekļauti fakti no Kino muzeja arhīva, Rīgas kinostudijas Mākslas padomes sēžu protokoliem un tālaika preses publikācijām, kā arī aizraujoši aculiecinieku stāsti un slavenie, iemīļotie aktieri filmu kadros, filmēšanas laukumos un ārpus tiem. Kino gardēži atradīs uzņemšanas grupu sarakstus un katras filmas īsu satura atstāstu.

Grāmata nav vēsturisks pētījums, tā tikai stāsta, kā bija toreiz, kad Rīgas kinostudijā strādāja apmēram 800 cilvēku un taisīja latviešu kino.

Kristīne Matīsa grāmatas priekšvārdā stāsta: «Rīgas kinostudijā 45 gadu laikā — no 20. gadsimta četrdesmito gadu vidus līdz deviņdesmito sākumam — tika uzņemtas apmēram 200 pilnmetrāžas aktierfilmas, kopš septiņdesmitajiem — vidēji septiņas filmas gadā.

Šajā grāmatā ir tikai piecdesmit no diviem simtiem — tāds kā latviešu kinovēstures īsais kurss. Piecdesmit labākās, populārākās, interesantākās — objektīvu kritēriju šim sarakstam nav, jo katram skatītājam tās var būt citas.

Daža no šajā sarakstā iekļautajām filmām varbūt nav tik mākslinieciski augstvērtīga, toties skatītāju iemīļota; cita nav tik populāra, toties ar aizraujošu tapšanas stāstu; viena filma vispār nav pabeigta, toties neparasti spilgti iesākta un kopš tā laika leģendām apaugusi.

Šā saraksta loģiskais noslēgums ir deviņdesmito gadu sākums, kad Rīgas kinostudija sašķēlās daudzās atsevišķās studijās, Maskavas nauda pārstāja plūst un varenā kinoražošana apsīka — 1994. gadā vienīgais latvju kinoprodukts spēlfilmu jomā ir Roberta Vinovska un Arņa Kundziņa 12 minūšu videofilma «Pilsētnieks»

Bet Varis Brasla par savu «Ziemassvētku jampadraci», kas ir pēdējā filma šīs grāmatas piecdesmitniekā, saka tā: «Ar «Jampadraci» manā dzīvē beidzās liels un ļoti būtisks periods. Regulārā kino periods.» Un ne viņa dzīvē vien.»