Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Staļingrada

Antonijs Bīvors grāmatas «Staļingrada» priekšvārdā raksta: ««Ar prātu Krieviju nesaprast,» — tā teicis dzejnieks Tjutčevs. Staļingradas kauju nav iespējams izprast adekvāti, analīzei izmantojot standarta paņēmienus. Ja šādas titāniskas kaujas pētījums ir tīri militārs, tajā neparādās kaujaslauka realitāte; tieši tāpat Hitlera kartes Rastenburgas (Rastenburg) bunkurā Wolfsschanze (Vilka midzenis) izolēja viņu fantāzijas pasaulē, tālu no savu kareivju ciešanām.»

Apgāds «Atēna» laidis klajā Antonija Bīvora grāmatu «Staļingrada» Silvijas Brices tulkojumā. Par grāmatu «Staļingrada» autors saņēmis Semjuela Džonsona balvu dokumentālās literatūras žanrā, Volfsona Vēstures balvu un Hotorndena balvu 1999. gadā. Antonijs Bīvors ir grāmatas «Berlīnes krišana 1945» autors.

«Avotu vidū ir kara dienasgrāmatas, kapelānu ziņojumi, personiski stāstījumi, vēstules, NKVD (drošības policijas) protokoli par vācu un citu tautību karagūstekņu pratināšanu, privātas dienasgrāmatas un intervijas ar kara dalībniekiem. Viens no bagātīgākajiem avotiem Krievijas Aizsardzības ministrijas Centrālajā arhīvā Podoļskā ir ārkārtīgi izsmeļoši ziņojumi, kas no Staļingradas frontes ik dienu tika sūtīti uz Maskavu, Sarkanās armijas politiskās nodaļas priekšniekam Aleksandram Ščerbakovam.»

Antonija Bīvora «Staļingrada» ir labākā grāmata par kaujas vēsturi, kāda lasīta daudzu gadu laikā, — līdzsvarota, dramatiska, satricinoša. (Roberts Konkvests, «The Times Literary Supplement»)

Antonijs Bīvors ir radījis aizraujošu un neparastu grāmatu ar bagātīgām detaļām, kas apvienojas saistošā stāstījumā. Rietumu vēstures pētnieki ir viņam milzīgu pateicību parādā. Tagad mums ir īstā Staļingradas kaujas vēsture — bez mītiem un izskaistinājumiem. (Ričards Overijs)

Staļingradas kaujas kolosālie mērogi, lielummānija, pilnīgais absurds, grandiozā asinspirts, ko daudzi kara vēsturnieki uzskata par kara pagrieziena punktu, ir satriecoši atainoti šajā Antonija Bīvora grāmatā. (Ričards Bernsteins, «The New York Times»)

Staļingradas stāsts ir biblisks savās barbarisma un heroisma galējībās, un Antonijs Bīvors to ir izstāstījis nepārspējami. (Endrū Robertss, «Literary Review»)