Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piebalgs: gāzes tirgus liberalizācija būtu Latvijas patērētāju interesēs

Gāzes tirgus liberalizācija būtu Latvijas patērētāju interesēs, pirmdien Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē norādīja Eiropas Savienības (ES) enerģētikas komisārs Andris Piebalgs, paužot cerību, ka Latvija pildīs tās saistības, kuras uzņēmās ar dalību ES.

Eiropas Komisijas pārstāvis vairākkārt uzsvēra, ka tikai Latvijas valdības kompetencē ir lemt par turpmāko rīcību šajā enerģētikas sektorā. Viņaprāt, Latvijas politiķiem, lemjot par gāzes tirgus liberalizāciju, būtu jāņem vērā tirgus attīstības perspektīvas viedoklis, nevis tas, kādas sankcijas varētu piemērot ES vai AS «Latvijas gāze» (LG).

Piebalgs nevēlējās prognozēt, cik lielas varētu būt sankcijas, ja Latvija savā likumdošanā laikus neieviesīs ES direktīvas, kas paredz atvērt gāzes tirgu vairākiem tirgotājiem. «Tas ir Eiropas Kopienas tiesas kompetencē,» skaidroja komisārs. Viņš atzina, ka līdz šim nav bijuši šādi tiesu precedenti.

Problēmas ar gāzes tirgus liberalizāciju nav tikai Latvijai, bet vēl astoņām jaunajām ES dalībvalstīm, informēja Eiropas Komisijas pārstāvis. Tomēr, ja Latvija laikus neieviesīs ES prasības un nedos pamatojumu, kāpēc tas nav izdarīts, tiesvedība pret mūsu valsti tiks sākta jau jūlijā.

Piebalgs sacīja, ka ir iespējams kopā ar Eiropas Komisiju meklēt kompromisu direktīvu ieviešanā, tomēr nevēlējās šo jautājumu sīkāk komentēt, lai neizdarītu spiedienu uz Latvijas valdību.

Arī LG gāzes vadītājs Adrians Dāvis žurnālistiem pauda cerību, ka kompromiss tiks atrasts sarunās ar ekonomikas ministru Krišjāni Kariņu (JL). Dāvis vēl nevarēja pateikt, vai LG sūdzēs Latviju tiesā, ja Enerģētikas likums tiks pieņemts tādā redakcijā, kādā to pirms otrā lasījuma atbalstīja atbildīgā Tautsaimniecības komisija un kas paredz sākt gāzes tirgus liberalizāciju.

Jau ziņots, ka, iestājoties ES, Latvija apņēmās liberalizēt gāzes un elektrības tirgu, radot atbilstošu tiesisko bāzi. Patlaban šajās sfērās darbojas monopoli — VAS «Latvenergo» un LG.

Aģentūra LETA jau ziņoja: lai gan LG brīdināja par tiesas procesa sākšanu pret Latvijas valsti, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija pirms otrā lasījumā ir atbalstījusi grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz liberalizēt gāzes tirgu Latvijā.