Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prezidente: Latvija neprasa Krievijai atvainoties par Baltijas valstu okupāciju

Latvijai nav vajadzīga Krievijas atvainošanās par Baltijas valstu okupāciju, pietiktu ar Staļina laikā pastrādāto noziegumu atzīšanu, intervijā britu raidkorporācijai BBC šodien paziņoja Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

«Mēs neprasām no Krievijas mums atvainoties. Mēs prasām, lai viņi atzītu tos noziegumus, kas tika pastrādāti Staļina laikā,» sacīja Latvijas prezidente.

Latvija «atzinīgi novērtē PSRS Augstākās padomes žestu», pirms 16 gadiem nosodot Molotova–Ribentropa paktu, tomēr Krievijas Ārlietu ministrijas pēdējā laikā izplatītie paziņojumi liek Baltijas valstīm no jauna atgriezties pie šā jautājuma, norādīja Vīķe-Freiberga.

Latvijas prezidente sacīja, ka nenožēlo lēmumu 9. maijā ierasties Maskavā uz Uzvaras dienas svinībām atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas prezidentiem, kuri nolēma uz Maskavu nebraukt. «Man ir iekšēja pārliecība, ka tas bija pareizs lēmums. Šāda sajūta man radās pirms neilga laika. Un, atbraucot uz šejieni, es sapratu, ka man bija taisnība. Intuīcija mani nepievīla, un lēmums braukt uz šejieni bija pareizs,» pavēstīja Vīķe-Freiberga.

Latvijas prezidente pauda apmierinātību ar to, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins nevienā no savām pirmdien teiktajām runām neizteica paziņojumus, kas varētu aizskart Baltijas valstis.

Vīķe-Freiberga arī norādīja, ka Latvija kaunas par tiem saviem pilsoņiem, kas piedalījās holokaustā, tomēr neuzskata par noziedzniekiem visus tos latviešus, kas dienēja SS vienībās. «Sarkanajā armijā tika iesaukti un nosūtīti mirt frontē vairāk nekā 60 000 cilvēku, un vēl vairāk cilvēku tika mobilizēti «Waffen-SS». Viņi bieži vien bija spiesti karot viens pret otru. Tāpēc, ja ir kāda valsts, kas karā ir cietusi no abām pusēm, tad tā ir mūsu valsts,» sacīja Vīķe-Freiberga.

Komentējot Putina izteikumus par «kolaboracionisma kaunu» Baltijas republikās, Latvijas prezidente norādīja, ka ar tādiem pašiem panākumiem kolaboracionismā ar totalitāro režīmu var apsūdzēt visus Krievijas un bijušās PSRS pilsoņus.

Latvijas prezidente arī pauda cerību, ka tuvākajās dienās tomēr tiks parakstīts Latvijas un Krievijas robežlīgums.