Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Domes koalīcijā strīdi Štrama dēļ

Valsts kontroles (VK) revīzijas galīgais atzinums par Rīgas domes darījumiem ar SIA «Clear Channel Latvia» (CCL) iezīmējis nesaskaņas domes koalīcijā. Smagākie pārkāpumi atklāti iepriekšējā pilsētas mēra Gundara Bojāra (LSDSP) rīcībā — viņa vainas dēļ pašvaldībai esot nodarīti 125 285 latu zaudējumi. Savukārt no amata atstādinātajam pilsētas attīstības departamenta direktoram Vilnim Štramam pārmet salīdzinoši niecīgu nodarījumu — viņš ar CCL noslēdzis patapinājuma līgumu par zemes gabala Līvu laukumā bezmaksas izmantošanu, ko viņš nedrīkstējis darīt. Partija «Jaunais laiks» (JL) uzstāj, ka tas ir pietiekams pamats, lai V. Štramu atbrīvotu no amata domē pavisam.

Pārējie domes koalīcijas partneri — TB/LNNK, Latvijas Pirmā partija (LPP) un Tautas partija (TP) norāda, ka ierēdnis nav pelnījis tik bargu sodu. Nevienas partijas pārstāvji gan nevēlējās atklāt, kas notiks, ja līdz otrdienai, kad koalīcija nolēmusi pieņemt galīgo lēmumu par V. Štrama tālāko likteni, kopīgs risinājums netiks atrasts.

VK atzinumā teikts, ka G. Bojārs pašvaldības nodevu par reklāmu samazinājis līdz 19 latiem par vienu reklāmas stendu mēnesī. Tādēļ viņa vainas dēļ pilsētai esot radīti zaudējumi — Ls 125 285. Parakstīšanai šo dokumentu esot novizējis tieši V. Štrams. Rīgas mērs Aivars Aksenoks (JL) nosūtījis vēstuli Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) ar lūgumu izvērtēt eksmēra rīcību un lemt par krimināllietas ierosināšanu. Nav pilnībā izslēgta iespēja, ka dome varētu vērsties tiesā, mēģinot no G. Bojāra piedzīt nodarītos zaudējumus. G. Bojārs «Dienai» gan apgalvoja, ka var tiesā pierādīt, ka slēgtais līgums ir izdevīgs un pat nesis pašvaldībai ieņēmumus.

Aizstāv ierēdni

No amata atstādinātā īpašumu departamenta direktora Jāņa Zviedra darbībā VK nevienu pārkāpumu nav atradusi, un jau pirmdien viņš atjaunots darbā. Daudz sarežģītāka situācija ir ar V. Štramu — A. Aksenoka preses sekretāre Laila Spaliņa uzsvēra, ka pārkāpumi ir pietiekami, lai viņu atbrīvotu no amata. Taču citu partiju viedoklis atšķiras.

Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs Edmunds Krastiņš (TP) norādīja, ka atšķirībā no G. Bojāra V. Štrama pārkāpumi esot niecīgi. «Varētu viņam piemērot kādu disciplinārsodu, bet ne atlaist. Mums ir jārēķinās arī ar darba likumdošanu, jo no amata nevar atbrīvot cilvēku, kurš pēc tam aizies uz tiesu, panāks savu atjaunošanu darbā un padarīs mūs par apsmieklu,» skaidroja E. Krastiņš. Rīgas vicemērs Jānis Birks (TB/LNNK) norādīja, ka vēlas sagaidīt juristu atzinumu, tomēr viņam izskatoties, ka V. Štrams tikai pildījis G. Bojāra uzdoto. «Viņš bijis tikai izpildītājs. Tomēr jāskatās, cik liela ir viņa atbildība — ja tev kāds liek lēkt ārā pa logu, tu taču vari arī nelēkt. Tomēr šis pārkāpums neizskatās tāds, par kuru būtu jāatlaiž no darba,» sprieda J. Birks. Arī LPP deputāts Andris Ameriks uzskata, ka V. Štrams nav pieļāvis tik smagu pārkāpumu, lai tiktu atlaists no darba. «Viņam var izteikt rājienu, bet atlaižot mēs kļūtu smieklīgi. Štrams nav bez grēka, bet par šo pārkāpumu viņu nevar atbrīvot no darba,» paziņoja A. Ameriks.

Nevienas partijas pārstāvis «Dienai» nevarēja pateikt, vai strīdi ap V. Štrama nākotni var kaut kādā veidā ietekmēt koalīcijas stabilitāti un kas notiks, ja kompromiss netiks panākts. Visas partijas vienīgi uzsver, ka koalīcijas līgums paredz vienprātības principu un uz balsošanu domē netiek likti tie jautājumi, kuriem nepiekrīt kaut viens koalīcijas partneris.

Štrams — divmetrīgs gruzis

Pats V. Štrams teica — pat tad, ja netiks atbrīvots no amata, neizslēdz iespēju rakstīt atlūgumu. «Kāds var būt konstruktīvs darbs, ja viens koalīcijas partneris ir pateicis, ka viņam nepatīk konkrēts cilvēks? «Jaunais laiks» acīmredzot sācis to, ko solīja pirms vēlēšanām — izslaucīt gružus, un Štrams viņu acīs laikam ir divmetrīgs gruzis (V. Štrama augums ir divi metri — aut. piez.),» «Dienai» teica ierēdnis.

«Diena» jau rakstīja, ka V. Štrams no amata tika atstādināts, jo atklājās, ka viņš bez maksas privātai kompānijai nodeva zemes gabalu Līvu laukumā publiskās tualetes uzstādīšanai.

JL Rīgas nodaļas valdes loceklis, Saeimas deputāts Edgars Jaunups «Dienai» atzina, ka, viņaprāt, V. Štrams ir cauraudzis ar iepriekšējā sasaukuma domes konjunktūru, un tādēļ politiķiem šķiet — vecās sadarbības vārdā tas jārespektē. «No viņa puses ir bijuši rupji pārkāpumi, un koalīcijas partiju politiķiem jāsaprot — ja tavs draugs ir pieķerts, tad viņš ir pieķerts. Var tikai cerēt, ka tā no Štrama puses bijusi neprofesionalitāte, nevis ļaunprātīga rīcība,» teica E. Jaunups.