Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nespēj vienoties par mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtību 

Nepanākot vienošanos par Zemkopības ministrijas izstrādātā Ministru kabineta noteikumu projekta «Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība» redakciju, pēc juridiskā biroja «AB Grupas» iniciatīvas, nevalstiskās organizācijas izstrādājušas otru Ministru kabineta noteikumu projektu «Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība». Pašlaik Valsts kancelejā iesniegti abi projekti.

Izvērtējot pašreizējo situāciju mājas (istabas) dzīvnieku jomā Latvijā un meklējot veiksmīgāko risinājumu šīs situācijas uzlabošanai, nevalstiskās organizācijas izstrādājušas Ministru kabineta noteikumu projektu «Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība». Projekta izstrādē piedalījās Latvijas Kinoloģiskā federācija (LKF), LKF Dzīvnieku aizsardzības grupa, «Dzīvnieku draugs», Latvijas Veterinārārstu biedrība un juridiskais birojs «AB Grupa». Projekts 2005. gada 4. aprīlī iesniegts Zemkopības ministrijai tālākai virzīšanai saskaņā ar Ministru kabineta Kārtības ruļļa 10. punktu.

Nevalstisko organizāciju projektā tiek ņemtas vērā ne tikai dzīvnieku un to īpašnieku intereses, bet domāts arī par pārējiem iedzīvotājiem, kuri netur dzīvniekus, bet kuriem bieži vien to dēļ ir problēmas (dzīvnieku īpašnieku bezatbildība, sakošanas draudi, riešana u. c. negatīvas iezīmes). Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācija ir pamats mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzības un labturības nodrošināšanai, dzīvnieku īpašnieku atbildības nostiprināšanai, klaiņojošo dzīvnieku problēmas risināšanai u. c. aktivitātēm.

Nevalstisko organizāciju izstrādātā Ministru kabineta noteikumu projekta pamatā ir visu Latvijā mītošo suņu apzīmēšana (ar mikročipiem), kas atzīts kā efektīvākais (arī dzīvniekam nekaitīgākais) dzīvnieku apzīmēšanas veids pasaulē. Žetonu sistēma, ko piedāvā Zemkopības ministrijas projekts, ir novecojusi un Latvijā jau pierādījusi savu neefektivitāti (dzīvnieks nav identificējams kā konkrētās personas īpašums, līdz ar to nav iespējams novērst dzīvnieku klaiņošanu, cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, novērst un mazināt sakošanas gadījumus, Pārtikas un veterinārajam dienestam nav iespējams veikt uzraudzību un kontroli šajā jomā utt.). Ir laiks pāriet uz pasaulē atzītām dzīvnieku apzīmēšanas metodēm.

Tā kā iedzīvotāji pieraduši, ka ar mājas (istabas) dzīvniekiem saistītās darbības jāveic pie veterinārārsta, nevalstisko organizāciju projektā nav paredzēts krasi mainīt esošo reģistrācijas kārtību, tikai to pilnveidot. Iedzīvotāja vienīgais pienākums ir griezties pie veterinārārsta, lai sekotu sava dzīvnieka veselības stāvoklim vai vienkārši pildītu likumā noteikto pienākumu veikt ikgadējo vakcināciju pret trakumsērgu. Līdz ar to gada laikā katram dzīvnieka īpašniekam vismaz vienu reizi ir jākontaktējas ar veterinārārstu, kurš pirmajā tikšanās reizē dzīvnieku arī apzīmē, zem ādas injicējot mikročipu, un reģistrē, aizpildot reģistrācijas veidlapas.

Ieviešot kādu obligātu normu (visu suņu apzīmēšanu), jāraugās, lai tā nav tikai deklaratīva, bet tiktu arī pildīta. Lai efektīvi sakārtotu reģistrācijas sistēmu, vajadzīgas valsts investīcijas, kas vēlāk atmaksātos dzīvnieku īpašnieku maksāto pašvaldību nodevu veidā. Apzinoties, ka iedzīvotājiem uz šo brīdi nevar uzlikt par pienākumu segt apzīmēšanas izdevumus, nevalstisko organizāciju projektā paredzēts, ka šos izdevumus sākotnēji uzņemtos valsts.

Pašlaik valstiskā līmenī mājas (istabas) dzīvniekiem un ar to uzturēšanu saistīto jautājumu sakārtošanai ir pievērsta pastiprināta uzmanība un tiek izvērtēti nepieciešamie finanšu līdzekļi un to gūšanas avoti dzīvnieku patversmju uzturēšanai, klaiņojošo dzīvnieku skaita ierobežošanas un mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas veidošanai. No šīm aktivitātēm svarīgākā ir mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas sistēmas izveide, tāpēc nevalstiskās organizācijas uzskata, ka vispareizāk un visracionālāk būtu valsts līdzekļus ieguldīt mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas sistēmas izveidē.

Investējot dzīvnieku apzīmēšanā un reģistrēšanā, valsts nodrošinātu, ka beidzot mājas (istabas) dzīvnieku joma tiek sakārtota pamatos, kas nav izdarīts kopš 2000. gada, kad spēkā stājās Dzīvnieku aizsardzības likums, nevis šajā likumā uzliekot pašvaldībām par pienākumu cīnīties ar neizdarības sekām — klaiņojošiem dzīvniekiem.

Nevalstisko organizāciju projektā ir paredzēts, ka no 2006. gada 1. janvāra līdz 2007. gada 1. janvārim tiktu apzīmēti visi esošie suņi, savukārt no 2007. gada katru gadu vajadzētu apzīmēt tikai jaunos suņus. Šāda kārtība nodrošinātu vienotu suņu uzskaiti, iespēju pašvaldībām noteikt un iekasēt nodevas par suņu turēšanu, tādā veidā iegūstot līdzekļus gan dzīvnieku patversmēm, gan klaiņojošo dzīvnieku izķeršanai, gan pastaigu laukumiem, urnām, dzīvnieku kapsētām u. c. vajadzībām, saistītām ar mājas (istabas) dzīvniekiem.

Ieguvums ir arī sabiedrībai kopumā — veiksmīgi veicot reģistrāciju, tiks sakārtota līdz šim bezatbildīgā mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas joma un no atsevišķu dzīvnieku īpašnieku visatļautības pasargātas personas, kuras netur dzīvniekus.