Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

10 svarīgi jautājumi par menstruāciju

Katru nedēļu PUFF redakcija saņem kādu meitenes jautājumu, kas skar mēnešreižu tematu. Tieši tāpēc mēs apkopojām aktuālākos tevi interesējošos jautājumus par ikmēneša īpašajām dienām, lai beidzot viss būtu skaidrs!

1. Kas ir menstruāciju cikls?

Daba sievietei ir dāvājusi brīnumainu spēju radīt bērniņu, un sievietes organisma sagatavošanos iespējamajai grūtniecībai sauc par menstruālo ciklu. Katru mēnesi sievietes organismā nobriest olšūna un dzemde sagatavojas bērniņa iznēsāšanai. Ja grūtniecība neiestājas (olšūna neapaugļojas), sagatavotā vide tiek izvadīta no organisma, un tās arī ir menstruācijas. Laika posmu no asiņošanas pirmās dienas līdz nākamās asiņošanas pirmajai dienai sauc par menstruālo ciklu.

2. Vai var just menstruāciju tuvošanos?

Jā, ir pazīmes, kas liecina par mēnešreižu tuvošanos. Piemēram, ir jūtamas sāpes vēdera lejas daļā vai krustos un piebriest krūtis. Pirms pirmajām asiņošanas reizēm var kļūt mitras biksītes — izdalīties blāvs šķidrums. 

3. Asiņu daudzums

Zinātnieki ir izskaitļojuši, ka vienas mēnešreizes laikā tiek zaudēts ne vairāk kā 60 mililitru asiņu. Spēcīgas asiņošanas gadījumā varot būt pat 200 mililitru.

4. Cikla regularitāte

Pirmajā gadā pēc menstruāciju sākšanās bieža parādība ir ļoti neregulārs cikls, piemēram, sākas mēnešreizes un nākamās ir tikai pēc trīs mēnešiem. Taču apmēram divu gadu laikā ciklam vajadzētu nostabilizēties un būt 28 dienu garam, bet pati asiņošana jeb mēnešreizes var ilgt no 2 līdz 7 dienām. Nekas traks nav, ja cikls ir īsāks vai garāks — normas robežas skaitās 21 līdz 35 dienas. Ja cikls ievērojami pārsniedz norādīto robežu, vajadzētu doties pie ginekologa. Pie ginekologa jādodas arī tad, ja mēnešreizes nesākas līdz 16 gadu vecumam. Starp citu, nebaidies un nekautrējies ginekologam uzdot visus tevi interesējošos jautājumus, jo viņš ir domāts, lai tev palīdzētu un izskaidrotu, kādas pārmaiņas notiek ar tavu ķermeni.

Lai sekotu līdzi savam menstruālajam ciklam, atzīmē kalendārā, kad tās sākas un cik dienu ilgst. Kad dosies pie ginekologa, viņš noteikti to gribēs zināt.

5. Svara ietekme

Tavs ķermenis šobrīd attīstās, un tajā notiek ļoti svarīgi procesi. Lai viss noritētu labi, ļoti svarīgs ir sabalansēts uzturs — tev uzturā ir jālieto augļi, dārzeņi, piena produkti, graudaugi, kā arī zivis un gaļa. Ja tavs ķermeņa svars būs neatbilstošs tavam augumam, mēnešreizes var izzust. Tieši tāpēc, kamēr nav nostabilizējies tavs menstruālais cikls, diētas nevajadzētu ieturēt.

6.  Paketes vai tamponi?

Ko izvēlēties, ir tikai un vienīgi tavā ziņā — kad izmēģināsi, sapratīsi. Tamponu noteikti nevajag lietot, ejot gulēt, un svarīgi, lai tas neradītu neērtu sajūtu. Gan tamponi, gan paketes ir jāmaina diezgan regulāri, neraugoties uz asiņu daudzumu, tas ir, ik pēc 3 līdz 4 stundām. Tamponus var lietot arī meitenes, kuras nav dzīvojušas dzimumdzīvi, jo jaunavības plēve ir pietiekami elastīga, lai netraucētu tampona ievadīšanu.

Sākumā labāk ir izvēlēties mazāka izmēra tamponus un ievadīt dienās, kad asiņošana ir vislielākā. Ja asiņu nav daudz, tampons var padarīt maksti sausu, kas savukārt var izraisīt infekcijas. Lietojot paketes, izvēlies tādas, kas ražotas no kokvilnas, nevis no sintētiska materiāla, jo sintētiskais materiāls rada labvēlīgu vidi sēnīšu infekciju attīstībai. Tāpat nevajadzētu aizrauties ar iesmaržinātu pakešu lietošanu — tādas var izraisīt alerģiju.

7. Peldēšanās menstruāciju laikā

Menstruāciju laikā nevajadzētu peldēties. Taču noteikti ir jāiet dušā (divas reizes dienā), bet vannā gan ne.

8. Garastāvokļa maiņas

Tiek uzskatīts, ka mēnešreižu laikā meitenes kļūst kaprīzas un bieži vien viņām ir slikts garastāvoklis. Taču to nevar tā viennozīmīgi apgalvot. Jā, asiņošana var radīt diskomfortu, taču neuztver šīs dienas par mēneša lielāko katastrofu, gluži pretēji — tev ir jāpriecājas par mēnešreizēm, jo tas nozīmē, ka ar tavu organismu viss ir kārtībā un ka dienās tu varēsi kļūt par māmiņu. : ) Tātad tavs garastāvoklis mēnešreižu laikā lielā mērā ir atkarīgs no tavas attieksmes pret šo dabisko procesu.

9. Vai šajās dienās drīkst mīlēties?

Ja tu to vēlies un tavam draugam nav iebildumu pret mīlēšanos šo dienu laikā, jūs, protams, to varat darīt, taču ir ginekologi, kuri uzskata, ka no seksa šajās dienās tomēr jāatturas. Taču arī mēnešreižu laikā neaizmirstiet par izsargāšanos no grūtniecības, jo spermatozoīdi noteiktos apstākļos spēj dzemdē palikt dzīvi pat nedēļu! Ja tev ir ļoti garš menstruālais cikls un ļoti agra ovulācija, apaugļošanās var notikt mēnešreižu laikā. Ņem vērā arī to, ka teorētiski grūtniecība var iestāties arī tad, ja tev ir seksuālās attiecības, bet vēl nav bijušas pirmās menstruācijas. Tātad — izsargājies vienmēr!

10. Ko darīt, ja sāp?

Ja mēnešreižu laikā tev ir stipras vēdera, muguras vai galvas sāpes, tev nav tās jāpacieš! Mēs ieteiksim dažus paņēmienus, bet, ja sāpes ir ļoti stipras, palūdz, lai ginekologs tev izraksta vai iesaka pretsāpju līdzekli.

· Mazini saspringumu! Atgulies uz muguras, nedaudz saliec kājas ceļos un ļauj tām noslīgt gan uz labo, gan uz kreiso pusi. Un elpo tā, lai būtu sajūta, ka gaiss nonāk vēderā (ieelpojot vēders paceļas).

· Atslābumu tu jutīsi arī, ja atgulsies un uz vēdera uzliksi termoforu, kas piepildīts ar karstu ūdeni. Rūpējies, lai arī kājām būtu silti!

· Dzer zāļu tējas! Ieteicamas ir ķimeņu un piparmētru tējas.