Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Līdz 2008. gadam Latvijā izveidos apriņķus

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) uzskata, ka otrā līmeņa pašvaldības — apriņķi — varētu sākt Latvijā darboties no 2008. gada 1. janvāra. Tā otrdien Saeimas Pašvaldību darbību reglamentējošo likumu izstrādes apakškomisijas sēdē atzina valsts sekretāra vietnieks Arvīds Pīlēģis.

Apriņķus varētu izveidot labākajā gadījumā jau ar 2007. gada 1. janvāri, sliktākajā gadījumā — ar 2009. gada 1. janvāri.

RAPLM sagatavotie priekšlikumi paredz, ka Administratīvi teritoriālās reformas likumā, kas paredz Latvijā izveidot divu veidu vēlētas pašvaldības — republikas pilsētas un novadus, to ietvaros saglabāt pašreizējo pilsētu un pagastu kā apdzīvotu vietu statusu bez savām atsevišķām pašvaldībām.

RAPLM pauž gatavību turpināt konsultācijas ar pašvaldībām, lai līdz 2006. gada 1. jūlijam Ministru kabinets varētu apstiprināt administratīvi teritoriālā iedalījuma projektu. Tiek solīts, ka apspriešanā plaši tiks iesaistīti pašvaldību iedzīvotāji.

Ministrija norāda, ka arī patlaban pašvaldības ir tiesīgas apvienoties, to saskaņojot ar Administratīvi teritoriālās reformas padomi. Savukārt pēc 2006. gada 1. jūlija apvienošanos varēs īstenot tikai to novadu robežās, kuras ar projektu būs noteiktas valdībā.

Sagatavotie grozījumi Administratīvi teritoriālās reformas likumā paredz, ka, stājoties spēkā administratīvi teritoriālā iedalījuma noteikumiem, vietējās pašvaldības, kas nevēlēsies apvienoties, turpinās pildīt savas funkcijas un uzdevumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā līdz 2009. gada martā jaunievēlētās novada Domes pirmajai sēdei.

Saskaņā ar sagatavotajiem priekšlikumiem Centrālā vēlēšanu komisija izsludinās 2009. gada pašvaldību vēlēšanas administratīvajās teritorijās, kādas būs izveidotas saskaņā ar Ministru kabinetā pieņemto administratīvi teritoriālo iedalījumu.

Savukārt apriņķu izveidi noteiktu īpašs likums. Tieši šī atruna ir izraisījusi vislielākās aizdomas gan pašvaldībās, gan Saeimas deputātos, kuri uzskata, ka vienlaikus ar novadu veidošanu jābūt pilnīgai skaidrībai par to, cik un kādi apriņķi būs, kad tie tiks izveidoti un kādas funkcijas pārņems.

Pīlēģis nenoliedza, ka par apriņķu centriem, visticamāk, kļūs republikas pilsētas, kurās ir vairāk nekā 25 000 iedzīvotāju — Rīga, Daugavpils, Liepāja, Ventspils, Jelgava, Valmiera, Jēkabpils, bet Jūrmala iekļausies Rīgas apriņķī. Apriņķi pārņemšot pašreizējo plānošanas reģionu un atsevišķas rajonu funkcijas.

Savukārt deputāti norādīja, ka rajonu likvidācija radīs problēmas tiesu, policijas, ugunsdzēsēju darbā, kā arī veselības aprūpē un, piemēram, centralizēto vidusskolas eksāmenu norisē.

Pret novadu «forsētu veidošanu» iebilst Latvijas Pašvaldību savienība un Pagastu apvienības valde, kuras uzskata, ka brīvprātīga novadu veidošana, kas nu jau labu laiku vispār nenotiek, jāturpina līdz 2012. gada 1. janvārim, bet apriņķu veidošana iespējama tikai «tālā nākotnē».