Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kariņu interesē vienīgi «Ventspils nafta»

Ekonomikas ministrs ir neapmierināts, ka valsts nespēj pietiekami ietekmēt procesus akciju sabiedrībā «Ventspils nafta», un tāpēc mēģina mainīt valsts izvirzītos uzņēmuma padomes locekļus. Zīmīgi, ka par citiem uzņēmumiem, kuros ir valsts kapitāla daļas, ministram nav nekādas intereses.

Kaut gan Komerclikums, kas ir galvenais uzņēmējdarbības likums Latvijā, skaidri nosaka — nevienai valsts amatpersonai nav nekādu tiesību valsts izvirzītajiem uzņēmumu padomes locekļiem dot balsojumu uzdevumus, ekonomikas ministrs Krišjānis Kariņš šo juridiskās ābeces patiesību stūrgalvīgi negrib ņemt vērā.

Piektdien Privatizācijas aģentūras (PA) padome pēc tās priekšsēdētāja Kariņa ierosmes, iespējams, atkārtoti skatīs jautājumu par «Ventspils naftas» padomes nomaiņu. Iepriekšējā reizē, 29. aprīlī, PA padomes sēde beidzās bez jebkāda rezultāta, jo vairākums PA padomes locekļu atteicās balsot par kāda konkrēta lēmuma pieņemšanu, balstoties uz pieņēmumiem un baumām, neredzot nevienu juridiski korekti noformētu dokumentu.

PA padomes priekšsēdētāja dusmas izpelnījies viens no valsts izvirzītajiem «Ventspils naftas» padomes locekļiem Eižens Cepurnieks, kas uzņēmuma padomes 25. aprīļa sēdē it kā neesot balsojis tā, kā to viņam licis darīt ekonomikas ministrs.

Tas, ka ministram nav nekādu tiesību dot kādam noteiktu balsošanas uzdevumu, Kariņam nav šķērslis jebkuriem līdzekļiem panākt savu. Proti, panākt Cepurnieka nomaiņu «Ventspils naftas» padomē. Pat tad, ja tam nav nekāda likumīga pamata. Ieceļot Cepurnieka vietā kādu paklausīgāku, pēc ekonomikas ministra domām, valsts atgrieztos uzņēmumā.

«Neatkarīgā» jau rakstīja — pat ja PA valde ierosinātu sasaukt «Ventspils naftas» akcionāru pilnsapulci, kas vienīgā var lemt par «Ventspils naftas» padomes locekļu maiņu un to atbalstītu PA padome, tad tas vēl nenozīmētu, ka uzņēmuma padome tiktu nomainīta. Pat vēl vairāk. Kā iepriekšējā PA padomes sēdē atzina Kariņš, viņš to nemaz necerot. Tad rodas jautājums — kāpēc visa šī jezga? Vai tādējādi ekonomikas ministrs domā paaugstināt «Ventspils naftas» pārdodamās valsts kapitāla daļas cenu? Dīvaina loģika.

PA padomes loceklis Ivars Forands apgalvo, ka visā šai jezgā burvju vārds ir Komerclikums, kas neparedz nekādu īpašu statusu valsts izvirzītiem uzņēmumu padomju locekļiem. Savukārt valsts amatpersonām neatkarīgi no to ranga tas nedod nekādas tiesības šos padomju locekļus kaut kādā veidā vadīt vai ierobežot. «Ja ministrs grib, lai valsts pārstāvji uzņēmumu padomēs balso saskaņā ar viņa norādījumiem, tad ir jāmaina likumdošana. Ministram ir visas iespējas nākt klajā ar likumdošanas iniciatīvu un virzīt to Saeimā. Mums [PA] tādas iniciatīvas tiesības, par laimi, nav,» stāsta Forands.

Jāpiebilst, ka «Ventspils nafta» nav vienīgais uzņēmums, kuram ir valsts izvirzīti padomes locekļi. Tādi ir visos uzņēmumos ar valsts kapitāla daļu. PA pārraudzībā bez «Ventspils naftas» lielākie ir «Lattelekom» un «Rīgas siltums». Kā izsakās Forands, PA valde katrā PA padomes sēdē sniedz īsu anotāciju par šo uzņēmumu darbu. «Kariņam nekad ne par vienu no uzņēmumiem neviens jautājums nav radies,» atzīst Forands. Tas liek domāt par kādu īpašu ekonomikas ministra interesi «Ventspils naftas» sakarā. Tas gan būtu tikai apsveicami, jo ministrs ir solījis trīs mēnešu laikā noorganizēt valstij visizdevīgākos nosacījumus valsts kapitāla daļu pārdošanai. Diemžēl šīs intereses ir tieši pretējas solītajam, jo savstarpējās neuzticības atmosfēra, kuru rada Kariņa juridiski nekorektie gājieni, neveicina sadarbību starp «Ventspils naftas» akcionāriem, bez kuras veiksmīga šī uzņēmuma privatizācija nav iespējama.

Tā kā otrdien Kariņš bija Briselē, viņš nevarēja konkrēti atbildēt, vai ir iesniedzis konkrētus priekšlikumus mainīt Komerclikumu, lai varētu īstenot savus plānus. Tomēr, zinot ekonomikas ministra patieso atklātību, varētu pat teikt — daudzrunību, grūti iedomāties, ka viņš par savu iniciatīvu nebūtu jau informējis sabiedrību. Tā kā Kariņš Rīgā atpakaļ būs tikai piektdien — no lidostas tieši uz PA padomes sēdi, visticamāk, lēmumu pieņemšana notiks saskaņā ar pašreizējiem likumiem. Tas nozīmē, ka visa Kariņa aktivitāte būs veltīta vienīgi ūdens saduļķošanai ap privatizējamo uzņēmumu «Ventspils nafta», kā to jau gadiem ilgi dara aizjūras kapitālam piederošais laikraksts «Diena».