Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viktors Avotiņš: Nekapitālisti

Pirms septiņiem gadiem «Jaunā Avīze» (7.02.1998.) vēstīja, ka Arnolds Laksa un viņa komanda, kad tai tiekot piedāvāts šaubīgs darījums, atsaka: «Mēs esam karjeristi, bet ne blēži…» Pats uzrunātais avīzē bilst, ka cenšas visu «interpretēt no prakses viedokļa».

Pirms divarpus gadiem Arnolds Laksa nolika deputāta mandātu, pameta Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētāja krēslu, sacīdams: «Man jau krietnu laiku ir bijusi interese par nekustamajiem īpašumiem, bijuši dažādi piedāvājumi.»

(RB, 5.12. 2003.) Viens no Pirmās partijas dibinātājiem tagad ir «Jaunā laika» atbalsta padomes vadītājs. Lai arī tolaik tika sacīts, ka Laksas kunga apsūdzību (pārmetumi politiskajai varai par izdabāšanu viena cilvēka varas ambīcijām) faktiskais adresāts ir tieši Einars Repše (sk. A. Panteļejevs, «Neatkarīgā», 15.2.2003.). Tiesa, vēl pirms tam, būdams LPP biedrs, Laksa tika ziedojis JL 10 000 latu.

Viņam esot tikai piedēvētas «ļaunas lietas». Piemēram, kā Krājbankas prezidentam — skandalozi finanšu darījumi. Tostarp 4% bankas akciju pārdošana Lielbritānijā reģistrētai firmai par divkārt augstāku cenu pret tirgus vērtību, kas radīja aizdomas par naudas atmazgāšanu. Vai zemes iepirkums Spilvē, apejot pilsētas intereses (sk. «Diena», 26.08.2003.). Lieta tāda, ka šī zeme atrodas tā sauktā Ziemeļu šķērsojuma izbūves vietā, kur pilsēta varētu celt daudz aprakstīto tuneli vai tiltu. Tātad — pilsētai šī zeme būs jāatpērk, lai arī tai saskaņā ar likumu «Par pašvaldībām» ir pirmpirkuma tiesības uz īpašumiem, kas nepieciešami, lai pilsēta varētu veikt savas funkcijas. Un nupat otrdien «Neatkarīgā» rakstīja, ka pēc līdzīga scenārija privatizēta zeme, kura valstij vēlāk būs nepieciešama pierobežas infrastruktūras izbūvei. Tātad — jāatpērk.

Tagad atgriezīsimies pie pirmās rindkopas un «interpretēsim no prakses viedokļa», neaizmirstot arī vārdu karjeristi. Nelietosim vārdu blēži. Runa acīmredzot nevar būt par politisko vai amatpersonas praksi, bet runa var būt par politisko un amatpersonas karjeru kā instrumentu privātās prakses nodrošināšanā. Acīmredzot tieši no tās viedokļa tiek interpretēta karjera un izvēlēts variants (JL), kas rada iespējami ciešāko interešu sakritību. Repše uzpērk zemi Latgalē par astoņkārtīgu cenu («Neatkarīgā», 26.01.2005.) un dabū aizdomas par naudas atmazgāšanu. Laksa uzpērk zemi Latgalē un dabū aizdomas par konfidenciālas informācijas izmantošanu privātā biznesa interesēs. Tas savukārt vedina domāt, ka skaistās runas par augstām lietām un nabaga tautu jāsaista nevis ar šajās runās tieši pausto mērķi, bet gan ar aizkulisēs turētās privātās prakses interesēm. Ar oficiālo karjeru kā līdzekli gūt iespēju maksimāli izmantot varu šajās interesēs.

Šie un vēl citi zēni uzsver, ka stāv un krīt par kapitālismu. Manuprāt, viņi stāv un krīt par privātīpašumu. Taču — ne kā par konkrētas politiskas sistēmas pamatu, bet — primitīvi — kā par savu mantu. Attaisnojot gadījumus, kad šī manta iegūta, kropļojot, nevis pilnveidojot sistēmu. Nevis investējot privāto biznesu sistēmas nostiprināšanā, bet veidojot šo biznesu uz sistēmas rēķina.

Viņi nepieder pie self made man uzņēmējiem, kuru kapitāls krājas, pateicoties talantam un brīvam tirgum. Šī ir «cita biznesmeņu suga: jauktās ekonomikas augļi, cilvēki ar politiskiem sakariem, kuri taisa naudu, pateicoties no varas gūtām privilēģijām. (..) Taču — par vainīgiem tiek taisīts brīvais tirgus un brīvie uzņēmēji». (A. Renda, «Kapitālisma apoloģija»).