Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas dome ravē algu sistēmu

Iepriekšējā sasaukuma Rīgas dome ar dažādām metodēm centās savējiem pielikt pie algas, bet jaunie galvaspilsētas saimnieki ir pret šādu sistēmu. Vai dome zaudēs vērtīgus darbiniekus konkurences apstākļos vai ietaupīs ievērojamus līdzekļus administratīvā aparāta uzturēšanā — to rādīs laiks.

Rīgas domes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks ir ierosinājis atteikties no iepriekšēja sasaukuma domes darbības laikā noslēgtajiem un pat pēc darbinieku atalgojuma paaugstināšanas saglabātajiem vadības līgumiem. Nedabiski lielas summas iepriekš tērētas arī prēmijām.

Dubultmaksājums

31. janvārī iepriekšējais domes priekšsēdētājs Gundars Bojārs parakstījis rīkojumu Par Rīgas domes aparāta darbinieku amatu un algu saraksta apstiprināšanu, informēja Rīgas mēra Aivara Aksenoka preses sekretāre Laila Spaliņa. Tas nosaka «apstiprināt no 3. janvāra domes aparāta darbinieku amatu un algu sarakstu».

Palielinot darba samaksu domes darbiniekiem un tās struktūrvienību vadītājiem, Bojārs iekļāvis šajos jaunajos apmaksas noteikumos arī vadības līgumu summas, vienlaikus līdz ar jaunā atalgojuma sistēmas ieviešanu izlases kārtībā saglabājot arī daudzus vadības līgumus. «Tā atsevišķi domes darbinieki par tiešajiem pienākumiem katru mēnesi saņēma nepamatoti lielāku atalgojumu,» skaidroja Spaliņa.

Tā, piemēram, Bojāra padomniece Sanita Šķiltere vadības līguma ietvaros saņēma 720 latu, bet Finanšu departamenta direktors Kārlis Kavacs un Juridiskās pārvaldes direktors Jānis Liepiņš — 560 latu mēnesī. Bijusī mēra biroja vadītāja Elīna Švarca saņēma 540 latu mēnesī. No lielākajām summām jāmin arī aģentūras Rīgas dārzi un parki direktora Agņa Kalnkaziņa papildus saņemtie 700 lati un pašvaldības policijas priekšnieka Jāņa Geduševa 520 lati mēnesī.

Labprātības uzplūdi

Domes vadības līgumos paredzētās summas izmaksātas no pilsētas budžeta, taču šogad tajā nauda to apmaksai nav paredzēta.

Rīgas mērs Aksenoks izsūtījis vēstules 39 domes darbiniekiem, ierosinot izbeigt noslēgtos vadības līgumus ar viņiem. «Atsevišķi darbinieki jau bija uzrakstījuši šādu iesniegumu, pirms viņus to darīt bija aicinājis mērs. Pēc vēstuļu saņemšanas [no vadības līgumiem] atteikušies vēl vairāki darbinieki,» informēja Spaliņa.

Par domes priekšsēdētāja turpmāko rīcību gadījumos, ja darbinieki labprātīgi neatteiksies no vadības līguma finansiālajiem labumiem, Spaliņa izteicās atturīgi: «Katrs gadījums tiks izskatīts atsevišķi, un līgumi tiks lauzti.»

Domē paliks nejēgas?

Bojārs sacīja, ka «visās ministrijās un domēs» pastāv šāda vadības līgumu apmaksas sistēma. Šāds papildu atalgojums domes darbiniekiem paredzēts par papildu pienākumu veikšanu, piemēram, darbu dažādās konsultatīvajās padomēs un struktūrās, par darbošanos kurās alga netiek maksāta.

Pēc Bojāra teiktā, šāda apmaksas sistēma nepieciešama, lai pašvaldība varētu rēķināties ar kvalificētiem darbiniekiem, pretējā gadījumā darba tirgus konkurences apstākļos tos aizvilinās dažādas privātstruktūras. «Kvalitatīvus pilsētplānotājus, finanšu speciālistus ir grūti dabūt pat ar šādiem apmaksas noteikumiem,» sacīja bijušais pilsētas mērs.

Kā aplamu viņš vērtē sava pēcteča rīcību, atsakoties no vadības līgumiem, kā arī pret prēmijas saņēmušo domes darbinieku vārdu un uzvārdu publiskošanu. Bojārs uzskata — šīs aktivitātes veicinās to, ka «Rīgas dome sāks zaudēt konkurences cīņā par labiem darbiniekiem». Pēc viņa rīcībā esošās informācijas, daudzi labi speciālisti jau pametuši darbu pašvaldībā vai tuvākajā laikā grasās to darīt.

Prēmijas kā stimuls

Par vienu no iepriekšējās domes darbinieku labticības veicināšanas instrumentiem kalpoja prēmijas, kuras izmaksāja budžeta pārpildes rezultātā. Pēc G. Bojāra veiktās apmaksas sistēmas reorganizācijas, vidēji par 15 procentiem palielinot algas, prēmijas tika solīts maksāt ne biežāk kā četras reizes gadā. Prēmijās maksātās summas bijušas patiesi iespaidīgas. Aksenoks publiskojis pērn Ziemassvētkos domes darbiniekiem izmaksāto prēmiju apjomus, un šī informācija liecina, ka tam iztērēti 750 000 latu. Lielākā prēmija uz svētkiem tikusi Finanšu departamenta direktora vietniecei Ilgai Tiknusei — 2469 lati. Informācijas tehnoloģiju centra direktors Ēriks Zēģelis par labu darbu apbalvots ar 1750 latiem, Juridiskās pārvaldes šefs Jānis Liepiņš, jau minētā Šķiltere, arī Audita un revīzijas pārvaldes direktore Aija Roziņa — ar 1120 latiem katrs.

Pirms vēlēšanām veiktajā «Neatkarīgās» aptaujā Aksenoks klāstīja, ka domes «algu sistēmai jābūt saprotamai, caurskatāmai un publiski pieejamai», savukārt «prēmijas nav un nedrīkst būt pašsaprotama piemaksa pie algas». Arī tagad viņš domā, ka darbiniekiem jāmaksā atbilstīgi viņu ieguldītajam darbam.