Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīvprātīgās un obligātās iemaksas pensiju fondā — jautājumi un atbildes

«Vēlos uzzināt, kas ir valsts fondēto pensiju shēmas dalībnieka konta izraksts un kam to nosūta?”

Skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vecākais eksperts Lauris Lenerts.

Valsts fondēto pensiju shēmas (turpmāk — shēma) dalībnieka konta izraksts ir apkopota informācija par katras personas pensiju 2. līmeņa konta stāvokli. Konta izrakstu izsūta visiem shēmas dalībniekiem katru gadu līdz 30. aprīlim, tajā ietverot informāciju par iepriekšējā kalendārajā gadā veiktajiem darījumiem (iemaksas shēmā, ieguldījumu plāna maiņa, konta slēgšana u. c.) ar personas 2. līmeņa pensijas kapitālu.

Par shēmas dalībniekiem brīvprātīgi var reģistrēties personas, kuras dzimušas no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam (ieskaitot), bet par shēmas dalībniekiem obligāti tiek reģistrētas personas, kuras dzimušas 1972. gada 2. jūlijā un vēlāk.

Personu reģistrē par shēmas dalībnieku no brīža, kad pati persona vai par personu sāk maksāt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Konta izrakstu izsūta personām, kuru pasta vai elektroniskā adrese ir zināma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) un kura nav atteikusies saņemt korespondenci.

«Esmu pensijas 2. līmeņa dalībniece (brīvprātīga) no 2004. gada 1. marta (tā rakstīts konta izrakstā, lai gan iesniegumu iesniedzu 2004. gada 14. februārī). Saņēmu paziņojumu par iemaksām kontā, un mani izbrīna viens fakts: pirmā nauda kontā redzama tikai 16. maijā. Kādēļ tā? Vai kāda nauda netiek sākotnēji ieguldīta?”

Brīvprātīgos shēmas dalībniekus reģistrē shēmā ar nākamo mēnesi, kas seko mēnesim, kad iesniegts iesniegums (šādu kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi). Tātad, ja iesniedzāt iesniegumu par dalības uzsākšanu shēmā februārī, tad tikai ar 1. martu jūs reģistrēja par shēmas dalībnieci.

Pirmās iemaksas shēmā tiek aprēķinātas no tā mēneša ienākumiem, ar kuru esat reģistrēta par shēmas dalībnieci. Pirmo iemaksu ir iespējams aprēķināt tikai tad, kad jūsu darba devējs ir iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ziņojumu par jūsu ienākumiem, ko darba devējs drīkst darīt gandrīz visu nākamo mēnesi pēc pārskata mēneša beigām. Tātad tikai aprīļa beigās ir iespējams aprēķināt pirmo iemaksu shēmā no jūsu marta ienākumiem. Taču arī tajā brīdī šo iemaksu vēl nedrīkst nodot ieguldīšanai. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem iemaksu drīkst ieguldīt tikai tad, kad darba devējs ir iesniedzis precizējumu par ienākumiem, no kuriem iemaksa aprēķināta (par martu to iespējams izdarīt līdz maija beigām). Kad veikti šīs iemaksas precizējumi, tad šo iemaksu drīkst nodot līdzekļu pārvaldītājam ieguldīšanai. Visa ilgā procesa dēļ marta iemaksa tiešām tiek ieguldīta tikai maija beigās vai jūnija sākumā. Šāds process norit, ieguldot katru iemaksu, tādēļ to novirze no ienākumu gūšanas mēneša ir ne mazāka kā divi mēneši. Taču vēlākais termiņš, kad šī iemaksa ir jāiegulda, ir 70 darba dienas (darba ņēmēja gadījumā) no dienas, kad darba devējs iesniedzis VID ziņojumu par jūsu ienākumiem.

«Esmu mainījusi dzīvesvietu. Kā nomainīt adresi, uz kuru saņemu konta izrakstu un pārējos VSAA paziņojumus?”

Ja vēlaties mainīt adresi, uz kuru saņemat Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) sūtītos paziņojumus, vai turpmāk tos nevēlaties saņemt vispār, jums ir divas iespējas:

vēršoties tuvākajā VSAA nodaļā ar pasi, jūs varat aizpildīt iesniegumu paziņojumu saņemšanai, tajā norādot korespondences adresi un savu izvēli VSAA paziņojumus saņemt pa pastu, elektroniski vai nesaņemt;

izdrukājot iesniegumu paziņojumu saņemšanai no VSAA interneta lapas www.vsaa.lv, aizpildot to un nosūtot VSAA pa pastu. VSAA nodaļu adreses arī atrodamas interneta lapā.

«Ko darīt, ja neesmu saņēmis nevienu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras paziņojumu? Es strādāju jau daudzus gadus, taču paziņojumus nesaņemu. Abi ar sievu esam 2. līmeņa dalībnieki, bet paziņojumus saņem tikai viņa.«

Ja nesaņemat Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) sūtītos paziņojumus, iespējams, ka VSAA rīcībā ir nekorekta korespondences adrese vai tās nav vispār. Lai pārliecinātos par VSAA rīcībā esošās adreses aktualitāti, jums jāvēršas tuvākajā VSAA nodaļā ar pasi un jānoskaidro, uz kādu adresi tiek sūtīti jūsu paziņojumi. Turpat iespējams, aizpildot iesniegumu par paziņojumu saņemšanu, precizēt jūsu adresi. Ja VSAA nodaļā nevarat ierasties, iesniegumu paziņojumu saņemšanai varat izdrukāt no VSAA interneta lapas www.vsaa.lv. Aizpildītu iesniegumu varat nosūtīt VSAA nodaļai pa pastu (adreses pieejamas interneta lapā).

«Līdz šim tika deklarēts, ka 2. līmeņa kapitāls pelna arī tad, ja netiek veiktas papildu iemaksas. Vai par to ir iespējams pārliecināties arī cilvēkam, kuram šīs iemaksas tomēr tiek veiktas regulāri?”

Lai pārliecinātos, ka valsts fondēto pensiju shēmas (turpmāk — shēmas) kapitāls pelna arī tad, ja netiek veiktas jaunas iemaksas shēmā, vispirms jāformulē, kā veidojas shēmas pensijas kapitāls.

Iemaksas shēmā tiek veiktas latos, taču, lai varētu novērtēt ieguldītās summas pieaugumu, tā ir jāizsaka ieguldījumu plāna daļās.

Ieguldījumu plāna daļa ir shēmas līdzekļu uzskaites vienība. Katru dienu līdzekļu pārvaldītājs paziņo Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ieguldījumu plāna daļu vērtību. Ņemot vērā daļu vērtības, ir iespējams aprēķināt shēmas līdzekļu kopējo vērtību.

Ieguldot naudas iemaksu shēmā, to pārvērš ieguldījumu plāna daļās, naudas summu dalot ar ieguldījumu plāna daļas vērtību. Par ieguldījumu plāna daļas vērtību izmanto attiecīgā ieguldījumu plāna daļas vērtību, kura ir spēkā dienā, kad tiek veikta iemaksu summas ieguldīšana.

Piemēram, kārtējās iemaksas apmērs shēmā ir Ls 4. Noteiktā ieguldījumu plāna daļas vērtība iemaksas ieguldīšanas dienā ir 1.1000000. Rezultātā personas shēmas kontā tiek reģistrētas 3,6364 jaunas ieguldījumu plāna daļas (4:1,1000000).

Konta izrakstā ieguldījumu plāna daļu skaits ir norādīts uzkrājošā kārtībā. Tas nozīmē, ka katru reizi jaunais ieguldījumu plāna daļu skaits tiek pieskaitīts jau iepriekš personas kontā reģistrētajam ieguldījumu plāna daļu skaitam. Piemēram, iepriekš personas kontā bija reģistrētas 10,0001 ieguldījumu plāna daļas. Pēc jaunās iemaksas ieguldīšanas kopējais ieguldījumu plāna daļu skaits ir 13,6365 (10,0001+3,6364).

Arī shēmā uzkrātais kopējais kapitāls konta izrakstā tiek norādīts uzkrājošā kārtībā. To pēc katra darījuma aprēķina, kopējo ieguldījumu plāna daļu skaitu reizinot ar ieguldījumu plāna daļas vērtību.

Piemēram, pēc jaunās iemaksas ieguldīšanas kopējais ieguldījumu plāna daļu skaits ir 13,6365. Darījuma dienā kopējais pensijas kapitāls ir Ls 15,00 (13,6365 x 1,1000000).

Lai pārliecinātos, ka shēmas kapitāls pelna arī tad, ja netiek veiktas jaunas iemaksas shēmā, konta izrakstā jāatrod pēdējā iemaksu summa shēmā. Pēc pēdējā ieguldīšanas darījuma ir fiksēts arī pensijas kapitāls. Taču, apskatot pensijas kapitālu, kas norādīts pēdējā konta izraksta rindiņā «Fondētās pensijas kapitāls perioda beigās 31.12.2004», redzams, ka uzkrātais kapitāls ir palielinājies.

Piemēram, pēdējā iemaksa personas shēmas kontā tiek veikta 8. decembrī. Pēc darījuma fiksētais ieguldījumu plāna daļu skaits ir 13,6365. Ieguldījumu plāna daļas vērtība darījuma dienā ir 1,1000000 un uzkrātais kapitāls veido Ls 15,00 (13,6365 x 1,1000000).

Taču 31. decembrī, kad ieguldījumu plāna daļas vērtība ir 1,1200000, personas kapitāls ir Ls 15,27 (1,1200000 x 13,6365), lai arī ieguldījumu plāna daļu skaits ir palicis nemainīgs — 13,6365.