Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno ievērojami samazināt ienākuma nodokli

Finanšu ministrijas (FM) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti izvērtē iespējas samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli, kura likme patlaban ir 25%.

Finanšu ministrs Oskars Spurdziņš (TP) trešdien intervijā Latvijas Radio teica, ka ienākuma nodokļa likmes samazināšana iedzīvotājiem varētu radīt līdzīgu efektu kā uzņēmumu ienākuma nodokļa samazināšana. Lai gan uzņēmumu ienākuma nodoklis no 25% pakāpeniski tika samazināts līdz 15%, ieņēmumi valsts budžetā ir tikai pieauguši, jo uzņēmēji ir iznākuši no «pelēkās zonas» un sākuši maksāt nodokļus. Tā sacīja Spurdziņš.

FM un VID izvērtēs iespējas samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, lai sniegtu savus priekšlikumus. Patlaban gan vēl neesot vienots viedoklis, kāda varētu būt jaunā nodokļa likme — 10%, 15% vai 18%.

Lai uzlabotu iedzīvotāju ienākumu kontroli, Spurdziņš atbalsta Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ierosināto deklarēšanu personām ar noteiktu ienākumu līmeni — 5000 vai 10 000 latu. Tomēr vispirms būtu jāsavieto visas valsts iestāžu izveidotās datu bāzes, kas kontrolējošām institūcijām ļautu operatīvi iegūt informāciju par kādu interesējošo personu, domā ministrs. Šāda datu bāzu savietošana izmaksātu apmēram 2–3 miljonus latu.

Spurdziņš norādīja, ka deklarēšanai nebūtu nekādas nozīmes, ja VID nebūs spējīgs deklarācijas pārbaudīt. Patlaban VID strādā 211 nodokļu auditori, un tas esot nepietiekams skaits. Šo speciālistu algas arī būtu jāpaaugstina.

Par nepieciešamību uzlabot iedzīvotāju ienākumu kontroli trešdien intervijā arī iestājās KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks. Viņš atsaucās uz KNAB pasūtīto pētījumu, kas liecina, ka, ieviešot vispārēju fizisko personu ieņēmumu deklarēšanu, potenciālais tiešais ekonomiskais efekts būtu vairāk nekā 300 miljoni latu gadā.

Stigrāku iedzīvotāju ienākumu kontroli atbalsta arī viens no pētījuma autoriem Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorants Jānis Grasis. Viņš norādīja, ka patlaban Latvijas nodokļu sistēma ļauj legāli nemaksāt nodokļus, piemēram, veicot spekulatīvus darījumus nekustamā īpašuma tirgū.

Grasis uzskata, ka vispārējā ienākumu deklarēšana varētu kalpot par atskaites punktu, lai turpmāk nevarētu atsaukties uz pirms daudziem gadiem gūtajiem ieņēmumiem. Turklāt par deklarētajām summām būtu jāparedz pienākums maksāt ienākuma nodokli.