Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Repše prasību pret Latvijas Banku uzskata par absurdu

Bijušais Latvijas Bankas prezidents Einars Repše (JL) likvidējamās «Bankas Baltija» (BB) prasību pret centrālo banku uzskata par absurdu, jo Latvijas Banka kā uzraugošā institūcija nevar tikt vainota ļaunprātīgā bankas novešanā līdz bankrotam, ko atkārtotā procesā atzinusi tiesa.

Repše sarunā ar aģentūru LETA uzsvēra, ka Latvijas Banka, kas savulaik bija kredītiestāžu uzraudzības institūcija, tāpat kā Finanšu un kapitāla tirgus komisija patlaban nevar veikt procesuālas darbības — izmeklēšanu, nopratināšanu -, lai atklātu krimināla rakstura aktivitātes.

Uzraugošās institūcijas varētu atklāt tikai ekonomiska rakstura problēmas bankas darbībā, kas, pēc Repšes teiktā, nav bijis par iemeslu BB kraham.

Bijušais centrālās bankas vadītājs BB tiesā iesniegto prasību pret Latvijas Banku salīdzināja ar ceļu satiksmes negadījumā cietušā vēršanos pret Ceļu policiju vai aplaupītā vēršanos pret Valsts policiju.

Viņš uzskata, ka par BB noguldītājiem radītajiem zaudējumiem ir atbildīgi bankas bijušie vadītāji. Ja prasība par 184,66 miljonu latu zaudējumu piedziņu no Latvijas Bankas tiktu apmierināta, tas varētu ietekmēt tautsaimniecības stabilitāti — naudas apriti, prognozēja Repše.

Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) komentārus par BB iesniegto prasību pret centrālo banku nesniegs, jo nevēlas iejaukties tiesu kompetencē, aģentūru LETA informēja premjera padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Arno Pjatkins.

BB Rīgas apgabaltiesā šonedēļ iesniegusi prasību pret Latvijas Banku, lūdzot piedzīt no centrālās bankas 184,66 miljonu latu zaudējumus. Prasība tiesā iesniegta, jo Rīgas apgabaltiesa izlēmusi atstāt bez izskatīšanas likvidējamās bankas pieteikto civilprasību BB krimināllietā.

Tiesā aģentūra LETA uzzināja, ka BB iesniegtais prasības pieteikums ir uz 50 lapām un BB prasību cēlusi kreditoru interesēs, norādot, ka šī summa būtu piedzenama vairāku kredītiestāžu, starp kurām ir vairākas likvidētas bankas un uzņēmumi, interesēs. Visticamāk, ka par to, vai ierosināma civillieta, tiesnese izlems pirmdien, 16. maijā.

BB pieteikumā tiesai norādījusi, ka LB uzraudzījusi tās darbību, turklāt līdz 1995. gadam BB bijusi viena no nozīmīgākajām kredītiestādēm Latvijā. Pieteikumā arī akcentēta apjomīgā sarakste ar LB.

Rīgas apgabaltiesa 6. maijā pasludināja jau otro spriedumu BB krimināllietā, bijušajam bankas uzraudzības padomes priekšsēdētājam Aleksandram Laventam piespriežot brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un septiņiem mēnešiem, bijušajam BB prezidentam Tālim Freimanim — uz sešiem gadiem, bet trešajam šajā lietā apsūdzētajam — Alvim Līdumam — uz trim gadiem un trim mēnešiem.