Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Robežlīguma parakstīšana ar Latviju ir iestrēgusi

Jautājums par robežlīguma parakstīšanu starp Krieviju un Latviju ir «iestrēdzis». Tā intervijā aģentūrai «RIA NOVOSTI» trešdien izteicās Krievijas ārlietu ministra vietnieks Vladimirs Čižovs, komentējot Latvijas premjerministra Aigara Kalvīša (TP) trešdienas paziņojumu, ka Rīga neatteiksies no vienpusējās paskaidrojošās deklarācijas.

«Protams, tas izsauc nožēlu. Tādejādi jautājums par līguma parakstīšanas datumu sākotnēji ir iestrēdzis,» izteicās Krievijas diplomāts.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēc sarunām ar Eiropas Savienības (ES) līderiem paziņoja, ka Krievija ir gatava parakstīt robežlīgumus ar Igauniju un Latviju, bet bez kādām «muļķīgām teritoriālām prasībām».

«Mēs esam gatavi parakstīt robežlīgumu ar Igauniju un Latviju, bet ceram, ka tos nepavadīs pēc satura muļķīgas teritoriālas prasības,» sacīja Putins, piebilstot, ka devis rīkojumu Ārlietu ministrijai parakstīt robežlīgumu ar Igauniju.

Robežlīgumu ar Latviju Krievija atsakās parakstīt, kamēr tai ir pievienota Ministru kabina pieņemtā paskaidrojošā deklarācija, kurā, pēc Krievijas domām, tai izvirzītas teritoriālas prasības.

Krievijas prezidents aicināja «Latvijas politiķus pārstāt nodarboties ar demagoģiju un ķerties pie konstruktīva darba». Krievija esot gatava šādam darbam.

Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP) uzsver, ka Latvija ir gatava līgumu parakstīt jebkurā laikā. Pabriks norāda, ka vairākos publiskos paziņojumos Krievijas Ārlietu ministrija ir noraidījusi šādu iespēju, mēģinot uzlikt atbildību par līguma neparakstīšanu Latvijai.

«Mums ir svarīgi, lai robežlīguma parakstīšana būtu ne tikai formāls solis, bet, lai pēc tā parakstīšanas tas sekmīgi tiktu ratificēts un stātos spēkā,» uzsver ārlietu ministrs. Līgums stājas spēkā tikai pēc ratifikācijas attiecīgi Saeimā un Krievijā — Valsts Domē.

Latvija joprojām risina sarunas ar Krieviju par robežlīguma noslēgšanu. «Mēs esam gatavi parakstīt robežlīgumu visdrīzākajā laikā, vai tas būtu pēc vienas nedēļas, viena mēneša vai pusgada,» uzsver Pabriks. «Bet mums ir svarīgi to izdarīt arī tā, lai tas tiktu izdarīts tiesiskā veidā atbilstoši Latvijas Satversmei un objektīvai vēstures interpretācijai».

Pašlaik sarunas ar Krieviju notiek dažādos līmeņos. Latvija Krievijai vairākkārt uzsvērusi, ka respektē līgumu tā divpusēji saskaņotajā variantā un ka pārmetumi Latvijai par teritoriālām pretenzijām nav pamatoti.