Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Finanšu policija: Rāviņš apkrāpis valsti ar «SWH» juristiem

Izrādās, ka Jelgavas mērs Andris Rāviņš (Zaļo un zemnieku savienība) pirms pašvaldību vēlēšanām tika aizturēts, jo viņa vadībā pieņemti lēmumi, kas valstij nodarījuši 600 000 latu zaudējumus.

Finanšu policijas izmeklētāji uzskata, ka krāpnieciskā shēma īstenota, mēram sadarbojoties ar firmas «SWH Rīga» juristiem un advokātu Ilmāru Krūmu.

Jāatgādina, ka īsi pirms pašvaldību vēlēšanām uz aizdomu pamata par prettiesisku lēmumu pieņemšanu, kuru dēļ maksātnespējīgās akciju sabiedrības «Jelgavas siltumtīklu uzņēmums» (JSU) aktīvi nonāca privātās kompānijas SIA «Jelgavas koģenerācija» rokās, A. Rāviņam tika piemērots aizdomās turamās personas statuss un politiķis pat tika uz dažām stundām aizturēts. Tā kā izmeklēšanu veica Finanšu policija pēc Tautas partijas kandidāta Jelgavas mēra amatam Arņa Razminoviča iesnieguma, radās iespaids, ka lieta ir safabricēta un vērtējama kā Tautas partijas priekšvēlēšanu gājiens, lai izrēķinātos ar politisko konkurentu.

Šo iespaidu pastiprināja fakts, ka nepilnas divas nedēļas pēc pašvaldību vēlēšanām Zemgales tiesas prokurore Vida Kravcova atcēla A. Rāviņam piemēroto drošības līdzekli — parakstu par dzīvesvietas nemainīšanu —, līdz ar ko politiķis automātiski zaudēja aizdomās turamā statusu.

Tomēr Finanšu policijas izmeklētājiem šķita, ka viņu rīcībā esošie pierādījumi pietiekami apliecina A. Rāviņa prettiesisko rīcību, tāpēc Ģenerālprokuratūrai tika lūgts atcelt prokurores V. Kravcovas lēmumus un nomainīt lietu uzraugošo prokuroru.

Apkrāpta valsts

Finanšu policijas vēstulē Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokuroram Ērikam Zvejniekam teikts, ka Jelgavas dome pieņēmusi lēmumu nodot JSU aktīvus «bez kreditoru un akcionāru piekrišanas nomā uz 30 gadiem SIA «Jelgavas koģenerācija». Jelgavas domes lēmums tagad liedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) tiesības prasīt no JSU nodokļa parādu 638 292,42 latus.

Izmeklētāji secinājuši, ka tādējādi Jelgavas dome ir izlēmusi par VID tiesībām, precīzāk — izlēmusi valstij atņemt tiesības iekasēt no JSU nodokļu parādu. Izmeklētāji secina, ka domes lēmumu dēļ «valsts manta ir nonākusi privātuzņēmēju valdījumā, neparedzot ierobežojumus mantas saglabāšanai», un tādējādi «krāpnieciskā ceļā, sastādot tiesiski nepamatotus dokumentus, radot apstākļus to nesaskaņošanai ar akcionāriem (Finanšu ministrija), valstij nodarīts kaitējums lielā apmērā». Vēstulē virsprokuroram uzsvērts, ka, «veidojot juridiskas konstrukcijas, krāpšanas ceļā valstij nodarīts kaitējums vairāk nekā 600 000 latu apmērā».

Autori un īstenotāji

Kad tiek īstenotas liela mēroga ekonomiskās blēdības ar mērķi piesavināties valstij piederošu mantu, tad parasti viss notiek tāpat kā teātrī. Katrai blēdībai ir savs scenārists, režisors un aktieri. Spriežot pēc Finanšu policijas materiāliem, arī šī blēdība nav izņēmums.

Scenāristu lomā šeit esot darbojušies juristi, kuri sagatavojuši dokumentus. Kā izmeklētājiem liecinājusi SIA «Jelgavas koģenerācija līdzīpašniece» Aina Batarga, dokumentus gatavojuši «SWH Rīga» juristi un advokāts Ilmārs Krūms, kurš arī ir visai cieši saistīts ar «SWH Rīga» no tās darbības pirmsākumiem.

Liecinieki izmeklētājiem arī pastāstījuši, ka SIA «Jelgavas koģenerācija» dibinātāji viens otru nemaz nav pazinuši, bet tieši I. Krūms viņus sapazīstinājis. «I. Krūms bija kontaktpersona starp Jāni Sprinovski un Ainu Bataragu,» teikts Finanšu policijas dokumentā.

Jāpaskaidro, ka Jānis Sprinovskis, kas pazīstams kā uzņēmējs, kurš savulaik likumos izlobēja dubulto tarifu nelielām koģenerācijas stacijām, šajā gadījumā pārstāvēja ārzonas firmu «Volvo Energy Corporation», kura Jelgavas koģenerācijai plānoja piegādāt «Volvo» firmas iekārtas. 2002. gadā J. Sprinovska pārstāvētais uzņēmums no Jelgavas koģenerācijas izstājies, bet šobrīd A. Batargas partneris tajā ir uzņēmējs Andris Strīķis.

«SWH» ēna Jelgavā

Izmeklētāji vēlējušies uzzināt arī I. Krūma versiju, taču «I. Krūma atrašanās vieta šobrīd nav zināma, tā tiek noskaidrota, bet no krimināllietas materiāliem secināms, ka SIA «Jelgavas koģenerācija» dibināšana bija vairāku personu saskaņota rīcība un I. Krūms, veicot savas darbības Jelgavas siltumtīklu jautājumos, rīkojās Jelgavas domes interesēs. Jelgavas dome — A. Rāviņš ir tā persona, kura pilnvaroja I. Krūmu,» teikts Finanšu policijas vēstulē.

Uzņēmumu reģistra materiāli liecina, ka I. Krūms savulaik ir bijis Šveices firmu «SWH AG» un «SWH Riga Zurich AG» pilnvarots pārstāvis. Viņš tāpat kā A. Bataraga ir bijis amatpersona arī citos uzņēmumos, kas cieši saistīti ar «SWH» līdera Aināra Gulbja vārdu. Jāatgādina arī tas, ka A. Bataraga «SWH grupas» uzņēmumos sāka strādāt pēc aiziešanas no Ekonomikas ministrijas valsts sekretāres amata sakarā ar izdāļāto Privatizācijas fonda kredītu skandālu.

Rāviņš — scenārists vai režisors?

Apkopojot dokumentus un amatpersonu liecības, izziņas veicēji Finanšu policijā secinājuši, ka valstij neizdevīgā lēmuma pieņemšanā galvenā loma bijusi A. Rāviņam: «Jelgavas domei un tās priekšsēdētājam ir un bija noteicošā loma lēmumu pieņemšanā maksātnespējīgās akciju sabiedrības Jelgavas siltumtīklu uzņēmums maksātnespējas procesa laikā. Par apstākļiem, kādos notika balsošana un lēmuma pieņemšana, nododot nomā Jelgavas siltumtīklu uzņēmuma bilances aktīvus, bija nopratinātas vairākas personas, tai skaitā Jelgavas domes deputāti, un iegūtie apstākļi norādīja uz Jelgavas domes priekšsēdētāja A. Rāviņa noteicošu lomu lēmumu pieņemšanā attiecībā uz Jelgavas siltumtīklu uzņēmuma aktīvu iznomāšanu.»

Analizējot saņemtās liecības, secināts, ka lēmumi, kuru dēļ valsts pazaudējusi naudu, pieņemti divās Jelgavas domes sēdēs, «kurās katrā no tām tika diskutēts ap 10 minūtēm un deputātiem balsojot nebija priekšstats par nosacījumiem, pie kādiem aktīvi tiek iznomāti». Finanšu policija uzsver, ka «balsojums bija pamatots, balstoties uz uzticību I. Krūmam un A. Rāviņam».

Turpinās izmeklēšana

Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Šubrovska informēja, ka pēc materiālu pārbaudes Zemgales tiesas apgabala prokurores norādījumi atzīti par pamatotiem, bet Finanšu policijai papildus uzdots «saņemt kompetentas institūcijas atzinumu vai noteikt ekonomisko ekspertīzi», lai noskaidrotu, vai JSU aktīvu iznomāšana ir izdevīga un atbilst valsts un pašvaldības interesēm.

Savukārt VID preses sekretāre Agnese Grīnberga informēja, ka «turpinās lietas izmeklēšana, tāpēc sīkākus komentārus nevaram sniegt».