Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

OCTA polises kļūs krietni dārgākas

Autovadītāju obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) polišu vidējā cena līdz šāgada beigām varētu pieaugt par 30%, bet tuvāko gadu laikā pat divkāršoties. Turklāt tā ir pieticīga prognoze, vakar paziņoja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) vadītājs Juris Stengrēvics.

30% kāpums gada laikā gan nav nekas pārsteidzošs — tieši tādu pašu kāpumu autovadītāji piedzīvojuši jau pērn, liecina LTAB dati. Tomēr neesot gaidāms, ka cenas celsies pēkšņi vienā dienā — minētais 30% pieaugums varētu notikt visa gada laikā, jo konkurence OCTA apdrošināšanā ir liela. Tiesības izsniegt OCTA polises ir 7 Latvijas apdrošināšanas sabiedrībām.

Visvairāk jāmaksā rīdziniekiem

Vislielākie cietēji sadārdzināšanās procesā ir tieši rīdzinieki — galvaspilsētā reģistrēto auto īpašniekiem par polisēm ir jāmaksā ap 25% dārgāk nekā citiem valsts iedzīvotājiem. Tas gan neesot tāpēc, ka rīdzinieki kopumā ir turīgāki un apdrošināšanas sabiedrības no viņiem var «izspiest» vairāk naudas. Īpaša Rīgas riska piemaksa tiek pievienota atbilstoši Ministru kabineta prasībām, jo satiksme galvaspilsētā ir daudz intensīvāka un negadījumi notiek daudz biežāk nekā citur Latvijā, stāstīja J. Stengrēvics.

Neesot gan pārlieku novērota parādība, kad taupības nolūkā rīdzinieki mēģinātu savu auto reģistrēt citur Latvijā. Tas, iespējams, saistīts ar faktu, ka apdrošinātāji faktisko auto īpašnieka lokalizāciju var viegli atšifrēt pēc vietas, kur viņi veikuši mašīnas tehnisko apskati un deklarētās dzīvesvietas.

Statistika liecina, ka avāriju skaits Rīgā un līdz ar to arī izmaksājamo atlīdzību apjoms aug straujāk nekā Latvijā kopumā. LTAB vēsta, ka valstī kopumā kopš 1997. gada ceļa satiksmes negadījumu skaits ir palielinājies apmēram trīs reizes — no 17 328 līdz 48 912 negadījumiem. Savukārt Rīgā avāriju skaits ir gandrīz četrkāršojies — no 7562 negadījumiem 1997. gadā līdz 26 211 pērn, liecina CSDD dati.

Apdrošinātājiem OCTA nes zaudējumus

Kā galveno argumentu polišu cenas kāpumam LTAB šefs izvirzīja faktu, ka izmaksu pieauguma dēļ darbība OCTA jomā Latvijas apdrošinātājiem kopumā pērn nesusi 3 miljonu latu zaudējumus, turklāt šī negatīvā tendence ir vērojama jau kopš 2001. gada.

Viņš arī atzina, ka OCTA zaudējumus zināmā mērā kompensē KASKO apdrošināšana, kurā kompānijas gūst peļņu, taču ir zināms līdzsvara punkts, pie kura, pat neskatoties uz konkurenci, apdrošinātājiem nākas celt OCTA cenu.

Kas ir galvenie faktori, kas daudz straujāk audzē izmaksātās atlīdzības (14,89 miljoni latu pērn pret 1,72 miljoniem latu 1997. gadā) nekā parakstītās prēmijas (28,08 miljonu latu pērn pret 13,96 miljoniem latu 1997. gadā)? Pirmkārt, aktīvā Latvijas tautas automobilizācija — automobiļu skaits kopš 1997. gada līdz pērnā gada beigām ir pieaudzis no 534 000 līdz 892 000. Paralēli aug arī avāriju skaits.

Otrkārt, Latvijas iestāšanās ES un iekļaušanās vienotajā OCTA telpā. Tas nozīmē, ka Latvijas apdrošinātājiem tagad nākas segt arī tos zaudējumus, ko mūsu autobraucēji nodara «vecajās» ES dalībvalstīs, kur cenu līmenis par remontiem, cietušo ārstēšanu utt. ir daudz augstāks nekā Latvijā. Treškārt, remonta un medicīnas pakalpojumu cenu lēciens pērn Latvijā (aptuveni 20%) līdz ar kopējo inflāciju.

Iepriekšminētajam var pievienot arī likumu izmaiņas, kas pakāpeniski paplašina to gadījumu loku, kuros darbojas OCTA apdrošināšana. Piemēram, pēc iestāšanās ES atlīdzības tiek izmaksātas arī negadījumā cietušiem gājējiem. Paaugstināti arī OCTA atlīdzības griesti.

Prognozē 15% kāpumu

Paši apdrošinātāji OCTA polisēm gan neparedz tik strauju cenu kāpumu. Kā uzsver «ERGO Latvija» valdes loceklis Māris Lukins, «ERGO» polišu cenas šogad varētu pieaugt par aptuveni 10-15%. Tas esot saistīts ar faktu, ka kompānija mazāk apdrošina smagās automašīnas un autobusus, kuru izraisītie ceļu satiksmes negadījumi rada vislielākos zaudējumus. Tomēr OCTA apdrošināšana arī «ERGO» pērn nesa 0,5 miljonu latu zaudējumus, kuru apjomu kompānija šogad plāno samazināt.