Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeima pieņem okupācijas nosodījuma deklarāciju [papildināta]

Saeima ceturtdien pēc vairāku stundu karstām debatēm pieņēma PSRS totalitārā komunisma noziegumu nosodījuma deklarāciju.

Ar šo deklarāciju Krievija tiek aicināta atzīt, ka ir morāli, tiesiski un finansiāli atbildīga par Latvijā izdarītajiem noziegumiem pret cilvēci un zaudējumiem, kas mūsu valsts iedzīvotājiem nodarīti okupācijas laikā.

Par deklarāciju nobalsoja 70, pret 23, atturējās viens deputāts.

Par balsoja Saeimā pārstāvēto labējo frakciju deputāti, pret bija Tautas saskaņas partijas (TSP), apvienības «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» (PCTVL), Latvijas Sociālistiskās partijas pārstāvji, kā arī trīs Latvijas Pirmās partijas (LPP) frakcijas deputāti: Valērijs Karpuškins, Anatolijs Mackēvičs un Vjačeslavs Stepaņenko, kuri partijai pievienojās pērn, pārnākot no TSP. Atturējās LPP pārstāvis Krišjānis Peters.

«Ar deklarāciju mēs gribam pavilkt svītru veselai rindai lēmumu un likumu, ko Saeima pieņēmusi laikā kopš neatkarības atjaunošanas,» Saeimas debatēs uzsvēra Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Aleksandrs Kiršteins (TP).

Pēc viņa teiktā, deklarācijā nav nekā jauna, «par ko mēs [politiķi] jau nebūtu runājuši». Tomēr esot nepieciešams vienots dokuments, ko Latvija varēs izplatīt diplomātiskās misijās ārzemēs, lai skaidrotu savu traģisko vēsturi.

«Tālāk šos jautājumus skatīs vēsturnieki un politiķiem vairs nebūs jāsacenšas deklarāciju pieņemšanā,» piebilda politiķis.

Savukārt viens no deklarācijas autoriem Guntis Bērziņš (JL) norādīja uz to, ka pasaulē labi zina noziegumus, kas veikti nacistu koncentrācijas nometnē Aušvicē, bet nezina par totalitārā komunisma noziegumiem.

«Diemžēl tādi vārdi kā Vorkuta, Noriļska, Magadana un daudzi citi nav pasaulē plaši pazīstami un nav arī tas, ka tur drausmīgos apstākļos gāja bojā miljoniem nevainīgu cilvēku, starp kuriem arī daudzi bija latvieši,» sacīja Bērziņš.

Šīs deklarācijas mērķis ir laika gaitā mainīt šo uztveri, pauda politiķis.

PCTVL frakcijas vadītājs Jakovs Pliners aicināja kolēģus «nekļūt par muļķiem» un noraidīt šo «absurdo deklarāciju». Viņaprāt, nav pamata izvirzīt kādas pretenzijas Krievijai par totalitāro komunismu, jo tad pretenzijas būtu jāizvirza pret Vāciju, no kuras cēlies viens no komunisma ideoloģijas pamatlicējiem Kārlis Marks, pret Gruziju, no kuras cēlies PSRS totalitārā režīma vadītājs Josifs Staļins, un pret Latviju, kur dzimis aktīvais komunists Pēteris Stučka.

Ir divi «tikumiskie dvīņi — nacisms un totalitārais komunisms», savukārt norādīja partijas «Jaunais laiks» (JL) frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis. Politiķis, citējot dzejnieku Andreju Eglīti, sacīja: «Vēl joprojām mēs gaidām uz tiesības augšāmcelšanos.»

Joprojām komunisma režīma noziegumi atšķirība no nacisma laikā izdarītājiem nav nosodīti, atgādināja Šadurskis.

Savukārt apvienības «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK frakcijas deputāts Pēteris Tabūns paziņoja, ka Latvijas tauta šo brīdi ir gaidījusi jau 15 gadus. Viņš pateicās 8. Saeimai par drosmi, beidzot pieņemot šo dokumentu.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputāts Leopolds Ozoliņš sacīja, ka Rietumos ir grūti saprast Latvijas sarežģīto vēsturi. «Ja neatlaidīgi mēs skaidrosim, tad Rietumi mūs sapratīs,» sacīja politiķis, kurš nepiekrita Kiršteinam, ka deklarācija ir strīpas pavilkšana. «Tas ir tikai sākums,» teica Ozoliņš.

Pretēju viedokli pauda Boriss Cilevičs (TSP), kas uzsvēra, ka Saeima kārtējo reizi atkārto to pašu. Turklāt, pēc politiķa teiktā, arī deklarācijā netiek noteikta nekāda atbildība.

Savukārt Nikolajs Kabanovs (PCTVL) dokumentu raksturoja kā «provokāciju pret krievu tautu».

Deklarācijā ir atsauce uz 1920. gadā noslēgto Latvijas un Krievijas miera līgumu un 1932. gadā parakstīto līgumu, kas paredz atturēšanos no savstarpējas uzbrukšanas.

Pēc deklarācijas autoru domām, patiess un noturīgs izlīgums starp Latviju un Krieviju ir iespējams tikai tad, ja pagātnē izdarītie noziegumi tiek atzīti, izvērtēti un nosodīti.

Dokumentā Saeima aicina Krieviju atzīt Latvijas okupāciju un ievērot no šā fakta izrietošās tiesiskās un politiskās sekas. Saeima vēlas, lai Krievija atzīst, ka ir morāli, tiesiski un finansiāli atbildīga par Latvijā izdarītajiem noziegumiem pret cilvēci un zaudējumiem, kas mūsu valsts iedzīvotājiem nodarīti okupācijas laikā. Parlaments aicina tos atlīdzināt saskaņā ar starptautisko tiesību pamatprincipiem.

Saeima arī aicina Eiropas Parlamentu izveidot starptautisku komisiju PSRS totalitārā režīma noziegumu izvērtēšanai, kā arī atbalstīt zinātniska institūta izveidi, kas nodarbotos ar PSRS režīma vēsturisko un juridisko aspektu izpēti un starptautiskās sabiedrības informēšanu.

Ar deklarācijas pieņemšanu Saeima apņemas atcelt pieejamības ierobežojumus dokumentiem, kuri varētu apstiprināt PSRS režīma un tā represīvo iestāžu izdarītos noziegumus.

Parlaments uzdod Ministru kabinetam trīs mēnešu laikā izveidot speciālistu komisiju, kas noteiktu PSRS okupācijas režīma upuru skaitu, to masu kapu vietas, apkopotu visu informāciju par represijām, masu deportācijām un aprēķinātu režīma nodarītos zaudējumus Latvijas valstij un iedzīvotājiem.

Deklarācijā norādīts, ka Vācijas nacionālsociālistiskā režīma noziegumi ir izmeklēti un starptautiski nosodīti un vainīgās personas sauktas pie atbildības, kamēr PSRS režīma noziegumi nav ne izmeklēti, ne saņēmuši nosodījumu.

«Nedarot to, tiek uzturēta pārliecība par totalitārā komunistiskā režīma pieļaujamību un par to, ka šīs ideoloģijas īstenotāji var nesodīti izdarīt noziegumus pret cilvēci un paturēt noziedzīgo darbību rezultātā iegūto,» teikts dokumentā.

Saskaņā ar dokumentu valdībai arī turpmāk būs jāuztur prasības pret Krieviju par okupācijas režīmā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu un izvesto arhīvu materiālu atdošanu Latvijai.

Kā ziņots, deklarācijas projektu sākotnēji iesniedza Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas deputāti, kā arī neformālā darba grupa, kurā strādāja Saeimā pārstāvēto labējo partiju pārstāvji.