Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par «SEB Unibankas» laupīšanas plānošanu piespriež 6 gadus

Rīgas apgabaltiesa krimināllietā par AS «SEB Latvijas Unibanka» Sarkandaugavas norēķinu grupas aplaupīšanas inscenēšanas plānošanu apsūdzētajai Kristīnei Vankai piesprieda brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem, aģentūra LETA uzzināja tiesā.

Par līdzdalību noziegumā apsūdzētajam Oļegam Ušakam piespriesta brīvības atņemšana uz sešiem gadiem un sešiem mēnešiem, Valteram Grundmanim un Gatim Ziemelim — uz sešiem gadiem, bet Danai Veidemanei — brīvības atņemšanu uz trim gadiem nosacīti ar policijas kontroli uz diviem gadiem.

Kā pēc tiesas sēdes žurnālistus informēja prokurore Ieva Garanča, noziegums atklāts, pateicoties Ušaka «pļāpīgumam un izšķērdībai pēc naudas iegūšanas». Viņa atklāja, ka jūt gandarījumu par padarīto un tiesas lēmumu negrasās pārsūdzēt.

Tiesas spriedumu var pārsūdzēt apelācijas kārtībā desmit dienu laikā. Pagaidām nav zināms, vai tiesas spriedumu pārsūdzēs notiesātie un viņu advokāti.

Apsūdzētie tika apcietināti tiesas zālē.

Kā ziņots, prokurors nozieguma izplānošanā apsūdzētajai Vankai pieprasīja brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem, Ušakam — uz septiņiem gadiem, Grundmanim un Ziemelim — uz sešiem gadiem, bet Veidemanei — uz diviem gadiem. Visiem apsūdzētajiem prokurors lūdza piemērot arī mantas konfiskāciju.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka saskaņā ar apsūdzības rakstu «laupīšanu» izplānojusi bankas klientu apkalpošanas speciāliste Vanka, kam oficiāli ir tikai deviņu klašu izglītība.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka viņa par savu ideju bija izstāstījusi kolēģei Veidemanei, kas nodomam piekritusi. Noziegumā tika iesaistīts arī Vankas paziņa Ziemelis, kas savukārt sameklēja divus cilvēkus, kuriem jāizpilda bankas laupītāju loma. Par «laupītājiem» piekrita būt jau četras reizes tiesātais Grundmanis un vienreiz tiesātais Ušaks.

Vanka bija rūpīgi izplānojusi notikuma gaitu, uzzīmējusi bankas norēķinu grupas telpu plānu, parādījusi tajā rezerves izeju, informējusi, kurā laikā jāierodas «laupīt», jo tobrīd seifā būs visvairāk naudas.

Kā liecina apsūdzības raksts, 2004. gada 19. maija rītā šajā bankas norēķinu grupā ieradās Ušaks un Grundmanis. Ušaks pārlēca pāri letei, kas atdala bankas darbiniekus no apmeklētājiem un, pēc iepriekš saskaņotā scenārija, piedraudēja Veidemanei ar pistolei līdzīgu priekšmetu. Pēc tam Veidemane tika aizvesta uz palīgtelpu, viņai lika nogulties zemē un «uzbrucējs» bankas darbiniecei rokas un kājas sasēja ar līmlenti.

Vanka pa to laiku iedeva Grundmanim ārdurvju atslēgas, lai nodrošinātu, ka «laupīšanas» laikā kāds apmeklētājs neienāk telpās un neredz notiekošo. Pēc tam viņa kopā ar Grundmani salika mugursomā naudu. Pēc naudas salikšanas arī Vanka nogūlās zemē un ļāva sevi sasiet, lai inscenētu laupīšanu ar vardarbības lietošanu. Promejot Grundmanis un Ušaks paņēma līdzi video novērošanas sistēmas ierakstu, kurā bija fiksēts notiekošais.

Kopumā šādā veidā bankai tika «nolaupīti» 183 437 lati, kurus nozieguma dalībnieki savstarpēji sadalīja un izlietoja katrs pēc saviem ieskatiem. Kā liecina apsūdzības raksts, šo naudas summu veidoja lati, ASV dolāri, eiro, Lielbritānijas mārciņas, Šveices franki, Zviedrijas kronas, Igaunijas kronas, Lietuvas liti, pat Austrālijas dolāri, Krievijas rubļi un cita valūta.

Grundmanis un Ušaks tika apsūdzēti pēc Krimināllikuma (KL) 179. panta 3. daļas par piesavināšanos lielā apjomā, ja to veikusi personu grupa.

Vanka un Veidemane tika apsūdzētas pēc KL 179. panta 3. daļas un 300. panta 2. daļas par piesavināšanos lielā apmērā, ja to izdarījusi personu grupa, kā arī par nepatiesu liecību sniegšanu.

Savukārt Ziemelis tika apsūdzēts pēc KL 179. panta 3. daļas un 20. panta 3. un 4. daļas par piesavināšanās atbalstīšanu un uzkūdīšanu izdarīt noziegumu.