Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiropas Parlaments deklarācijā norāda uz PSRS tirāniju

Eiropas Parlaments (EP) šodien Strasbūrā pirmoreiz tā vēsturē pieņēmis rezolūciju, kurā pausta nostāja Otrā pasaules kara sakarā un kuru sākotnēji ierosinājusi EP Nāciju Eiropas līgas deputāti Ģirts Valdis Kristovskis un Wojcech Roskowski, portālu «Apollo» informēja Iveta Bojāre, Eiropas Parlamenta UEN grupas preses administratore.

Dokumentā, kas tapis kā kompromiss starp visām politiskajām partijām, arī atzīts, ka Otrā pasaules kara beigas nozīmēja jaunu tirāniju, ko radīja staļiniskā Padomju Savienība. Dokumentā EP vienoti iestājas pret jebkuru totalitāro režīmu neatkarīgi no ideoloģijas, nosauc valstu okupācijas faktu vārdā, ka arī uzsver, ka saskaņā ar Helsinku vienošanos nevienai valstij nav tiesību lemt par citas valsts likteni. 

«Ir gandarījums, ka Eiropas Parlaments visa politiskā spektra ietvaros ir spējis vienoties par rezolūciju Otrā pasaules kara beigu sakarā un pirmo reizi vienlaikus vērtē un nosoda abu — kā nacistiskā, tā arī komunistiskā — režīma noziegumus,» UEN grupas vārdā EP debatēs uzsvēra Ģ. V. Kristovskis.

Debates un rezolūciju par Eiropas nākotni 60 gadus pēc Otrā pasaules kara vēl šā gada sakumā ierosināja UEN grupas deputāti Ģ. V. Kristovskis un Wojcech Roskowski. Šodien pieņemtais dokuments tapis kā kompromiss starp gandrīz visām EP pārstāvētajam politiskajam partijām. Tieši šā iemesla dēļ, kā parlamenta debatēs atzīmēja Ģ. V. Kristovskis, «diemžēl deklarācijā viss nav pateikts». Deputāts uzsvēra, ka «rezolūcijas tekstā, pretēji ASV prezidenta teiktajam Rīgā, kompromisa dēļ netika pieminēts ne Molotova–Ribentropa pakts, ne arī Jaltas līguma fakts».

«Ir pagājuši 60 gadi kopš Otrā pasaules kara, un Eiropa kopīgi ar sabiedrotajiem veido savu nākotni. Diemžēl joprojām PSRS tiesību pārmantotāja Krievija savos izteikumos noliedz gan Austrumeiropas valstu ietekmēšanu, gan manas valsts Latvijas, arī Lietuvas un Igaunijas okupāciju! Pazemojoša ir šāda vēsturiskās patiesības noliegšana, apzināta komunistiskā režīma noziegumu uzturēšana, tā ir necieņa pret režīma upuriem un cietušajiem! Taču tas notiek!» debatēs uzsvēra Ģ. V. Kristovskis.

Pieminot un sērojot par visiem nacistiskās tirānijas upuriem, īpaši pieminot holokausta upurus, izsakot pateicību visiem, kas deva savu ieguldījumu, lai atbrīvotos no nacionālsociālisma, īpašu cieņu apliecinot visiem sabiedroto karavīriem, kas ziedoja savu dzīvību, EP rezolūcija uzsver, ka ir svarīgi saglabāt dzīvas pagātnes atmiņas, pauž cieņu un godina visus, kas cīnījās pret tirāniju, īpaši kļūstot par tās upuriem.

Rezolūcijā atzinīgi novērtēts tas, ka pēc daudziem gadu desmitiem, kas pavadīti padomju kundzībā vai okupācijā, vai citās komunistiskās diktatūras iekārtās, tagad arī Centrālās Eiropas un Austrumeiropas valstis un tautas var dzīvot brīvībā un izmantot tiesības noteikt savu likteni.

Nāciju Eiropas grupa ir viena no septiņām politiskajām frakcijām, kurās apvienojušies Eiropas Parlamenta deputāti un kura aizstāv Eiropas Savienību, kur tiek respektēta nacionālā identitāte, saglabāts kultūras mantojums un nodrošināta valodu dažādība. No Latvijas EP UEN grupā darbojas četri apvienības «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK deputāti: Guntars Krasts, Ģirts Valdis Kristovskis, Inese Vaidere un Roberts Zīle.