Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mācītājam Santam izdodas pierādīt diskrimināciju

Rīgas Ziemeļu rajona tiesa vakar atzina par diskriminējošu Kultūru vidusskolas vadības rīcību, atsakot darbu garīdzniekam Mārim Santam viņa seksuālās orientācijas dēļ.

Tādējādi mācītājam izdevies uzvarēt pirmo šāda rakstura tiesas prāvu Latvijā. M. Sants pēc tiesas sprieduma noklausīšanās RB atzina, ka ir ļoti laimīgs, vienlaikus jūtoties kā pēc «smaga un grūta darba». Prasības uzturēšana nebija viegla, turklāt M. Sants uzsvēra, ka bez sava advokāta Alekseja Dimitreva kompetences tieši diskriminācijas jautājumos viņš nebūtu uzdrošinājies tiesāties. «Šī lieta ir daudz nervu prasījusi. Jebkura diskriminācija ir saistīta ar personīgu ievainojamību, kam pretī stāties ir ļoti grūti. Ceru, ka mana uzvara prāvā iedrošinās arī citus, kuri cietuši no jebkādas diskriminācijas,» teica M. Sants.

Tiesnese Gunta Ozoliņa garīdznieka prasību apmierināja daļēji, norādot, ka Kultūru vidusskolai par morālo kaitējumu M. Santam jāsamaksā 2000 latu, kā arī jāsedz tiesu izdevumi 175 latu apmērā. Prasība tika noraidīta sadaļā par gada minimālās algas (960 latu) izmaksu M. Santam. Kultūru vidusskolas advokāte Gunta Putņa pēc saīsinātā sprieduma noklausīšanās atzina, ka mācību iestāde vispirms iepazīsies ar pilnu sprieduma tekstu un tikai pēc tam lems, vai to pārsūdzēt.

RB jau rakstīja, ka mācītājs M. Sants tiesā vērsās pret diskrimināciju, uzskatot, ka vakantais reliģijas vēstures skolotāja amats viņam atteikts homoseksuālās orientācijas dēļ. Šādu pārliecību viņā stiprināja fakts, ka skolas direktore Solveiga Linda Remese viņu pazīst jau sen, turklāt zina viņa darba pieredzi, taču darbu atteikusi, dodot to daudz «vājākam» kandidātam.

Lai gan diskriminācija dažādu iemeslu dēļ ir visai bieža parādība, īpaši darba tirgū, līdz tiesai šādas lietas visbiežāk nenonāk. Valsts cilvēktiesību biroja juriste Līga Biksiniece tam min vairākus iemeslus — cilvēki ir maz informēti un nespēj identificēt diskriminācijas gadījumu. Ja arī spēj, tad nezina, kā sevi aizstāvēt. Bieži vien cilvēki principā negrib tiesāties ar darba devēju vai nevēlas gūt īpašu reputāciju. L. Biksiniece atgādina, ka jebkura diskriminācija, tai skaitā seksuālās orientācijas dēļ, Latvijā ir aizliegta. Kaut arī Latvijas darba likumdošanā tas nav īpaši uzsvērts, to reglamentē starptautiskas normas. L. Biksiniece atzīst, ka diskrimināciju seksuālās orientācijas dēļ pierādīt nav vienkārši. Tas ir gandrīz tikpat grūti, kā pierādīt, ka diskriminācija notikusi dzimuma vai tautības dēļ. Bieži vien pie atbildības sauktie darba devēji min dažādus iemeslus, taču diskriminācijas aspektu tā arī neatzīst.