Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijā dod priekšroku Rietumu mašīnām

Krievijas automašīnu ražotāji jau ilgāku laiku sūdzas, ka lētu ārvalstu automašīnu imports negatīvi ietekmē šo rūpniecības nozari. Krīze smagi skārusi «Moskvič» ražotni AZLK Maskavā, kur rūpnīca jau slēgta, arī GAZ ražotājam Ņižņijnovgorodā ir nopietnas problēmas, vienīgi valsts lielākais automašīnu uzņēmums «Avto VAZ» strādā kaut cik normāli.

«Avto VAZ» jaunais «Lada» tiek arī visvairāk pārdots un, pārvēršot mūsu naudā, maksā nedaudz vairāk par trim tūkstošiem latu. Tomēr «Lada» nevar pilnībā apmierināt pašreizējo pieprasījumu pēc automobiļiem Krievijas tirgū.

Pagājušajā gadā Krievijā pārdoto automašīnu skaits palielinājās par pusotru miljonu. Tas gan neattiecas uz Krievijā ražotajiem automobiļiem. Toties ievesto skaits vairāk nekā divkāršojies, pieaugums sasniedza 120 procentus, un importa apjoms šinī tirgus nozarē tagad veido trešdaļu ievesto preču īpatsvara.

Krievijas Ministru prezidents pirms dažām dienām, it kā reaģējot uz šo attīstību, ierosināja paaugstināt ievešanas nodevas ārvalstu automašīnām. Vienīgi ierosinājums attiecināts uz lietotām automašīnām, paredzot, ka par septiņus un vairāk gadiem vecām automašīnām būs jāmaksā papildu nodeva 10 procentu apmērā. Nodevu paaugstināšana iecerēta tikai uz laika posmu no pieciem līdz septiņiem gadiem. Tas palīdzētu modernizēt vietējās ražotnes.

Analītiķi atzīst, ka Krievijas uzņēmumiem nav šādu plānu un modernizēšana bez Rietumu palīdzības vispār nav iespējama. Savukārt «Avto VAZ» inženieris Vladimirs Šulga uzskata, ka pašlaik gadā ražoto 700 000 «Ladu» kvalitāte ir neapmierinoša, tās stipri atpaliek no Vācijas «Volkswagen» vai Čehijas «Škoda». Kvalitātes uzlabošana neesot panākta, pat neskatoties uz salīdzinoši labajām strādnieku algām, kas sasniedz aptuveni 200 latu. Visa tā dēļ Krievijas rietumu apgabalos, bet it īpaši Maskavas un Sanktpēterburgas ielās, Rietumu automašīnas redzamas arvien vairāk.

Novērotāji aizrāda, ka Krievijā cilvēki izšķiras par labu vecām Rietumu automašīnām, nevis jaunām savējām. Tas izskaidrojams ar Rietumu kvalitāti un cenu, jo jauna «Lada» maksā tikpat, cik astoņus gadus vecs Vācijas «Audi 100» vai sešus gadus vecs «Mazda Demio». Tādēļ iecerētais pasākums vien nevarot palīdzēt Krievijas automašīnu ražotājiem, jo pircēja skatījumā cena nav vienīgais arguments. Iemesli ierobežojumiem šķiet meklējami citur, kaut vai mēģinājumā neļaut citiem gūt labumu.