Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzbekistānā bruņotas bandas pārņem savā kontrolē veselu pilsētu

Uzbekistānas austrumu daļā bruņotas bandas sagrābušas Andižanas pilsētas administrācijas ēkas, kā arī atbrīvojušas no cietuma aptuveni 2000 ieslodzīto, piektdien ziņo Uzbekistānas plašsaziņas līdzekļi.

Tajā pašā laikā valdības pārstāvis no Andižanas aģentūrai AP apgalvoja, ka visas administrācijas ēkas joprojām atrodas varas iestāžu kontrolē.

Domājams, ka uzbrucēji ir islāmistu ekstrēmisti, kas iepriekš uzbruka armijas bāzei un sagrāba tajā esošos ieročus. Aculiecinieki stāsta, ka karavīri metušies bēgt un centušies paslēpties tuvējās dzīvojamās mājās. Andižanas garnizons sastāvēja no 500 karavīriem.

Kā aģentūrai pavēstīja cilvēktiesību organizācijas «Apelācija» pārstāvis Faidžahons Zainobidinovs, pilsētā nodedzināta teātra un kinoteātra ēka.

Raidorganizācija BBC ziņo, ka bruņoti cilvēki piektdienas rītā ar 15 automašīnām piebraukuši pie cietuma kompleksa, nošāvuši vairākus apsargus un pēc tam atbrīvojuši aptuveni līdz pat 4000 ieslodzītajiem. Aģentūra «Reuters», atsaucoties uz vietējiem iedzīvotājiem, ziņo, ka cietumam uzbrukuši tikai 35 kaujinieki un ka atbrīvoti tikai 60 ieslodzītie. BBC vēsta, ka starp viņiem ir gan politieslodzītie, gan kriminālnoziedznieki.

Pēc atbrīvošanas cietumnieki esot devušies uz pilsētu. Daži no viņiem bija apbruņoti, vēsta BBC.

Aģentūra «Reuters» ziņo, ka ielās redzēti vismaz trīs nogalinātu cilvēku līķi.

Pagaidām nav saņemts oficiāls apstiprinājums par nekārtību laikā bojāgājušajiem, taču šāvieni un granātu sprādzieni pilsētā esot bijuši dzirdami visu nakti, savā interneta mājas lapā ziņo Vidusāzijas informācijas centrs.

«Es redzēju trīs līķus — divus vīriešus un vienu sievieti, un pilsētas centrā ir cilvēku pūļi,» aģentūrai «Reuters» stāstīja kāds aculiecinieks. «Es redzēju vismaz trīs sadedzinātas automašīnas, asins peļķes uz asfalta, un tieši tagad es varu dzirdēt šāvienus.»

Jau trešdien pie Andižanas tiesas nama sapulcējās vairāki tūkstoši cilvēku, pieprasot atbrīvot 23 vietējos uzņēmējus, kas tika arestēti pagājušā gada jūnijā, apsūdzot viņus antikonstitucionālā darbībā un piederībā pie ekstrēmistiskām organizācijām.

BBC vēsta, ka piektdien no administrācijas ēkas jumta uz demonstrantiem snaiperi atklājuši uguni. Pūlis esot trīs snaiperus notvēris.

Virs pilsētas redzami armijas helikopteri, taču šķiet, ka pašā Andižanā vairs nav drošības spēku.

Iepriekš aģentūra AP norādīja, ka «masu protesti, kas šā gada martā noveda pie prezidenta gāšanas kaimiņos esošajā Kirgīzijā, devuši pamatu prognozēm, ka tie varētu iedvesmot uzbekus uz līdzīgu sacelšanos».

Andižana ir lielākā pilsēta Ferganas ielejā. Šajā apgabalā, kas robežojas ar Kirgīziju, jau gadiem notikušas sadursmes ar islāmistu grupējumiem.