Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pretrunīgas ziņas par upuriem Uzbekistānā

Tiek saņemtas pretrunīgas ziņas par upuru skaitu Uzbekistānas pilsētā Andidžanā, kur valdības armija atbrīvojusi nemiernieku ieņemto vietējās administrācijas ēku.

Uzbekistānas varas iestādes nekādu jaunu informāciju par upuriem nesniedz. Saskaņā ar agrāk izplatīto oficiālo informāciju sadursmēs naktī uz piektdienu un no rīta nogalināti vismaz deviņi cilvēki un vēl 34 ievainoti.

Neatkarīgā Centrālāzijas ziņu aģentūra «Fergāna» vēsta, ka karavīri uzbrukuma laikā Andidžanas administrācijas ēkai šāvuši cilvēku pūlī, kas bija sapulcējies centrālajā laukumā.

Vietējais advokāts un cilvēktiesību aktīvists Faidžahons Zainobidinovs aģentūrai «Fergāna» sacīja, ka nogalināto un ievainoto skaits varētu sasniegt vairākus simtus.

«Demonstrantus un nemierniekus, kas bija sagrābuši administrācijas ēku, apšaudīja no bruņumašīnām, ar automātiskajiem ieročiem un šautenēm,» viņš sacīja.

Arī aģentūra «Interfax», atsaucoties uz vietējiem iedzīvotājiem, ziņo, ka upuru skaits ir liels un ka karavīri šāvuši gan uz nemierniekiem, gan uz civiliedzīvotājiem, kas bija sapulcējušies Andidžanas centrālajā laukumā.

Saņemtas arī pretrunīgas ziņas par to, kurš kontrolē Andidžanas administrācijas ēku.

Uzbekistānas valdība agrāk paziņoja, ka armija ir atbrīvojusi nemiernieku ieņemto municipalitāti un iedzīvotāji ir pametuši centrālo laukumu.

«Tagad pilsētā viss ir mierīgi. Laukums ir tukšs. Protestētāji ir devušie prom. Ēka ir atbrīvota no tiem, kas to ieņēma. Tiek meklēti ieroči,» Uzbekistānas valdības pārstāvis no Taškentas sacīja aģentūrai «Reuters».

Tajā pašā laikā aģentūra «Interfax», atsaucoties uz vietējiem iedzīvotajiem, ar kuriem tai izdevās sazvanīties, ziņo, ka armijas vienības ir iebrukušas ēkā un to pārmeklē, bet bariņš nemiernieku esot iebarikādējušies kādā telpā ēkā.

Kā LETA jau ziņoja, ap pusnakti bruņots cilvēku grupējums uzbruka un pārņēma Andidžanas cietumu un atbrīvoja visus ieslodzītos. Saskaņā ar dažādām ziņām atbrīvoto ieslodzīto skaits ir no 2000 līdz 4000.

Pēc tam laikā no pieciem līdz septiņiem rītā nemiernieki kopā ar atbrīvotajiem ieslodzītajiem un pilsētas iedzīvotājiem sagrābuši Andidžanas administrācijas ēku.

Laukumā pie administrācijas ēkas sapulcējās 20–30 tūkstoši vietējo iedzīvotāju, paužot atbalstu nemierniekiem un pieprasot labākus dzīves apstākļus un brīvību, ziņo neatkarīgā Centrālāzijas ziņu aģentūra «Fergāna».

Uzrunās tiek pieprasīts darbs un brīvība, un cilvēki apgalvo, ka viņu vidū nav ne islama kaujinieku, ne teroristu, ziņoja ITAR-TASS korespondents no notikumu vietas.

Arī BBC korespondente Taškentā sacīja, ka ielās izgājuši vienkāršie iedzīvotāji, kas pieprasa darbu un apstākļu uzlabošanu. Laukumā bija arī daudz sieviešu un bērnu.

«Nācija tiek spīdzināta ar totalitāro prezidenta Karimova režīmu un korupciju visos valsts līmeņos,» skaļrunī kāds vīrietis uzrunāja pūli. «Cilvēki pieprasa taisnību, brīvību un demokrātiju».

Kā norāda aģentūra «Fergāna», visu šo notikumu cēlonis ir tiesas process pret 23 vietējiem iedzīvotājiem, kas ietilpst reliģiskā opozīcijas kustībā «Akromija». Viņi tika aizturēti pagājušā gada jūnijā, un Uzbekistānas amatpersonas viņus apsūdz antikonstitucionālā darbībā un piederībā ekstrēmistiskām organizācijām.

Iedzīvotāju protesti pie Andidžanas tiesas ēkas notika jau trīs mēnešus, pieprasot izbeigt netaisnīgo tiesas procesu un atbrīvot aizturētos kustības dalībniekus, norādot, ka «Akromija» ir miermīlīga reliģiska organizācija.

Piektdien pa dienu pilsētu aplenca drošības spēki, neviens netika izlaists, ne arī ielaists Andidžanā, armijai gatavojoties uzbrukumam.

Piektdienas pēcpusdienā pie cilvēku pilnā laukuma piebrauca kravas automašīna ar karavīriem un bruņumašīnas, un karavīri atklāja uguni uz cilvēku pūli pilsētas galvenajā laukumā, novēroja aģentūras «Reuters» korespondents Šamils Baigins.

Pēc pirmajām automātu kārtām cilvēki metušies bēgt. Virs galvām riņķoja vismaz divi armijas helikopteri.

Tajā pašā laikā Ukrainas prezidenta Islama Karimova preses dienesta izplatītajā paziņojumā teikts, ka amatpersonas risina sarunas ar nemierniekiem, kas atsakoties piekrist kādam kompromisam.

Aģentūras «RIA Novosti» korespondents no Uzbekistānas galvaspilsētas ziņo, ka Taškentā atslēgtas vairāku ārvalstu telekanālu pārraides, bet daļā ārvalstu telekanālu, arī Krievijas, ziņu programmu vietā tiek demonstrēti izklaides raidījumi.

Pirmās ziņas par Andidžanā notiekošajiem nemieriem Uzbekistānas nacionālajā televīzijā tika demonstrētas tikai plkst.12 pēc vietējā laika.

Andidžana ir lielākā pilsēta Fergānas ielejā. Šajā apgabalā, kas robežojas ar Kirgīziju, jau gadiem notikušas sadursmes ar islamistu grupējumiem.