Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvija neatzīst pārcenšanos Buša vizītes laikā

Valdība neatklāj, cik daudz no drošības pasākumiem Buša vizītes laikā noteica Vašingtona, cik — Rīga

Drošības pasākumus, ārvalstu amatpersonām viesojoties kādā valstī, nosaka konkrētās vizītes programma, un līdzīgi tas bijis arī ASV prezidenta Džordža V.Buša vizītes laikā Latvijā. Tādēļ Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Edgars Rinkevičs neuzskata, ka Latvija pati būtu īpaši pārcentusies ar drošību, jo pamatstandarts visiem pasākumiem, kuros piedalās ASV prezidents, esot viens, ASV puses noteikts, un arī citus drošības pasākumus koordinējusi ASV.

Tomēr, TV skatoties fragmentus no Dž.V.Buša vizītes Nīderlandē un Gruzijā, rodas iespaids, ka tur gaisotne bija brīvāka. Īpaši Gruzijā, kur Dž.V.Bušs uzrunu tautai teica pilsētas laukumā, cilvēku tūkstošu ielenkts. Savdabīgu akcentu Rīgas vizītei un izpratnei par vārda un viedokļa brīvību ir devusi arī drošības iestāžu pavēle noņemt miera zīmi, ko protestētāji bija novietojuši iepretim viesnīcai Radisson SAS, kur nakti pārlaida Dž.V.Bušs.

To, cik daudz no Rīgas drošības pasākumiem noteica Vašingtona un cik — Rīga, valdība neatklāj. Arī ASV vēstniecība Latvijā atturas to konkretizēt, vien norāda — ASV darbojusies ciešā sazobē ar Latvijas drošības dienestiem, tā nodrošinot ļoti sekmīgu Dž.V.Buša vizītes norisi.

E.Rinkevičs noraida pieļāvumu, ka Nīderlandē un Gruzijā drošības pasākumi bijuši mīkstāki nekā Latvijā. «Protams, ka standarti valstīs tiek nedaudz variēti, izejot no konkrētiem apsvērumiem, bet, salīdzinot Latviju ar Nīderlandi, drošības pasākumi bija līdzīgi,» apgalvo E.Rinkevičs. Arī Nīderlandē drošības perimetrs ap viesnīcu, kur mitinājies ASV prezidents, bijis 500 metru, bet kopumā slēgtā zona gan Nīderlandē, gan Latvijā bijusi ap trim kilometriem. «Tikai atšķirība, ka Nīderlandē vienīgā publiskā parādīšanās prezidentam bija kapsētā, kur nolika ziedus, bet mums bija četras vietas pilsētas centrā, un visas cieši saistītas, un iznāca, ka pilsēta tika ļoti iegrožota,» skaidro E.Rinkevičs.

Tomēr drošības dienestu attieksme mieles atstājusi kultūras un mākslas projekta Noass vadībai. Tā kā Noasa peldošais kuģis atrodas iepretim viesnīcai, kur ASV prezidents nakšņoja, reklāmista Ērika Stendzenieka grupa Es par mieru, saskaņojot ar Kurzemes priekšpilsētu, uz peldošās skatuves izvietojusi plakātu ar miera zīmi un aicinājumu Dž.V.Bušam padomāt par mieru. Drošības dienesta pārstāvji to likuši noņemt, pirms vēl Dž.V.Bušs ieradies Rīgā, pretējā gadījumā draudot ar peldošā objekta aizvilkšanu.

«Draudēt no valsts puses — tas tomēr ir stipri nepareizi,» domā Noasa valdes priekšsēdētājs Dzintars Zilgalvis. E.Rinkevičs domstarpības ar plakātu nekomentē: «Viss, kas noticis vizītes laikā, sākot jau ar kontrolpunktu darbu, tiek vērtēts un analizēts.«

Rīgas Juridiskās augstskolas pasniedzējs Mārtiņš Mits skaidro, ka valsts drošības interesēs, kā arī aizsargājot citas valsts amatpersonas tiesības, var veikt drošības pasākumus, tikai tiem jābūt samērīgiem. Par miera plakātu viņš teic — tā bija pārliecības paušana, kur jāņem vērā, ka Dž.V.Bušam kā politiķim pieļaujamās kritikas robežas ir plašākas nekā parastajiem iedzīvotājiem. «Protams, mēs nezinām, vai drošības iestādēm bija specifiska informācija, lai attaisnotu lūgumu noņemt plakātu, bet to mēs uzzinātu, ja tiesā apstrīdētu valsts lēmumu,« — tā M.Mits.

Ārlietu ministram Artim Pabrikam (TP) «personīgi šķiet, ka ar plakātiem un viedokļa paušanu bija pārāk daudz centības, jo mums ir pilsoniska sabiedrība». Tomēr viņš saka — Latvijai nevajag sevi pārlieku šaustīt, bet valdībā šādas vizītes jāizvērtē.

Savukārt E.Rinkevičs uzskata, ka Rīgai jāizšķiras, vai tā grib kļūt par nopietnu punktu politikas kartē, rīkojot nozīmīgus pasākumus, iespējams, pat ar vairāku augstu pasaules valstu amatpersonu viesošanos, vai arī dzīvot mierīgi. Te jāatgādina, ka Latvija izteikusi vēlmi nākamgad rīkot NATO galotņu sammitu, kas, visticamāk, līdzi nestu vēl krasākus drošības pasākumus.