Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Narkomānijas apkarošanai trīs gados nepieciešami 6,6 miljoni latu

Tuvāko četru gadu laikā iecerēts veikt vairākus pasākumus, lai sekmētu narkotiku piedāvājuma un pieprasījuma, kā arī ar narkotikām saistītu veselības traucējumu un noziedzības samazināšanos, kam kopumā no valsts budžeta būtu nepieciešami 6,6 miljoni latu.

Iekšlietu ministrijas sagatavotā Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas valsts programma 2005.-2008. gadam paredz 50 dažādas aktivitātes, lai uzlabotu narkomānijas apkarošanā iesaistīto institūciju koordināciju un stiprinātu tiesisko bāzi, samazinātu narkotiku izplatību, kā arī apkopotu informāciju, veiktu izpēti un izvērtēšanu.

Programmā ierosināts veikt pasākumus, kas vērsti uz narkotiku un narkomānijas izplatības apkarošanā iesaistīto institūciju darbības koordinācijas stiprināšanu, valsts līmeņa starptautiskās sadarbības nodrošināšanu, Latvijas tiesību normu pilnveidošanu un piemērošanu jaunajiem Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem, kā arī Latvijas aktīvu dalību ES un starptautisko organizāciju aktivitātēs narkotiku izplatības ierobežošanas jomā.

Plānots arī risināt narkomānu ārstniecības, rehabilitācijas un resocializācijas problēmas, informēt sabiedrību par narkotiku kaitīgo ietekmi, kā arī par iespējām atbrīvoties no narkotiku atkarības. Lai mazinātu narkotiku izplatību, iecerēts efektīvāk cīnīties pret kontrabandu, kā arī uzlabot ar narkotikām saistīto noziegumu apkarošanu.

Tāpat programmā paredzēti pasākumi, lai regulāri apzinātu ar narkotikām saistītās problēmas, nostiprinātu valsts narkotiku informācijas un uzraudzības sistēmu atbilstoši Eiropas narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra izstrādātajām vadlīnijām.

Šogad papildu līdzekļi programmā ietverto aktivitāšu veikšanai neesot nepieciešami, bet nākamgad būtu vajadzīgi 2,97 miljoni latu, 2007. gadā — 1,83 miljoni latu, 2008. gadā — 1,86 miljoni latu.

Iekšlietu ministrija norāda, ka narkotiku tirdzniecība pasaulē tiek uzskatīta par vienu no ienesīgākajiem kriminālajiem biznesiem. Latvija jau pirms 15 gadiem esot kļuvusi par narkotiku tirdzniecības tranzītvalsti, kā arī saņēmējvalsti, un kriminogēnā situācija saistībā ar narkotiku tirdzniecību, narkomāniju un ar narkotikām saistīto noziegumu izdarīšanu nepārtraukti saasinās.

Dažādi starptautisku un Latvijas organizāciju veiktie pētījumi liecina, ka sociālā atstumtība, vērtību maiņa jauniešu uztverē, plaša legālo un nelegālo narkotiku pieejamība ir galvenie narkotiku un narkomānijas izplatību veicinošie faktori. Narkotiku aizvien pieaugošās izplatības dēļ sabiedrībā sāk parādīties tādas negatīvas tendences kā samierināšanās vai emocionāla un sociāla norobežošanās no narkomānijas problēmas, kas vēl vairāk palielina tās kopējo smagumu un apgrūtina tās risināšanas iespējas, secinājusi ministrija.

Kaut arī pēdējā laikā ar narkotisko vai psihotropo vielu atkarību reģistrēto pacientu skaits Latvijā ir samazinājies, tomēr gan mūsu valstī, gan ārvalstīs šāda skaita samazināšanās parasti tiekot vērtēta kritiski, jo narkotiku tirdzniecības un narkomānijas izteikti slēptās darbības dēļ nav iespējams statistiski apkopot informāciju par visiem narkotiku upuriem un ar narkotikām saistītajiem noziegumiem.

Noturīga esot ar narkotikām saistīto noziegumu, kurus Krimināllikums tieši saista ar narkotiku izplatīšanu, lietošanu un citām ar narkotikām saistītām nelegālām darbībām, skaita palielināšanās tendence — 1999. gadā reģistrēti 512 noziegumi, 2000. gadā — 655, 2001. gadā — 834, 2002. gadā — 623, 2003. gadā — 997, bet 2004. gadā — 1148 noziegumi.

Būtisks esot arī gados jaunu ar narkotisko un psihotropo vielu atkarību reģistrēto pacientu skaita īpatsvars — lielākā daļa no 2004. gadā narkoloģiskā dienestā pirmreizēji reģistrētiem pacientiem ar narkotisko un psihotropo vielu atkarību ir jaunieši vecumā līdz 24 gadiem.

Par Iekšlietu ministrijas piedāvātajiem risinājumiem nākamnedēļ, 16. maijā, lems Ministru kabineta komiteja.