Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas krievu laikraksti deklarāciju dēvē par šķeltniecisku

Latvijā krievu valodā iznākošajos laikrakstos Saeimā pieņemtā deklarācija par komunistiskā režīma nosodīšanu tiek vērtēta kā vēršanās pret vietējām minoritātēm. Krievi pauž aizvainojumu un norāda uz neizbēgamu sabiedrības šķelšanās saasināšanos.

Skarbākaispaustais viedoklis Latvijas krievu valodā iznākošajos medijos bija laikrakstā Vesti segodnja: «Aukstais karš ir pieteikts! Saeima pieņēmusi etniskās tīrīšanas deklarāciju»; «Izskatās, ka 2005. gada 12. maijā Latvijā oficiāli sācies aukstais karš un pieteica to valsts parlaments»; «Trīs stundu ilgušās debates par deklarāciju varētu pretendēt uz ierakstu Ginesa rekordu grāmatā, ja vien zinātniekiem izdotos izgatavot ierīci, ar kuru mēra NAIDU».

Laikraksts Telegraf Saeimā pieņemto dokumentu nosaucis par «Atriebības deklarāciju». «Kārtējo reizi Latvija iespēra pa aknām «dārgajam» kaimiņam — Krievijai,» teikts laikrakstā. Telegraf kā utopisku vērtē deklarācijā pausto vajadzību noslēgt līgumu ar Krieviju, kurā noteiktas savstarpējās saistības materiālo izdevumu segšanā, kā arī palīdzības sniegšanā pārceļotājiem, tāpat arī viņu ģimenēm, kas pārceļas uz savu vēsturisko vai etnisko dzimteni. Laikraksts norāda, ka tādējādi tiek teikts, ka Krievijai no Latvijas ir jāizved krievi, galvenokārt bijušie padomju armijas virsnieki un viņu ģimenes locekļi, bet Latvija savāks savus tautiešus no Krievijas.

Arī laikraksts Čas retoriski vaicā — deklarācija pret komunismu vai pret krieviem? Un sniedz arī atbildi: «Šī deklarācija nav vērsta pret komunismu un pat ne pret Krieviju, bet tikai un vienīgi pret vietējiem krieviem.» Deklarācijā minēto līgumu par palīdzības sniegšanu pārceļotājiem un viņu ģimenēm, kas pārceļas uz etnisko dzimteni, laikraksts interpretē kā prasību izbraukt nelatviešiem.

Kā smieklīgu un utopisku visi laikraksti vērtē deklarācijā pausto nostāju par Krievijas finansiālo atbildību Latvijas priekšā. Vesti, citējot deputātu Jakovu Plineru, pamato, ka, atgūstot neatkarību, Latvijā palika ceļi, tilti, rūpnīcas, attīstīta akadēmiskā zinātne. Ņemot to vērā, Latvija nebūtu tiesīga prasīt kompensācijas.